Názory

TOP 5 momentov 36. kola Premier League

Haaland sa prvýkrát trafil štyrikrát, dobrý výkon Arsenalu zatienili sporné situácie a Hudson-Odoi zložil úspešný reparát. Tridsiate šieste kolo opäť bavilo množstvom gólov aj vyvolaných emócií.

Jáchym Pivovar Jáchym Pivovar 7. mája 2024, 13:15 Futbal

1. Štvorgólový Haaland

57 gólov v 62 zápasoch. Z toho päť hetrikov. Tak vyzerala neuveriteľná strelecká bilancia Erlinga Haalanda do sobotňajšieho duelu s Wolves, kedy sa nórska superstar vôbec prvýkrát v najpopulárnejšej lige sveta blyskla štyrmi presnými zásahmi.

Áno, dva z nich boli z pokutového kopu. Penalty však musíte vedieť premeniť, navyše tu druhú si tank menom Erling sám vybojoval. Vrcholom predstavenia kanoniera Manchesteru City bola rozhodne jeho štvrtá trefa, kedy si najlepší strelec súťaže šikovne spracoval prihrávku Phila Fodena a po následnej zasekávačke chladnokrvne zakončil na vzdialenejšiu tyč.

2. Rozbehnutá Chelsea

Štyri góly v jednom zápase Premier League, to sa naposledy podarilo kométe tohtoročnej sezóny Coleovi Palmerovi v aprílovom zápase proti Evertonu. Odchovanec Manchestru City momentálne obhajujúce farby londýnskej Chelsea na Stamford Bridge žiaril aj tentoraz. A bol tak jedným z hlavných strojcov debaklu hosťujúceho West Hamu 5:0.

Tentokrát na to Palmer však nebol sám. Zdá sa, že v závere sezóny to Chelsea začalo šliapať a mladíci „Blues” konečne pôsobia ako tím. Skvelé výkony v posledných zápasoch predvádza napríklad Noni Madueke, Conor Gallagher a tiež predtým kritizovaní Marc Cucurella alebo Nicolas Jackson. Manažér Mauricio Pochettino bude dúfať, že jeho zverencom forma aj odhodlanie vydrží a možno im ešte zaistí účasť v európskych pohároch pre budúcu sezónu.

3. Zápas plný kontroverzií

Ak je niečo tienistou stránkou tohto ročníka Premier League, potom sú to rozhodne kontroverzné rozhodnutia rozhodcov aj VARu. Dokonale to ilustrovalo dianie v sobotňajšom dueli Arsenalu s Bournemouthom, v ktorom rozhodcovia prekvapili hneď niekoľkými pochybnými verdiktmi. Prvý prišiel už v úvode zápasu, kedy Ryan Christie zasiahol domáceho Bukaya Saka podrážkou do holene. Hviezdny krídelník „Gunners” si zo súboja odniesol krvavý šrám, záložník „Cherries” naopak vyviazol bez karty.

V závere prvého polčasu to však rozhodca poškodenému Arsenalu čiastočne vynahradil, keď odpískal penaltu na Kaia Havertza, pre ktorú si nemecký stredopoliar podľa môjho názoru šiel až príliš ochotne.

Podobne veľké pobúrenie ako penalta na Havertza potom vyvolal neuznaný gól Bournemouthu v druhom polčase. Aj tu bol VAR pasívny a iba posvätil pôvodné rozhodnutie hlavného rozhodcu. Osobne si ale myslím, že v tomto prípade správne.

Na jednom zo záberov je totiž vidieť, že Dominic Solanke chytil Davida Raya za ruku tesne predtým, než sa domáci gólman chystal vyboxovať balón. Odpískaný faul na brankára tak nepovažujem za „jasnú a evidentnú chybu“, ktorú by mal videorozhodca zvrátiť. Nie vždy sa ale zdá, že VAR sa týmto pravidlom riadi.

4. Harveyho paráda

Liverpool Jürgena Kloppa, tak ako ho poznáme. Napokon. Nemecký manažér si pravdepodobne odbil svoj predposledný zápas v úlohe kouča na Anfielde a po dlhej dobe mal pred domácimi fanúšikmi dôvod na radosť. Teda až na posledných dvadsať minút, keď si hráči v červenom neodpustili menšiu drámu.

Presvedčivú výhru nad Tottenhamom si však nakoniec postrážili a veľkú zásluhu na tom mal aj Harvey Elliot. Mladý Angličan sa prezentoval skvelým výkonom, ktorý v druhej polovici korunoval peknou asistenciou, a ešte krajším gólom. Lepšie to snáď trafiť nešlo!

5. Reparát Hudsona-Odoie

Dôležitý súboj v uplynulom kole odohral Nottingham Forest, ktorý stále nie je zachránený. Zotrvanie medzi elitou je však po sobotňajšom triumfe na ihrisku Sheffieldu United veľmi blízko. K dôležitému víťazstvu ho doviedol najmä dvojgólový Callum Hudson-Odoi.

Niekdajšia hviezdička Chelsea sa stala stabilnou súčasťou základnej zostavy Nottinghamu a proti „Blades” ukázala prečo. Rýchlonohý krídelník vyniká v súbojoch jeden na jedného a tiež typickým zakončením na vzdialenejšiu tyč. Tú v druhom polčase dokonca opečiatkoval. Len o štyri minúty neskôr už sa však Hudson-Odoi po takmer identickej akcii radoval z presnej trefy.

Autor: Jáchym Pivovar 7. mája 2024, 13:15 Futbal