Názory

Kieran Trippier: Baví ma rola lídra kabíny

Od svojho príchodu do Newcastlu pred dvoma rokmi sa stal jednou z hlavných tvárí klubu aj veľkou oporou na ihrisku. Ako veľmi „Magpies" trénujú štandardky - teda disciplínu, v ktorej anglický bek tak vyniká? Alebo akú dôležitú úlohu v tíme hrá slovenský brankár Martin Dúbravka? Aj na to Kieran Trippier odpovedal v rozhovore s Karlom Tvarohom.

Kieran Trippier: Baví ma rola lídra kabíny
Karel Tvaroh Karel Tvaroh 8. februára 2024, 06:00 Futbal

Kieran, chcel by som sa ťa opýtať na priame kopy, tvoju ochrannú známku. Vo svojej kariére si už strelil niekoľko pamätných gólov zo štandardných situácii. Máš nejaký najobľúbenejší?

Určite gól proti Manchestru City v minulej sezóne. Aj preto, že to bol veľký moment pre celý klub. Táto trefa je jednou z mojich najobľúbenejších v celej mojej kariére.

Trochu som očakával, že spomenieš gól proti Chorvátsku v semifinále MS 2018.

Bohužiaľ sme tento zápas prehrali, takže mám k nej zložitejší vzťah.

Ako veľmi sa vlastne aktuálne s tímom věnujete nácviku štandardných situácii?

Ak mám byť úprimný, venujeme tomu veľa času. Práve takéto detaily nám môžu vyhrať zápasy. Naši tréneri to do nás neustále tlačia, majú pravdu. Štandardky a priame kopy sú predovšetkým o čase, ktorý im venujete na tréningu.

Keď už hovoríme o tréningoch, jesenná časť musela byť pre vás veľmi zvláštnym obdobím. Keďže ste hrali takmer nepretržite, zvyčajne dvakrát týždenne, nie je veľkým tajomstvom, že ste si museli na chvíľu odoprieť klasický tréningový režim. Ako veľmi vás to vtedy ovplyvnilo?

Bohužiaľ, celkom zásadne. Na nič sme nemali čas. Sotva sme zanalyzovali chyby z predchádzajúceho zápasu, museli sme prejsť na ďalších 90 minút proti inému súperovi. Okrem toho sme bojovali s rastúcou chorobnosťou. Už len samotná regenerácia bola nahustená do dvoch alebo troch dní. V ceste nám stálo príliš veľa prekážok. Našťastie sme z tohto obdobia relatívne vonku, v tomto smere máme pred sebou príjemnejšie týždne, keď sa tešíme na štandardnú porciu zápasov.

Rád by som sa rád chytil. Váš manažér Eddie Howe na nedávnej tlačovej konferencii povedal, že konečne vyzeráte ako starý dobrý Newcastle. Jeho slová ste potvrdili v zápase proti Aston Ville. Park patrí v tejto sezóne k tým najväčším výzvam, ale vy ste si stým šikovne poradili. Ako veľmi to zmenilo náladu v kabíne?

Takéto cenné víťazstvo vás vždy zdravo nakopne. Takýto výsledok sme potrebovali. Vedeli sme, že nás nečaká nič ľahké, ale dokázali sme dominovať v kľúčových momentoch a doviesť zápas do relatívne víťazného konca.

K víťazstvu prispel aj slovenský reprezentačný brankár Martin Dúbravka. Aký dôležitý sa pre vás stal pri absencii Nicka Popa č. 1?

Martin je úžasný. Už keď som pred dvoma rokmi prišiel do Newcastlu, podával skvelé výkony. Pokračoval tam, kde skončil po zranení Nicka Popa a prevzal zodpovednosť a úlohu jednotky. Je to naozaj veľmi skúsený brankár. Takže som nevidel Nickovo zranenie ako veľký problém, pretože som už vedel o Martinových kvalitách. Zaslúži si veľkú pochvalu za to, ako sa dokázal dostať späť medzi tri tyče.

Trénujete s ním svoje povestné štandardky?

Nie, to nie. On má teraz úplne iný režim. Nepustili by ho ku mne.

Aké sú jeho najväčšie prednosti?

Povedal by som, že má mimoriadne reflexy, výborne chytá. Je tiež solídny v hre s nohami. Musím povedať, že celkovo spĺňa všetky parametre špičkového brankára. Úprimne povedané, som s ním v šatni už dva roky a môžem povedať, že je to nielen skvelý brankár, ale aj veľká osobnosť.

