Názory

Howe: Dúbravka je skvelý chlap a dáva nám potrebný pokoj

Eddie Howe mal v posledných týždňoch hlavu plnú starostí. Čiastočne mu ich vyriešil koniec prestupového obdobia, ale z pohľadu „Magpies“ to stále nie je ono. Po zlepšení mizernej bilancie vonku prišli prekvapivé straty doma. A práve pred remízovým zápasom s Bournemouthom sa s manažérom Newcastlu rozprával komentátor CANAL+ Sport Štěpán Hájek.

Howe: Dúbravka je skvelý chlap a dáva nám potrebný pokoj
Štěpán Hájek Štěpán Hájek 24. februára 2024, 08:40 Futbal

Pekný deň z Prahy, Eddie. Ako sa cítite pred poslednými tromi mesiacmi sezóny? Váš tím si z posledných troch zápasov odniesol sedem bodov, znamená to, že ste od zápasu k zápasu sebavedomejší?

Rozhodne tomu verím. Mali sme niekoľko dobrých výsledkov, čo je pre nás veľmi dôležité. Chlapci sa cítia sebavedomejšie a chcú sa čo najrýchlejšie vrátiť na víťaznú vlnu. Okrem toho by sa niekoľko hráčov malo vrátiť z maródky, takže náš tím vyzerá momentálne oveľa silnejší.

Povedali by ste, že víťazstvo v derby proti Sunderlandu v FA Cupe bolo pre vás veľkou psychologickou vzpruhou?

Áno, myslím si, že to bol pre nás veľmi dôležitý zápas. Uvedomovali sme si dôležitosť samotnej súťaže, ale aj prípadného postupu cez nášho rivala. Chceli sme, aby na nás fanúšikovia mohli byť hrdí. Predsa len aj pre nich Sunderland vždy špeciálnym súperom. My sme to zvládli a vďaka tomu sa nám podarilo výsledkovo zdvihnúť.

Čakajú vás náročné zápasy proti Bournemouthu a Arsenalu. Aké faktory rozhodnú o prípadnom úspechu Vášho tímu?

Budú to úplne odlišné zápasy. Proti Bournemouthu to bude veľmi ťažké, majú kvalitný tím a v tejto sezóne sa im darilo. Naša domáca forma momentálne nie je skvelá a musíme sa sústrediť na to, aby sme pred našimi fanúšikmi predvádzali odpovedajúce výkony a ukázali určitú konzistentnosť. A Arsenal? Bude to skvelý zápas a veľká výzva, na ktorú sa naozaj tešíme.

„Gunners“ boli v posledných zápasoch skvelí v štandardkách, budete sa na nich pripravovať nejakým špeciálnym spôsobom?

Vieme, že v tomto smere boli úspešní nielen tento rok, ale aj minulý rok. Naše defenzívne a ofenzívne štatistiky sú však tiež veľmi slušné. Rovnako ako vždy sa na súpera maximálne pripravíme a pevne verím, že sa to bude v zápase vidieť.

Ešte sa zastavím v Bournemouthe. Vzhľadom na vašu minulosť, budú pre vás zápasy proti Cherries vždy špeciálne, možno dokonca aj srdcovou záležitosťou?

Vždy. Nielen pre mňa, ako chlapca, ktorý prešiel tunajšou mládežníckou akadémiou, ale aj pre celý realizačný tím, ktorý je s klubom spojený naozaj dlhú dobu. Bournemouth je mimoriadne dôležitý klub v mojom živote. Teraz ale budeme robiť všetko pre to, aby sme ich porazili, pretože je to dôležitý zápas. Hoci si Bournemouth vážim a rešpektujem ho, dúfam, že sa nám podarí predviesť čo najlepší výkon a zvíťazíme.

Prejdime k otázke, ktorá bude česko-slovenských fanúšikov určite zaujímať. Ako ste spokojný s výkonom Martina Dúbravku? Myslíte si, že má vďaka bohatým skúsenostiam vplyv na mladších hráčov v šatni?

