Názory

Anketa expertov CANAL+ Sport: Kto si v Premier League zaslúžil pochvalu?

Premier League je tesne za polovicou cesty a je vhodný čas urobiť malé hodnotenie pred jej reštartom. V prvej časti prieskumu odborníci, komentátori a redaktori CANAL+ Sport odpovedali na otázku, koho zatiaľ považujú za "víťazov" Premier League, prípadne čo ich doteraz najviac zaujímalo.

Anketa: Kto si v Premier League zaslúžil pochvalu?
Karel Häring Karel Häring 9. januára 2024, 09:30 Futbal

KAREL POBORSKÝ, odborník

Karel Poborský

Zatiaľ bol pre mňa pozitívny Liverpool, kde som naozaj nečakal také rýchle fungovanie novej zálohy. Aston Villa si tiež zaslúži veľkú pochvalu, pretože stále nedáva nohu z plynu a je takou šťukou sezóny, aj keď ich môže v boji o najvyššie miesta obmedziť úzky káder. Zaujímavá je aj zmena Arsenalu, pretože hrajú oveľa lepšie defenzívne. Bude to však stačiť na titul? Takmer si myslím, že nie. Okrem toho sa mi opäť začína páčiť Manchester City, ktorý dlhodobo dobre zvláda druhú polovicu súťaže a zdá sa mi, že sa opäť dostáva do víťazného režimu.

JIŘÍ HOŠEK, šéf športových redakcií

Jiří Hošek

Vyrovnanosť súťaže. Nemám však na mysli rovnováhu čisto v tabuľke, ale predovšetkým v hre. Premier League je vnímaná ako súťaž, kde môže ktokoľvek poraziť kohokoľvek, ale zaváhanie favoritov bývalo výsledkom chvíľkových zábleskov. Dnes slabší tím na papieri šliape na favorita, pretože na to jednoducho futbalovo má. Aj Bournemouth má vynikajúceho manažéra a káder, z ktorého by chceli preberať oveľa väčšie kluby a v prípade Dominika Solankeho pravdepodobne k tomu čoskoro príde.

Okrádanie gigantov o body už nie je štýlom "skóruj skoro z rohu a zakop sa v šestnástke". Zabudnite na pojem "isté 3 body" v aktuálnom roku. Inak by som menovite vyzdvihol Liverpool a Tottenham. Hrať atraktívny futbal a byť v úzkom kontakte s vrcholom tabuľky niekoľko mesiacov po tom, čo bol A-tím spolu s odchodom Harryho Kanea opticky v rozklade, sa blíži k zázraku. Pán Postecoglou, klobúk dole!

KAREL HÄRING, šéfredaktor futbalovej sekcie

Karel Häring

Vyhnem sa veľkým menám. V mojich očiach si dvaja tréneri zaslúžia veľkú pochvalu. Je iróniou, že prvý menovaný by pravdepodobne neprišiel do Anglicka, keby sa s tým druhým v klube nerozlúčili napriek tomu, že ich zachránil. Iste, mám na mysli Andoniho Iraolu a Garyho O'Neila. Rozhodnutie majiteľa Bournemouthu Billa Foleyho v lete vyzeralo veľmi nevďačne, keď sa rozhodol nahradiť O'Neila 41-ročným Baskičanom. Po počiatočnej adaptácii "Cherries" na nový štýl sa klub rozbehol a umiestnil sa na 12. mieste.

Wolverhampton je o jedejn stupienok lepšie. Aj tu si majitelia môžu zablahoželať. Hoci náhly odchod Julena Lopeteguiho krátko pred začiatkom sezóny vyzeral ako veľká strata, stávka na Garyho O'Neila sa vypláca. "Vlci" mali tiež (logicky) pomalší štart, ale v poslednej dobe šlapú. Mimochodom, Bournemouth je piaty v tabuľke zápasov za posledných desať kôl. (plus hra k dobru) a Wolves sú šiesty!

MATÚŠ LUKÁČ, moderátor a komentátor

Matúš Lukáč

Rozdelím to do dvoch skupín, z individuálneho a tímového hľadiska:

Mohammed Salah – absolútne senzačný a kompletný hráč tejto sezóny. Z jeho pohľadu je škoda načasovania AFCON. Ak sa nezraní a vráti sa z turnaja psychicky dobre, je hlavným kandidátom na ocenenie Hráč sezóny. Dominic Solanke –V Premier League som v minulosti nad ním zlomil palicu, ale momentálne je v životnej forme. Hwang Hee-Chan – hrá s ľahkosťou, dokonale sa dopĺňa s Matheusom Cunhuom. Guglielmo Vicario – brankársky objav sezóny Premier League.