To sa bude našim slovenským kolegom dobře počúvať. A ako ovplyvňuje kabínu? Predsa len momentálne v ňej nemáte toľko skúsených chalanov.

Martin tu patrí k tým najstarším, takže samozrejme je ho aj veľa počuť. Hovorí veľa, chlapci počúvajú. Máme naozaj mladý tím, ktorý potrebuje takýchto borcov. Zároveň má ešte väčšiu autoritu vďaka bohatým skúsenostiam v národnom tíme. Kabína si ho nesmierne vži.

Si tiež jedným z najskúsenejších v šatni Magpies. To je tiež spojené s extrémnym tlakom. Užívaš si svoju súčasnú úlohu?

Rozhodne áno. Baví ma väčšia zodpovednosť, baví ma úloha mentora mladších a lídra šatne. Aby som mohol stelesniť charakter kapitána, musím na sebe neustále pracovať, čo mi vlastne robí radosť. Beriem to ako pekné poslanie, ktoré ma ženie vpred.

Tomu rozumiem, ale vaša úloha sa niekedy spája aj s veľmi nepríjemnými situáciami. Prichádza mi na myseľ vaša konfrontácia s cestujúcimi fanúšikmi v Bournemouthe. Vtedy si si to asi až toľko neužíval, že?

To skutočne nie. Chcem len v tomto ohľade vždy najskôr im porozumieť a pochopiť ich frustráciu. V tom čase sme zápas prehralii, ale snažil som sa im vysvetliť, že chápeme ich názor a že sme poslední, ktorí by chceli klubu uškodiť. Rozumiem im, platia veľa peňazí za to, že chodia na zápasy, žijú s nami a tie emócie nás niekedy všetkých pohltia. Koniec koncov, je to súčasť futbalu. Dôležité je, že sa dokážeme pohnúť vpred a pevne verím, že sa nám to podarilo.

Newcastle je mesto, ktoré je typické pre nesmierne silný vzťah fanúšikov s klubom. Ruku na srdce, čakali ste takú intenzívnu podporu?

Nečakal. Vedel som, že St James' Park je veľmi nepriateľské prostredie pre hostí, ale musíte zažiť tú intenzitu na vlastnej koži. Každopádne, miestni fanúšikovia sú ešte lepší, ako som čakal. Je to naozaj veľká radosť.

Keďže Newcastle je veľmi špecifický, zaujímalo by ma, či máte nejaké pravidelné stretnutia s najtvrdším jadrom fanúšikov...

Nie, nič také nerobíme. Ale pochopiteľne člověk po meste neustále stretáva fanúšikov, ktorí vám to samozrejme zvyčajne hneď povedia. Spravidla sú to príjemné stretnutia, kde sa dozviete, akí sú hrdí na svoj klub.

Chcel by som sa vás opýtať aj na Fantasy Premier League, veľa ľudí vás kvôli tomu musí otravovať, nemýlim sa?

Nie je to také hrozné. Patrím do hráčskej komunity, ale aby som odpovedal na otázku, či vlastním nejaký tím, tak radšej nie. Fantáziu mám rád hlavne vďaka mojim priateľom, s ktorými sa neustále hecujeme.

Momentálne patríš k tým najpopulárnejším nákupom, vážne by si nechcel do tímu?

Radšej nie, aby som to nezakríkol.

Ale v tejto súvislosti sa ťa musím opýtať na vášho ofenzívneho spoluhráča Anthonyho Gordona. Je vo výbornej forme a usmieva sa na vás papierovo prijateľný žreb. Máme ho v hre poveriť kapitánskou páskou?

To je určite dobrý nápad. Pokojne mu daj Triple Captain.

Dovolím si ešte jednu otázku. Tvoja kariéra je nepochybne veľkou inšpiráciou pre mnoho mladých dievčat a chlapcov. Ak by si sa mohol stretnúť so svojou verziou seba samého z roku 2011 v Burnley, čo by si povedal mladšiemu Kieranovi?

Určite by som mu poradil, aby sa nikdy nevzdal. Či už vo futbale alebo v akomkoľvek inom odvetví. Inak v živote neuspeješ. Zakaždým, keď sa ti stanú nepríjemnosti, nemôžeš to ani ovplyvniť, ale kľúčové je, ako na to všetko zareaguješ. Nepozerajte sa zbytočne späť a choďte do toho so stopercentným úsilím.

To bola naozaj skvelá bodka, ďakujem za to a za celý rozhovor.

Ďakujem veľmi pekne aj za rozhovor."

Autor: Karel Tvaroh 8. februára 2024, 06:00 Futbal