Určite, Martin je skvelý chlap. Je veľmi skúsený a má skvelý charakter. Odkedy prišiel do Newcastlu, odviedol vynikajúcu prácu. Vždy som s ním bol veľmi spokojný a teraz, keď je v bráne, tak nám dodáva potrebný pokoj. Skvelo rozohráva a pomáha nám kľúčovými zákrokmi. V období, keď sme sa trápili, zachránil nám pár bodov v ťažkých zápasoch. Takže je veľmi cenným členom nášho tímu. A áno, má perfektný vzťah s ostatnými spoluhráčmi. Vo futbale toho zažil veľa a tým pomáha svojim mladším spoluhráčom na ich futbalovej ceste.

Mali sme možnosť porozprávať sa s Martinom Dúbravkom a Kieranom Trippierom a obaja sa zhodli, že po ťažkom období s množstvom zápasov veľmi tímu pomohol návrat ku klasickému tréningovému režimu. Súhlasíte?

Rád trénujem hráčov, takže byť častejšie na ihrisku v rámci tréningového procesu mi určite chýbalo. V ťažkom období, ktoré ste spomínali, sme mali veľa zápasovej prípravy, čo je zaujímavé aj pre mňa ako manažéra. Veľmi rád však vymýšľam tréningové cvičenia, plánujem cyklus a rád trávim čas v našom tréningovom centre. Takže je skvelé nájsť v poslednej dobe veľmi potrebnú rutinu a verím, že z toho môžeme mať prospech.

Mohol by návrat k tejto rutine, možno spolu s prijatím nového hlavného fyzioterapeuta Jonnyho Kinga, znamenať zníženie počtu hráčov na maródke?

Áno, určite. Ak mám byť úprimný, myslím si, že v tomto ohľade nás dobehol náročný decembrový program. Hráči boli podľa môjho názoru naozaj vyčerpaní. K tomu sme navyše mali počas zápasov príliš málo manévrovacieho priestoru pri striedaní a nedostatok možných variant do ofenzívy. Pripočítajte tak k tomu pár nezvyčajných zranení, keď hneď traja hráči boli mimo so zraneniami ruky, čo považujem vo futbale za nezvyčajné. Mali sme trochu smolu, ale verím, že to najhoršie je za nami a po zvyšok sezóny budeme len silnejší.

Jedným z hráčov, ktorý sa nedávno zotavil, je Sven Botman. Mohla by byť jeho súhra s Fabinom Schärom niečím, na čo sa môžete smerom dozadu spoliehať po zvyšok sezóny?

Vďaka mnohým zápasom odohraných bok po boku si vybudovali naozaj dobrý vzťah. Ako stopérska dvojica sa perfektne dopĺňajú, jeden je ľavák, druhý pravák a obaja sú technicky vynikajúci. Je skvelé vidieť ich opäť spolu na ihrisku. Zároveň musím vyzdvihnúť výkon Jamaala Lascellesa počas Svenovej absencii. Na pozícii stopéra máme z čoho vyberať.

Poďme hovoriť o hráčovi, ktorý prekvapuje svojimi výkonmi asi všetkých. Lewis Miley nedávno podpísal novú zmluvu a vypracoval sa do základnej zostavy. Ako dôležitý pre Vás momentálne je?

Veľmi dôležitý. Nielen preto, že sme limitovaní počtom zranených stredopoliarov, ale hlavne preto, že dokáže skvelo hrať na rôznych pozíciách. Či už vľavo, vpravo, ako útočný alebo defenzívny záložník. Vo veku iba 17 rokov pôsobí skutočne vyspelo a dokáže sa neuveriteľne rýchlo prispôsobiť. Okrem jeho futbalových schopností je potrebné spomenúť aj jeho vynikajúce charakterové vlastnosti. Je vyrovnaný a bez výhovoriek vždy urobí na vysokej úrovni to, čo po ňom chceme. Som z neho nadšený.

Je až neuveriteľné, ako rýchlo si zvykol na zápasové tempo v mužskej kategórii. Pracovali ste s ním individuálne na tréningu? A ak áno, na akých konkrétnych herných schopnostiach?

