Názory

Turnaj v Dubaji: Nabitá konkurencia, prázdninová nálada a mačacie tuláčky

Zvlášť atraktívna zastávka na WTA Tour a jedna z najprestížnejších akcií v sezóne. Tisícovka v Dubaji má štedrú dotáciu a zvláštnu atmosféru.

Turnaj v Dubaji: Nabitá konkurencia a prázdninová nálada
Karel Knap Karel Knap 22. februára 2024, 10:00 Tenis

Areál pripomína malú oázu s množstvom stromov a kríkov, z ktorých predovšetkým pri západe slnka drzo pokrikujú rozjarení operence. Pri prechádzke krútiacimi sa chodníčkami každú chvíľku narazíte na mačku, ktorá sa blažene povaľuje na lavičke alebo medzi regálmi s tovarom vystaveným pred obchodíkmi.

Podobne maniery majú aj kačice, ktoré sa v okolí centerkurtu a priľahlých reštauráciách prechádzajú, ako sa im páči. No a v umelom jazierku s fontánou sa na kamennom ostrovčeku spokojne vyhrievajú korytnačky.

Lokály v zvyčajne živej Irish Village lákajú na posedenie vonku aj vnútri. Exotický dojem navodzujú palmy. Opodiaľ sa ponúka bazén na osvieženie. Zo strechy hotela Jumeirah Creekside je úžasný výhľad v popredí na golfové ihrisko a centrum s mrakodrapmi na ľahko zahmlenom obzore.

„Niekedy som mala v tejto dovolenkovej nálade máličko problémy s koncentráciou,“ priznala Lucia Šafářová, bývalá tenistka a súčasná expertka CANAL+ Sport.

V uvoľnenej atmosfére sa však tiež veľmi tvrdo drie. Hlavne počas dňa slnečné lúče nemilosrdne pália na modrozelené betónové scény a na tenisové profesionálky, ktoré sa často v nepríjemnom vetre bijú o fiftíny, sety, body a odmeny v celkovej výške 3 211 715 dolárov.

Teraz už tradičná zastávka pri putovaní po WTA Tour tiež kvôli štedrej dotácii láka špičkovú konkurenciu. Po ceste za titulom v minulom roku musela Barbora Krejčíková zdolať tri najlepšie hráčky v rebríčku – Arynu Sabalenku, Jessicu Pegulu a Igu Swiatek.

Ani tento rok medzi prihlásenými nechýbali tie najväčšie esá, ktoré si pochvaľujú tunajšie pohodlie. „Je fajn, že z hotela vyjdeme rovno ku kurtom, nemusíme nikam dochádzať,“ tvrdí wimbledonská šampiónka Markéta Vondroušová.

Jej tréner Jan Hernych si so sebou priviezol dve zo štyroch svojich detí, ktoré sa premenili na najzávislejších fanúšikov svetovej osmičky. „Veľmi sa im tu páči. Nechce sa im domov, takže sa tešia z každej mojej výhry, ktorá predlžuje náš pobyt,“ veselo vyhlásila Vondroušová po hladkom víťazstve nad Ruskou Liudmilou Samsonovou a postupe do štvrťfinále.

Aj Chorvátka Donna Vekic pojala týždeň v turistami obľúbenom meste dosť neobvykle, o čom sa rozhovorila na tlačovke po prekvapivom triumfe nad Sabalenkou: „Úprimne povedané, nič moc tu od seba nečakám. Trénerovi som oznámila, že si beriem polovičné prázdniny. Priznávam, že som strávila viac času na pláži ako na kurte. Možno by som sa tohto receptu mohla držať aj v budúcnosti.“

Dubaj je v tenisovej branži dosť obľúbený z rôznych dôvodov. Napríklad Sabalenka alebo Krejčíková v ňom vďaka prívetivému podnebiu podstúpili zimnú prípravu, na ktorú predtým lietala napríklad aj Petra Kvitová. Niektoré hviezdy sa vo veľkomeste v Spojených arabských emirátoch dokonca prihlásili na trvalý pobyt kvôli nižšej daňovej záťaži.

Z čisto profesionálneho hľadiska znamená tunajší turnaj pre účastníčky celkom zásadnú výzvu. Loptičky od betónu odskakujú viac ako na akcii v katarskom Dauhá. Dámy s raketou musia byť skutočne v strehu – povrch je rýchlejší a loptičky v teple lietajú veľmi rýchlo, čo vyhovuje len niektorým z nich.

Hlavná aréna nazývaná Dubai Tennis Stadium pôsobí majestátne aj útulne. Kapacita päť tisíc tmavo modrých sedačiek napriek tomu zostáva z veľkej časti nevyužitá, čo tenistky mrzí. Uvítali by pri svojich predstaveniach o niečo búrlivejšiu kulisu.

Arabský poloostrov zatiaľ stále nie zasľúbenou oblasťou tenisu. Tradícia dubajského turnaja sa však buduje od roku 2001, kedy prvý ročník ovládla Martina Hingis. A netreba pochybovať o jeho prestíži ani o jeho jedinečnej atmosfére.

Autor: Karel Knap 22. februára 2024, 10:00 Tenis