Názory

Anketa expertov CANAL+ Sport: Kto najviac sklamal v Premier League?

Niektorým klubom vyšla prvá polovica Premier League veľmi dobre, zatiaľ čo iné zaostali za očakávaniami. V ankete expertov CANAL+ Sport na to doplatili Manchester United a Burnley. A tiež omylní rozhodcovia.

Anketa: Kto najviac sklamal v Premier League?
Karel Häring Karel Häring 10. januára 2024, 15:00 Futbal

KAREL POBORSKÝ, odborník

Karel Poborský

Poviem dve mužstvá: prvým je Chelsea, ale v ich prípade si nemyslím, že by bol niekto prekvapený. Úplným sklamaním je pre mňa Manchester United, ktorý sa hľadá a zhoršuje sa od zápasu k zápasu. Za najväčší problém považujem Antonyho, druhú najdražšiu posilu v histórii klubu. V tejto sezóne odohral dvadsaťjeden súťažných duelov. A jeho bilancia? Nula gólov, nula asistencií!

JIŘÍ HOŠEK, vedúci oddelenia športu

Jiří Hošek

Bezpochyby rozhodcovia a ich verdikty. Evidentné seky, vrátane škandalózne neuznaného regulárneho gólu medzi Spurs a Liverpoolom, to zašlo tak ďaleko, že poškodzujú reputáciu Premier League po celom svete. Škoda len, že si to v Anglicku pokrytecky neuvedomujú.

Séria ospravedlnení Howarda Webba klubom a verejnosti už jednoducho nestačí. Hoci bývalý rešpektovaný rozhodca, ktorý stál na čele PGMOL, podľa mnohých začal proces uzdravovania, situácia zašla tak ďaleko, že by Webb mal okamžite odstúpiť. Respektíve mal už odstúpiť asi pred dvoma mesiacmi, aby dal rozhodovaniu šancu na reštart a ako "hromozvod" sa obetoval. Ale jeho ego a pripútanosť k funkcii sú jednoznačne silnejšie.

Výsledkom toho je, že sa tu a tam na ostrovoch začali objavovať komentáre, ktoré tak dôverne poznáme z českého prostredia, t.j. je tam toľko zjavných chýb, že to snáď nemôže byť ani náhoda. Môžete cítiť, že to všetko má škodlivý vplyv na samotných rozhodcov a u niektorých z nich mám pocit, že sú pod neznesiteľným tlakom ešte predtým, ako odpískajú píšťalku.

KAREL HÄRING, šéfredaktor futbalovej sekcie

Karel Häring

Keď vezmem predsezónne očakávania a realitu, je to určite Manchester United. Tím nedokázal nadviazať na úspešnú sezónu pod vedením Erika ten Haga. Ak niečím „Red Devisl“ vynikajú, tak je to působivou nevyrovnanosťou. Keď príde záblesk v podobe dobrého výkonu (domáca výhra 2:1 nad Chelsea alebo obrat proti Aston Ville z 0:2 na 3:2), potom prichádza "úder". Najdlhšia víťazná séria v lige? Len tri v rade! A rekord strelených gólov (22) je absolútne žalostný. Iba Burnley a Sheffield United strelili menej gólov, zatiaľ čo Luton má o jeden viac. To hovorí za všetko.

MATÚŠ LUKÁČ, moderátor a komentátor

Matúš Lukáč

V tomto prípade to ani nemusím rozvádzať. Kapitola osebe sú práve rozhodcovia. A potom by som pridal všetkých troch nováčikov, Burnley, Sheffield United a Luton. Ich prínos ku kvalite súťaže je minimálny.

MAREK SKÁČIK, moderátor a komentátor

Marek Skáčik

Najviac ma hnevajú opakujúce sa nepresnosti rozhodcov. Nekonzistentnosť v rozhodovaní, rovnaké zákroky sa v každom zápase posudzujú inak. Nepamätám si sezónu, v ktorej by sa rozhodcovia riešili tak často a pravidelne.

