Názory

Salah exkluzívne: Pracujte so svojimi emóciami, mne pomáha joga

Hviezda Liverpoolu Mohamed Salah raz dostal otázku, čo by poradil sám sebe, keby mal znovu dvadsať rokov: „Venuj sa intenzívne mentálnej príprave.“ V exkluzívnom rozhovore pre CANAL+ Sport túto tému ešte rozvinul a nechal nahliadnuť do svojej duše a mysle.

Salah: Pracujte so svojimi emóciami, mne pomáha joga
Karel Häring Karel Häring 12. apríla 2024, 14:20 Futbal

Liverpool je stále v hre o titul a skúsení hráči často opakujú, že najdôležitejšie je zostať pokojný, čo sa ľahšie povie, ako realizuje v praxi. Takže, ako pracujete na tom, aby ste boli pokojný, keď všetci okolo sú nervózni?
 

Každý je pred zápasom nervózny, nemám to tak len ja, všetci sú v strese. Ale musíme vedieť kontrolovať svoje emócie. Je dôležité, aby ste vedeli mať odstup, nesmiete si ten tlak pripúšťať. Proste sa s tým musíte naučiť pracovať tak, aby ste stres dokázali ovládať. Mne osobne veľmi pomáha joga a meditácia. Ale všeobecne je kľúčové, aby ste dokázali pracovať so svojimi emóciami.

Aké rady dávate v tomto smere mladším spoluhráčom?

Jediná rada, ktorú im môžem dať, znie takto: ,Ak chceš niečo dosiahnuť, tak si pre to bež.‘ Bude to náročné, raz budeš hore, raz zase dole. Ale ak to naozaj veľmi chceš, musíš sa zmieriť s tým, že bude potrebná tvrdá práca a sebaobetovanie. Inak sa to nepodarí.

Nie je žiadnym tajomstvom, že na sebe veľa pracujete aj po mentálnej stránke. Môžete načrtnúť, v čom presne to spočíva?

Nemôžem vám presne do detailov povedať, ako presne s tým pracujem, ale môžem prezradiť, že sa snažím v hlave nastaviť to, čo presne chcem dosiahnuť, v čom sa chcem zlepšovať a ako to dokázať. A tiež to, čo chcem zlepšiť po ľudskej stránke. Preto nemôžem povedať, čo presne robím, pretože sú to veci, ktoré sa odohrávajú v mojej hlave a v mojich myšlienkach. A pokiaľ nemáte rovnaké ciele, tak by to nefungovalo. Ale všeobecne platí, ak sa v niečom chcete zlepšiť, venujte mentálnej príprave denne päť až desať minút. Znie to jednoducho, ale verte mi, že to jednoduché nie je. Robte to denne a výsledky poznáte. Zavrite oči a predstavujte si, čo chcete dosiahnuť a ako to chcete urobiť. Nalaďte sa do príjemného pocitu či už je to vďačnosť za niečo, alebo čokoľvek iné. A časom uvidíte rozdiel. Ale všeobecne nie je jednoduché nájsť režim a venovať sa tomu každý deň, aj keby to malo byť len päť minút.

Nedávno ste priznali, že si v hlave vizualizujete svoje góly. Dokázali by ste podrobnejšie popísať, ako to prebieha a aký je potom efekt na ihrisku?

Beriem to ako súčasť svojej prípravy. Niekedy sa tomu venujem ráno, inokedy pred spaním. Sadnem si na okraj postele alebo stoličky, musím byť vzpriamený, vyrovnaný chrbát. Zatvorím oči a predstavujem si rôzne situácie, a to ako sa v jednotlivých momentoch zachovám, a ako sa pri tom cítim. Ten pocit je najdôležitejší. Dodáva energiu, zvlášť keď viete, že sa to potom v naozaj stane. Ale ako som povedal, musíte na tom pracovať, nejde len o to si ľahnúť, niečo si predstavovať a čakať. Sám zistíte, že to chce veľa odhodlania.

A čo je teda pre vás tým najväčším benefitom?

Keď sa dostanem do určitej situácie, tak na jej riešenie už nepotrebujem toľko času. Pretože tým, že si ju znovu a znovu opakujem, tak akonáhle sa v nej ocitnem, moja hlava už vie, že som to zažil. Tým pádom z toho nie som nejak v strese, pretože mám v sebe pocit, že už som si tým prešiel. Preto som vám povedal, že najdôležitejším faktorom je ten pocit. A všetci to poznáme, keď niečo robíme druhýkrát alebo tretíkrát, príde vám to postupom času jednoduchšie.

Keď sa bavíme o mentálnej stránke, mali ste niekedy v priebehu kariéry pochybnosti o tom, či dokážete uspieť na tej najvyššej úrovni?

Áno, mal. Keď ste mladý, netušíte presne, čo vám budúcnosť prinesie. Vlastne ani neviete, čo môžete čakať sám od seba. Je to niečo v štýle: dám do toho všetko a uvidím. Samozrejme potrebujete aj trochu šťastia, ale predovšetkým tvrdo pracovať. Každopádne som tiež len človek, takže som mal svoje pochybnosti a čas od času som si neveril.

Autor: Karel Häring 12. apríla 2024, 14:20 Futbal