Názory

Antonio: Zo Stamford Bridge si pokojne môžeme odviesť tri body

Muž, bez ktorého si základnú zostavu West Hamu v poslednej dobe nevieme ani predstaviť. Michailovi Antoniovi sa strelecky darí a pred nedeľným zápasom s Chelsea svojmu tímu veľmi verí. O svojich oslavách, o záľube v móde alebo o vzťahu s českými spoluhráči sa rozprával s komentátorom CANAL+ Sport Štěpánom Hájkom.

Antonio: Zo Stamford Bridge si môžeme odviesť tri body
Štěpán Hájek Štěpán Hájek 6. mája 2024, 14:00 Futbal

Tri góly v troch zápasoch. To vyzerá, že ste v skvelej forme. Ako sa cítite?

Áno, cítim sa veľmi dobre. Úprimne by som si prial mať na konte ešte viac gólov, ale táto sezóna pre mňa bola zatiaľ vážne náročná. Ale je skvelé, že sa dostávam v kľúčovej fáze ročníka do formy, čo by nám mohlo pomôcť dostať sa do Európy.

Ako by ste zhodnotili túto sezónu z osobného hľadiska? Strelili ste niekoľko dôležitých gólov, pomohli ste tímu dôjsť do štvrťfinále Európskej ligy, ale zároveň ste si v novembri poranili koleno.

Nie je to rozhodne najlepšia sezóna, ktorú som zažil. Ale mám pocit, že sa teraz zase rozbieham! Akonáhle som sa zotavil zo zranenia, moje výkony neboli zlé, ale nedával som góly. Tie začali prichádzať až teraz. Aj napriek tomu, že som si pred začiatkom ročníka stanovil celkom vysoký cieľ, som trochu sklamaný. Keby sa mi ale podarilo zakončiť sezónu v podobnej forme ako som teraz, tak ju budem nakoniec hodnotiť kladne.

Chelsea je o dva body pred vami, čo bude v nedeľu kľúčom k tomu, aby ste sa dostali späť pred Blues?

Najdôležitejšie bude udržať čisté konto. Pokiaľ sa nám to podarí, gól určite strelíme. Keď si odmyslím zápas proti Crystal Palace, tak si trúfnem povedať, že podávame solídne výkony. Vysoko napadáme a vytvárame si dobré šance. Ak sa nám toto bude aj naďalej dariť, môžeme si cez víkend odviesť tri body.

A tieto tri body by vás udržali v boji o pohárovú Európu. Aká veľká motivácia to pre vás je s prihliadnutím k posledným trom vynikajúcim sezónam West Hamu v európskych pohároch?

Na začiatku sezóny sme si stanovili cieľ dostať sa do Európy. To je naša ambícia a považujeme to za mimoriadne dôležité. Dostať sa do Európy tri roky po sebe sa nám predtým nikdy nepodarilo, ale verím, že sme dostatočne dobrí na to, aby sme to zvládli ešte prekonať.

Mimochodom, pokiaľ bola moja príprava správna, doteraz ste Blues strelili v Premier League 3 góly. Ten posledný v auguste minulého roka bol dokonca víťazný. Veríte si na „double“ do siete Chelsea v jednej sezóne?

Vzhľadom na to, ako sa teraz cítim, tak verím, že budem pokračovať v strieľaní gólov. Takže áno, verím tomu!

Podľa mňa, váš ďalší gól proti Chelsea presne vystihuje váš futbalový prístup pred súperovou bránkou. Neviem, či si na tú situáciu spomínate, ale boli ste faulovaný vo vápne, okamžite ste sa zdvihli a následne dorážali zblízka do prázdnej bránky. Bude podľa vás podobný prístup nevyhnutný aj v nedeľu?

Za mňa áno. Úprimne, je mi ale jedno, ako sa lopta dostane do siete. Akonáhle sa dotknem lopty ako posledný a je z toho gól, som maximálne spokojný. Aj keď ma lopta trafí napríklad do tváre, budem na konci dňa šťastný, že sa mi podarilo skórovať.

Tomu rozumiem. Rád by som sa vás opýtal aj na vašich dvoch českých spoluhráčov, Tomáša Součka a Vladimíra Coufala. V čom vidíte ich hlavný prínos pre tím?