MARTIN MINHA, moderátor a komentátor

Martin Minha

Jedenásť bodov z dvadsiatich zápasov nestačí ani nováčikovi, ktorý v lete priviedol pätnásť nových hráčov. Vincent Kompany je určite obrovská osobnosť, ale jeho plán uspieť s Burnley v Premier League zatiaľ vôbec nevychádza. Tím Thomasa Franka by sa tiež mal rýchlo odraziť od série prehier. Brentford má len štvorbodový náskok na zostupové pásmo a fanúšikovia "The Bees" sa modlia, aby sa potrestaný útočník Ivan Toney vrátil na ihrisko vo svojej starej dobrej forme.

KAREL TVAROH, odborník a moderátor

Karel Tvaroh

Manchester United. Rýchly pohľad na tabuľku mi stačil na to, aby som nazval tím Erika ten Haga najväčším prepadákom doterajšej sezóny. A treba dodať, že kto sleduje zápasy "červených diablov" a zároveň rôzne dátové výstupy, te vie, že tím okolo večne frustrovaného Bruna Fernandesa možno označiť za "šťastne ôsmy". Pri všetkej úcte k extrémne odolnému Harrymu Maguireovi, obetavému Scottovi McTominayovi alebo veteránovi Jonnymu Evansovi, je nepravdepodobné, že by títo chlapci posunuli United späť medzi elitu.

Zdá sa, že v okolí chátrajúceho štadióna Old Trafford prestáva fungovať úplne všetko. Problémy na ihrisku sú najviditeľnejšie a zdanlivo najdôležitejšie, ale kým sa United aspoň čiastočne neozdraví vo vedenie a v majiteľských štruktúrach, bude mimoriadne ťažké vymaniť sa zo začarovaného kruhu.

JAN PODMOL, dramaturg

Jan Podmol

Manchester United. Po minulej sezóne, v ktorej zverenci nového trénera Erika ten Haga skončili na treťom mieste, som pravdepodobne očakával stúpajúcú tendenciu výkonov a výsledkov. Namiesto toho vidíme veľké utrpenie.

Ôsme miesto v tabuľke, absencia lídrov, manažér bez iskry, Marcus Rashford mimo formy, podpriemerný Antony za nadpriemerné peniaze, prehry s Nottinghamom a Bournemouthom a k tomu prípad Jadona Sancha. Jediným pozitívom doterajšej sezóny United sú výkony mladého Alejandra Garnacha a predaj štvrtinového podielu v klube novému majiteľovi. Ale to nestačí. Klub ako Manchester United by mal byť niekde úplne inde.

VIKTOR FREISINGER, analytik

Viktor Freisinger

Burnley svojim prejavom bavilo v pedchádzajúcej sezóne celé Anglicko a zaslúžene postúpilo. Vincent Kompany zo svojho odvážného, ale zároveň pomerne riskantního herného štýlu nezľavil ani v najvyššej súťaži . Už v prvom zápase na mňa urobil dojem, keď proti Manchestru City nastavil taktiku jeden na jedného v útoku a že mu v tom nezabránil ani faktor Erlinga Haalanda. Z prvých troch ligových zápasov odišiel jeho tím ako porazený s jedenástimi inkasovanými gólmi. Clarets museli čakať šesť zápasov na svoje prvé víťazstvo.

Rozdiel medzi druhou a prvou anglickou ligou je výrazný a na môj vkus sa tomu Vincent Kompany vôbec neprispôsobil. Ani Luton nemal ľahký štart a očakávalo sa, že zevernci Roba Edwardsa budú na odstrel ako prví. Ibaže po zlom začiatku ich tréner pohotovo zmenil herný prejav, upravil základnú jedenástku a "The Hatters" a to odrazu prinieslo potrebné výsledky.

Autor: Karel Häring 10. januára 2024, 15:00 Futbal