Snažíme sa pracovať so všetkými hráčmi individuálne a Lewis nie je výnimkou. Neustále sa snažíme identifikovať aspekty jeho hry, ktoré by sa dali zlepšiť. Je výnimočný a my sme tu, aby sme posunuli jeho hru na ďalšiu úroveň tým, že nájdeme malé detaily, ktoré môžu rozhodovať zápasy.

Teraz mi dovoľte jednu trochu osobnejšiu otázku – počuli sme veľa odpovedí od hráčov na to, ako sa vyrovnávajú s tlakom, ale aj ako to majú manažéri? Šéfovia lavičiek Premier League, bez ohľadu na ich výsledky, sú takmer vždy predmetom špekulácií médií a expertov. Vnímate ten tlak nejakým spôsobom?

Iba ak mi o tom poviete (smiech). Každý má na futbal svoj názor a myslím si, že to ho robí tak výnimočným. Kľúčové na mojej práci je nevnímať tieto názory a počúvať len svojich najbližších kolegov a ľudí, ktorých si skutočne vážim. Po vypočutí ich názorov si dávam veci do súvislostí a zisťujem, či som na správnej ceste, alebo či je potrebné niečo zmeniť. Nemám žiadny iný spôsob, ako sa vysporiadať s tlakom alebo názormi iných ľudí.

Ste rád, že trochu turbulentné prestupové obdobie je už za vami? Mali ste obavy zo straty kľúčových hráčov, ktorých odchod bol predmetom častých špekulácií?

Nie som si istý, či strach je to správne slovo. Ale okrem toho, máte pravdu, január bol naozaj ťažký. Objavilo sa veľa špekulácií a fám, niektoré celkom pravdepodobne pravdivé, niektoré o niečo menej. Som veľmi šťastný, že sa nám podarilo udržať tím pokope a môžeme sa pokúsiť o úspešný záver sezóny.

Keď už hovoríme o kľúčových hráčoch, aké dôležité je pre vás, že sa vám podarilo udržať kapitána Kierana Trippiera? Jeho meno sa často spomínalo v médiách v súvislosti s možnou zmenou dresu.

Rozhodujúce. Kieran je skutočne absolútne kľúčovým hráčom a skutočným lídrom nášho tímu. Ako som už mnohokrát spomenul, je inšpiráciou pre mňa a mnohých hráčov. Nechýba mu charizma a o jeho pôsobivých futbalových schopnostiach ani nemusíme hovoriť. Podieľal sa na mnohých góloch, ktoré sa nám podarilo streliť, najmä v posledných týždňoch. Dáva našej pravej strane toľko potrebnú tvorivú silu. Som nadšený, že tu zostal.

Kieran hral v posledných zápasoch naozaj skvelo, mohlo k tomu prispieť aj ochladnutie spomínaných špekulácií a uzatvorenie prestupového obdobia?

Možno, ale je veľmi ťažké to povedať s istotou. Niekedy môžete poznať, ako sa hráč cíti v určitých okamihoch. Neustále špekulácie Kieranovi určite nepomohli. Musím však ešte raz spomenúť, že všetci hráči zvládli ťažký január a darilo sa im veľmi dobre.

Na záver som sa Vás chcel opýtať na posledné dva zápasy vonku, ktoré ste zvládli a dvoma víťazstvami ste vyrovnali svoju doterajšiu bilanciu víťazstiev na súperových štadiónoch. Zmenili ste niečo, alebo je to výsledok dobrej formy a pohody v tíme?

Vždy je čo zlepšovať a vždy sa o to snažíme. Nemyslím si však, že sme v porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi niečo drasticky zmenili. Predviedli sme niekoľko naozaj dobrých defenzívnych výkonov, či už proti Fulhamu, Sunderlandu alebo Aston Ville. Práve tieto zápasy nám dodávajú potrebné sebavedomie, že vonku môžeme poraziť naozaj každého.

Autor: Štěpán Hájek 24. februára 2024, 08:40 Futbal