A teraz z kolektívneho hľadiska: Aston Villa – najpríjemnejšie prekvapenie. Bournemouth - odvážne rozhodnutie v prípade angažovania Andoniho Iraolu, ktorý úplne zmenil hernú identitu tímu. Tottenham - Ange Postecoglou zariadil, že je kočne radost komentovať Tottenham. Wolverhampton - práca Garyho O'Neila s maximalimálnym využitím potenciálu hráčov po odchode stálic.

MARTIN MINHA, moderátor a komentátor

Martin Minha

Za doterajších víťazov možno považovať hráčov Liverpoolu, ktorí napriek nespravodlivosti (a zatiaľ jedinej ligovej prehre v sezóne) proti Tottenhamu vedú tabuľku v polovici sezóny. Možno ešte väčší rešpekt patrí Unaiovi Emerymu (podľa môjho názoru manažérovi sezóny), ktorý s Aston Villou spĺňa predsezónne očakávania niektorých odvážnych odborníkov a s tímom okolo Ollieho Watkinsa plní úlohu temného koňa v boji o TOP 4.

MAREK SKÁČIK, moderátor a komentátor

Marek Skáčik

Pre mňa je to Unai Emery a jeho Aston Villa. Reálne hrajú o titul, dokážu zvládnuť nástrahy Európskeho pohára a majú jasne definovaný a rozpoznateľný štýl. Momentálne sú tímom, ktorý je inšpiráciou pre ostatné kluby, nielen v Premier League.

KAREL TVAROH, odborník

Karel Tvaroh

Ange Postecoglou a Sean Dyche. Manažéri Tottenhamu, respektíve Evertonu museli zápasiť s nepriazňou osudu. A doterajší výsledok je úchvatný. Postecoglou odštartoval v Tottenhame odvážnu kultovú revolúciu, v rámci ktorej dokázal mimoriadne vylepšiť herný štýl a vrátil dôstojnosť značky Spurs do jej dlho chýbajúcej dôstojnosti. A to všetko bez legendy o Harrym Kaneovi.

Sean Dyche ma uchvátil svojou schopnosťou prispôsobiť sa požiadavkám Premier League pre sezónu 2023/24. Pod jeho vedením hrajú "Toffees oveľa krajší futbal", ktorý si zachoval zmysel pre priamosť a účelnosť z príslovečného "Dycheballu". Nebyť odpočítania desiatich bodov za porušenie ekonomických pravidiel, "moderný" Everton by bojoval o Európsky pohár. Za zmienku stojí bleskový návrat Liverpoolu do boja o titul, priebežne druhá Aston Villa, vzostup Bournemouthu a nezvyčajne sympatickí Wolves.

JAN PODMOL, redaktor

Jan Podmol

Kanonáda Newcastlu v Sheffielde? Domáci rekord skvelej Aston Villy? Alebo rozbehnutý Tottenham vedený sympatickým Angom Postecoglouom? To všetko boli úžasné momenty, ale najkrajšiu a najintenzívnejšiu emócia vo mne remíza Chelsea 4:4 s Manchestrom City.

Pre mňa to bol jasný zápas sezóny, ktorý mal všetko. Krásne góly, obraty, kontroverzné momenty a skvelá atmosféra na tribúnach (čo na Stamford Bridge nie je samozrejmosťou). Videli sme najlepšiu možnú reklamu na Premier League.

VIKTOR FREISINGER, analytik

Viktor Freisinger

Aston Villa. V minulej sezóne sa ocitli na pokraji rozpadu, teraz bojujú o najvyššie miesta a Ligu majstrov. Na vzostupe klubu má najväčší podiel manažér Unai Emery. Okrem jeho nespochybniteľných trénerských a psychologických kvalít oceňujem, ako dokáže z priemerných hráčov urobiť nadpriemerných hráčov a premeniť nádejných hráčov na hviezdy aktuálnej sezóny, ktorých hodnota prudko stúpa.

V minulej sezóne sme to videli na príklade Tyroneho Mingsa. Momentálne zranený kapitán Villa sa v priebehu niekoľkých mesiacov zmenil z nemotorného stredného obrancu na prototyp moderného stopéra s vynikajúcou vyrovnanosťou na lopte a veľmi presnou prihrávkou. Veľmi sa mi páči, že pracuje s hráčmi takým spôsobom, že chce posunúť ich silné stránky na samý okraj ich schopností. Výber miesta a načasovania nábehov Ollieho Watkinsa, prínos v mdezihre od Douglasa Luiza alebo dribling a zakončenie Leona Baileyho.

Autor: Karel Häring 9. januára 2024, 09:30 Futbal