Názory

TOP 5 momentov 15. a 16. kola Premier League

Aston Villa sa definitívne prihlásila do boja o titul, Chelsea opäť upadla do mizérie a Luton proti gigantom ukázal svoju nebojácnosť. Uplynulý týždeň v Premier League ponúkol hneď dve hracie kola, ktoré poriadne zamiešali tabuľkou.

TOP 5 momentov 15. a 16. kola Premier League
Jáchym Pivovar Jáchym Pivovar 12. decembra 2023, 10:30 Futbal

1. Kandidát na titul Aston Villa?

Doma ešte body nestratila. A to aj napriek tomu, že v uplynulom týždni privítala Aston Villa na vlastnom štadióne dva najlepšie tímy minulej sezóny Premier League - Manchester City a Arsenal. Po takticky veľmi vyspelých výkonoch sa domáci v oboch prípadoch radovali z výhry 1:0. A naplno sa tak prihlásili do boja o titul.

Poskočili totiž na tretie miesto práve pred momentálne sa trápiacim Manchester City. A na vedúci Liverpool už strácajú len dva body. Zároveň „Villans” prekonali klubový rekord, keď porážkou Arsenalu zaznamenali 15. ligovú výhru vo Villa Parku za sebou. Domáci síce nepredviedli tak dominantný výkon ako proti „Citizens”, ktoré vo vloženom kole prehrali takmer vo všetkých ohľadoch, napriek tomu si pripísali dôležitý triumf. Pre Unaie Emeryho išlo o veľké zadosťučinenie, práve londýnsky klub totiž pred rokmi neslávne viedol. Jeho pôsobenie v Aston Ville je našťastie pre neho úplne iný príbeh a víťazná strela Johna McGinna proti „Gunners” to dokonale ilustruje…

2. Prebudená sila Evertonu

V TOP 5 momentoch 14. kola som vyzdvihoval zlepšené výkony Evertonu, priblíženie klubu k zóne bezpečia a tiež prvý gól Dwighta McNeila v tomto ročníku Premier League. Ako sa ukázalo, všetko zmienené bola len predzvesť toho, čo si „Toffees” pripravili na nasledujúci týždeň.

V Goodison Parku si mužstvo Seana Dycha najprv poradilo s Newcastlom a o pár dní neskôr tiež s Chelsea. „Karamelky” tak nepotrebovali ani mesiac nato, aby sa po desaťbodovom odpočte vynorili zo zostupového pásma. Najväčšiu zásluhu na tom mal opäť McNeil. V zápase proti „Magpies” 24-ročný krídelník tvrdou ranou naštartoval domácich k záverečnej kanonáde, ktorá nakoniec aj vďaka jeho asistencii skončila výhrou 3:0. Dlhoročný zverenec Dycha v Burnley mal výrazný podiel aj na rozhodujúcom góle proti Chelsea. Svojim prienikom a následnou milimetrovou prienikovkou totiž vytvoril šancu domácich, ktorú nakoniec zakončil gólovou dorážkou Abdoulaye Doucouré.

3. Nekončiaca mizéria Chelsea

Čo som naopak v minulom článku nepredznamenal, je práve forma „Blues”. Zdalo sa, že Chelsea proti Brightonu svojim triumfom v oslabení dokázala, že ako tím rastie. O týždeň neskôr majú však fanúšikovia Londýnčanov úplne opačné pocity. Zverenci Mauricia Pochettina prehrali dvakrát za sebou a nebyť zmieneného bodového odpočtu Evertonu, boli by „Toffees” dokonca o štyri body pred svojim nedeľným súperom.

Hráči Chelsea sa navyše nepredviedli ani herne. Vo vloženom kole úplne pohoreli na ihrisku v tejto sezóne často bezradného Manchesteru United. A to stav 2:1 pre domácich ani zďaleka nereflektoval, ako priepustná obrana modrých v ostro sledovanom šlágri bola. Pritom hneď v nasledujúcom zápase dokázal ofenzívu „Červených diablov” celkom spacifikovať Bournemouth. O moc lepší výkon tím zo Stamfordu Bridge nepredviedol ani pri svojom ďalšom výlete na sever Anglicka a prepadol sa tak až na 12. pozíciu v tabuľke Premier League.

4. Valec z Fulhamu

To vyhovovalo Fulhamu, ktorý sa v tabuľke dostal pred svojho západolondýnskeho suseda. Tím z Craven Cottage v nedeľu doma rozmetal West Ham pomerom 5:0. Taký výsledok by bol zaujímavou správou sám o sebe. O to väčšou senzáciu je však to, že domáci dali „päťku” už svojmu druhému súperovi za sebou. Len o pár dní skôr totiž identickým spôsobom deklasovali Nottingham.

V predchádzajúcich štyroch zápasoch tak „Cottagers” strelili neuveriteľných 16 gólov. Je nutné priznať, že takú produktivitu by od zverencov Marca Silvu čakal v úvode sezóny asi málokto. Na zlepšenej ofenzívnej forme Fulhamu má zásadný podiel tiež letná posila z Wolves Raúl Jiménez, ktorý zažíva vlastné strelecké obrodenie. V predchádzajúcich piatich zápasoch sa mexický útočník presadil štyrikrát a dal tak pripomenúť sezónu 2019/20, kedy bol jedným z najobávanejších kanonierov Premier League.

5. Luton proti Goliášom

Možno najvzrušujúcejší súboj predchádzajúcich kôl sa odohral na Kenilworth Road, teda domácom stánku Lutonu. Nováčik súťaže, rovnako ako Aston Villa, hostil na vlastnom štadióne pravdepodobne dvoch najväčších kandidátov na titul - Arsenal a Manchester City. A ani jeden to na pôde najskromnejšieho klubu Premier League nemal vôbec jednoduché.

Luton totiž ukázal húževnatosť aj nebojácnosť, ktorá sa od neho aj očakávala. Zároveň však aj pekné technické momenty, ktoré mal väčšinou na svedomí Ross Barkley. Práve po strele bývalého záložníka Chelsea domáci proti Arsenalu nečakane viedli 3:2. Nakoniec však o šancu na zisk bodov prišli, keď sa v poslednej minúte nastavenia stal už po niekoľkýkrát v sezóne hrdinom „Gunners” Declan Rice.

Tesný triumf na Kenilworth Road si pripísali aj „Citizens”, napriek tomu, že ešte po hodine hry proti jednoznačnému outsiderovi prehrávali. „Hatters” tak navzdory heroickým výkonom proti gigantom znovu spadli do zostupového pásma. Ako ale trefne po zápase poznamenal ich manažér Rob Edwards, príliš ťažkých súperov teraz nejakú dobu čakať nebude.

Autor: Jáchym Pivovar 12. decembra 2023, 10:30 Futbal