Obaja sú ako stroje. Neustále behajú! Vlad (Coufal) má tento rok skutočne veľa asistencií a Tomáš je naozaj dôležitý v súbojoch a skvele drží loptu.

Preberáte spolu niekedy aj individuálne, ako by k vám zo svojich postov mohli ideálne dostať loptu?

Áno. Tomáš ma síce tak často svojimi prihrávkami nehľadá, ale s Vladimírom spolu hovoríme pred každým zápasom. Na základe videorozborov približne vieme, v akých priestoroch sa pohybujú obrancovia súpera a ja následne Vladimu hovorím, kam presne by mi mal poslať loptu do vápna. Vo finále to ale ani nie je potrebné, pretože on už ma ani nemusí vidieť a vie, kde sa v šestnástke súpera pohybujem.

Pracujete na tréningu aj na postavení pri dlhých autoch, ktorými Vladimír Coufal disponuje?

Netrénujeme ich stále, ale máme zažité, kde by sme sa mali pohybovať, akonáhle na túto situáciu príde. A samozrejme vieme o tom, že má Vladimír v rukách veľkú silu.

Akí sú Tomáš s Vladimírom mimo ihriska? Vy osobne pôsobíte ako vtipný, komunikatívny a pohodový človek. Sú oba Českí hráči na rovnakej vlne?

Jasne, obaja sú skvelí a máme spolu výborný vzťah. Napríklad s Tomášom máme každý deň vyhrotené zápasy v stolnom tenise. A aj keď sa snaží, víťazom som vždy ja. Spolu s Vladimírom sme začali hrať aj padel a aktuálne hľadáme štvrtého hráča. Vy ste, bohužiaľ, v Prahe, takže sa nemôžete pridať. Škoda.

Nikdy som ešte padel nehral, ale s vami tromi je to výzva a asi sa do toho pustím. Ale poďme späť k futbalu. Sám nastupujem na hrote útoku a obdivujem vašu schopnosť udržať loptu a vytvoriť si sám šance. Niekedy to pôsobí tak, že ste tak trošku odrezaný od celého tímu. Považujete túto futbalovú vlastnosť za svoju veľkú devízu?

Áno, s tým súhlasím. Náš štýl hry je skôr defenzívny, v tom sme skutočne silní. Preto som často na hrote osamotený. Snažím sa ale maximálne pomocou tímu aj v obkľúčení viacerých hráčov súpera. Vzhľadom k nášmu nízkemu bloku je potrebné loptu udržať a počkať na to, kým sa ostatní stihnú vysunúť. Určite by som teda povedal, že to je jedna z mojich najdôležitejších futbalových kvalít.

Svoju kariéru vo West Hame ste začínali, pokiaľ sa nemýlim, na pozícii pravého obrancu. Využívate tieto skúsenosti z obrannej štvorky v momentoch, kedy si kryjete loptu pred zadákmi súpera?

Áno, stopercentne. Vzhľadom k tomu, že viem, v akej pozícii by sa mal pohybovať obranca súpera, môžem toho ako útočník lepšie využiť.

Trávite napríklad vzhľadom k vášmu už spomínaného štýlu hry viac času v posilňovni? Je vlastne vôbec možné zlepšiť sa v hre chrbtom k bráne alebo to proste musíte mať v sebe?

Prípadný pobyt v posilňovni by znamenal ešte viac svalov, bol by som ešte objemnejší, čo by mi ubralo na rýchlosti. Preto do posilňovne toľko nechodím a moja postava je skôr dielom génov zo strany otca – RIP, táto (ukazuje smerom k nebu). Nechcem strácať na rýchlosti, a preto keď už v posilňovni som, pracujem skôr s vlastnou váhou.

Viac ako 250 zápasov v Premier League a viac ako 300 stretnutí v drese West Hamu. Ste tým typom človeka, ktorý si dáva dlhodobé ciele alebo proste idete zápas od zápasu?

Dávam si ako dlhodobé ciele, tak aj tie krátkodobé na jednotlivé zápasy. Akonáhle dosiahnem svoj cieľ, nastavujem si okamžite nové. Neuspokojím sa v momente splnenej čiastkovej úlohy. Neustále sa snažím byť lepšou verziou seba samého.

Chystáte v najbližšej dobe nejakú špeciálnu oslavu? V minulosti ste nám ich ponúkli už skutočne veľa. Navyše neviem, či o tom viete, ale budúcim gólom môžete vyrovnať v počte gólov Kevina De Bruyneho a priblížiť sa už len na jediný gól Luisovi Suarezovi.

