Názory

WTA Finals mieri do Rijádu, Češi prehrali vo finále

Teraz už niet pochýb. Napriek protestom legiend sa tenisový turnaj majsteriek na najbližšie roky presunie do Rijádu v Saudskej Arábii. Zo súťaže o usporiadanie totiž odpadol posledný súper rozprávkových boháčov z Blízkeho východu, český podnikateľ Tomáš Petera.

WTA Finals mieri do Rijádu, Češi prehrali vo finále
Karel Knap Karel Knap 14. marca 2024, 12:00 Tenis

„Dostali sme sa z približne šiestich kandidátov na posledných dvoch, ale WTA si bohužiaľ vybrala Rijád,“ povedal Petera pre CANAL+ Sport. „Tento rok by sme Masters zorganizovali v Ostrave, ďalšie tri ročníky potom v pražskej O2 aréne.“ Zastávku v Ostrave ponúkla Peterova firma Perinvest kvôli ťažkopádnej komunikácii a chabej schopnosti asociácie, ktorá svoj vrcholný podnik umiestňovala narýchlo a na poslednú chvíľu už niekoľko predchádzajúcich rokov.

„Ak chcete takýto turnaj správne pripraviť, musíte si byť istí aspoň rok a pol vopred,“ vysvetľuje bývalý tréner, ktorý trénoval Petra Kordu a Andreu Hlaváčkovú, športový promotér, ktorý teraz spolupracuje s NHL.

Minulý rok predložil podobný plán a spočiatku sa stretol s veľmi priaznivou reakciou Women’s Tennis Association. Pokročil tak ďaleko, že si v Londýne objednal špeciálnu fialovú farbu na maľovanie kurtu, ktorú používa WTA. Ale jeho vtedajší šéf Steve Simon a jeho pobočníci presadili prekvapivú kandidatúru „last minute" do mexického Cancúnu, ktorá nedávala zmysel logisticky ani ekonomicky. Samotné usporiadanie podujatia v štýle animovaných príbehov postavičiek Pat a Mat spôsobilo rozčarovanie a výsmech. Hanba prinútila Simona, aby sa aspoň čiastočne pratal z čela organizácie.

V rovnakom čase sa minulé leto objavili zvesti o dohovoroch s Rijádom, ktorému možno ľahko vytknúť nulovú tenisovú tradíciu, neexistujúcich fanúšikov a krajne nepriateľský postoj k právam žien a homosexuálov v islamskej absolútnej monarchii.

Americké legendy Chris Evertová a Martina Navrátilová hlasno burcovali proti paktu so Saudmi. V januári dokonca napísali esej pre Washington Post: „Hodnoty, ktoré WTA háji, sú v ostrom rozpore s hodnotami v krajine navrhovaného hostiteľa.“

Ich protesty však pravdepodobne zostanú bez povšimnutia. WTA zatiaľ odmietla potvrdiť správu, že finálový zápas ženského okruhu sa uskutoční v Rijáde. Avšak aj rešpektovaná webová stránka The Athletic citovala dôveryhodný zdroj, ktorý hovoril o "najhoršie utajenom tajomstve súčasného športu“.

Takmer neobmedzené finančné zdroje v poslednej dobe pritiahli do metropol Arabského polostrova mužské preteky ATP, F1, špičkových golfistov aj futbalistov.

Dámy s raketami budú ďalšie na rade smerujúce do Rijádu, aj keď tam zapadnú asi ako mimozemská posádka. Peterova konkurenčná ponuka asi vôbec nebola zlá. Po preklenovacom ročníku 2024 v Ostrave, v ktorom by sa WTA čiastočne podieľala na nákladoch, by nasledovala veľkolepá slávnosť v Prahe.

„Tam by asociácia neplatila ani korunu, všetky výdaje by išli na náš,“ hovorí Petera. „Za licenciu by sme im platili šesť až sedem miliónov dolárov ročne. Ďalších dvanásť až pätnásť miliónov by išlo na odmeny hráčov každú sezónu.“

„Mám len jedno vysvetlenie pre výber Rijádu - peniaze,“ pokračoval.

„Saudovia museli sľúbiť výrazne lepšie podmienky, pretože inak to nedáva zmysel. Návštevnosť a atmosféra by tu boli mnohonásobne lepšie. Česká republika je tradičná tenisová krajina a myslím si, že si by si takéto pridelenie zaslúžila.“

WTA však uprednostňuje iné hodnoty. Aj medzi hráčmi tiež panuje presvedčenie, že novembrové stretnutie ôsmich najlepších singlistiek a ôsmich elitných deblových párov sa uskutoční v Arábii. Nedá sa predpokladať, že sa proti kontroverznému ťahu nejak vzbúria.

Pokiaľ nenastane nejaký neočakávaný zvrat, WTA ho pravdepodobne predstaví verejnosti ako pokus pomôcť ženám v jednom z najteokratickejších štátov v regióne. A príliš ju netrápi, že jej len tak nikto neuverí.

Autor: Karel Knap 14. marca 2024, 12:00 Tenis