Tak to som skutočne nevedel. Veľmi slušná štatistika, som z toho vážne nadšený. Aktuálne ale nemám v pláne žiadnu špeciálnu oslavu. Tá sobotná v zápase s Liverpoolom vznikla z priateľského pošťuchovania s kamarátmi z divadla Red Pitch. Ďalšiu špeciálnu oslavu chystám asi až na oslavu stého gólu v Premier League.

Tak snáď sa čoskoro dočkáme. Máte nejakú konkrétnu obľúbenú oslavu?

Rád spomínam na tú, keď som robil na zemi donut à la Homer Simpson. Tá vlastne všetko odštartovala.

Áno, tá bola vážne vtipná. Na chvíľu odbočím mimo futbal. Na svojom Instagramovom účte zdieľate aj snímky s vašimi outfitmi a v oblasti módy máte, zdá sa, veľký prehľad. Dávate si veľký pozor na to, čo si ráno beriete na seba alebo je to pre vás úplne prirodzené?

Je to pre mňa úplne prirodzené, ale musím priznať, že mám skutočne veľa oblečenia. Nakupujem často a móda ma veľmi baví. Skúšal som dokonca založiť svoju vlastnú značku oblečenia, keď som bol mladší a prišiel som o veľa peňazí. Tak som sa nakoniec rozhodol s tým prestať, pretože to vyžadovalo veľkú investícii a začiatky boli vážne ťažké. Takže teraz už utrácam len sám za seba.

Máte nejakú konkrétnu obľúbenú časť oblečenia, ktorá vám je najbližšia?

Milujem tenisky. Ale väčšinou sa sústredím na celý outfit. Keď už idem nakupovať, necielim konkrétne na jednu vec, ale skôr na celok. Ide mi o to, aby spolu jednotlivé časti oblečenia ladili.

Keď už s vami robím rozhovor z Prahy, má česká metropola špeciálne miesto vo vašom srdci po tom, čo ste tu vyhrali finále Európskej konferenčnej ligy?

Jednoznačne! Ide o miesto, ktoré si budem pamätať do konca života.

A zvládli ste zažiť aj nočný život v Prahe?

Úprimne, nie. Po zápase som bol úplne hotový. Zaspal som v klubovom autobuse, a zatiaľ čo ostatní chalani vyrazili do centra mesta, ja som zamieril späť na hotel. Musím sa ale vrátiť a zažiť nočnú atmosféru Prahy.

Budete viac než vítaný, verte mi.

Ukážete mi nejaké pekné miesta v meste?

Jasne, sme dohodnutí. Ešte by som sa rád opýtal na vašu podcastovú kariéru, o ktorej na Slovensku a v Čechách možno veľa ľudí ani vôbec nevie. V súčasnej chvíli je na túto otázku stále príliš skoro, ale premýšľate o práci v médiách alebo o založení vlastného podcastu, akonáhle zavesíte kopačky na klinec?

Určite áno. Už som o tom v minulosti hovoril, rád by som pracoval v médiách. Neláka ma až toľko práca televízneho experta. Oveľa radšej by som bol na druhej strane, na tej moderátorskej. Preto som kývol na ponuku tvoriť podcast. Rád premýšľam dopredu a začínam s vecami radšej skôr ako neskôr. Aktuálne študujem aj trénerskú licenciu. Nie som si v tejto chvíli istý, či chcem byť trénerom, ale ako som už povedal, je lepšie robiť veci s výhľadom na budúcnosť ako potom niečo doháňať.

Hovorili ste o tom, že vás baví padel, ktorý naša stanica vysiela. Máte okrem toho aj nejaký ďalší šport, ktorý vás baví? Spomínali ste tiež stolný tenis.

Áno, hlavne tieto dva. Som ale všestranný športovec, rád si vyskúšam všetko. Či už ide o padel, stolný tenis, šach alebo napríklad basketbal, ktorý hráme spolu so synom. Povedal by som, že som vo väčšine týchto športov priemerný, ale v stolnom tenise som najlepší!

A Tomáš Souček to môže potvrdiť?

Áno, Tomáš by s tým stopercentne súhlasil (smiech).

Autor: Štěpán Hájek 6. mája 2024, 14:00 Futbal