Názory

Swiatek. Rybakina. A Gauff... Alebo prečo neprechyľujeme

Pred rozjazdom originálneho projektu vysielania WTA Tour na CANAL+ Sport 2 sme museli vyriešiť jednu dilemu. A nebolo to úplne jednoduché rozhodovanie.

Swiatek. Rybakina. A Gauff... Alebo prečo neprechyľujeme
Karel Knap Karel Knap 18. decembra 2023, 14:30 Tenis

Keby ste sa stali svedkami klábosenia niekoľkých českých a /alebo slovenských tenistiek v šatni či na letisku, nikdy by ste najskôr nepočuli: " Gauffová slušne otočila ten trojset so Sabalenkovou, čoo?" Alebo: "Mám brutálny žreb, v prvom kole Garciaovú a potom keď tak Sakkariovú." Takmer vždy použijú priezvisko svojich zahraničných súperiek v pôvodnom tvare, teda bez prípony -ová.

V ich hovore "Gauff pretlačila Sabalenku" a "v pavúku prekáža Garcia i Sakkari". Keď sme plánovali bohaté pokrývanie diania na kurtoch i v zákulisí, prihliadali sme k prirodzenému vyjadrovaniu samotných hráčok. To ony sú hviezdami show, ktoré hodláme divákom predložiť v čo najpríťažlivejšej podobe.

Karolínu Muchovú alebo Markétu Vondroušovú nechceme nútiť, aby v rozhovoroch pre CANAL+ Sport prechyľovali, čo by sa im priečilo - rovnako ako členkám nášho expertného tímu.

Lucie Hradecká, Barbora Strýcová, Klára Koukalová, Lucie Šafářová, Andrea Sestini Hlaváčková i Kristýna Plíšková to cítia podobne.

Vo všetkých štatistikách a ďalších grafických údajoch servírovaných na vaše obrazovky priamo od WTA či ďalších partnerov sa priezviská športovkýň uvádzajú v anglickom prepise. A pôsobilo by zvláštne, keby sa naši komentátori a moderátori riadili iným jazykovým poriadkom. Preto sme usúdili, že bude najrozumnejšie sa v celom našom vysielaní prispôsobiť zvyklostiam, ktoré panujú v tenisovej komunite.

Pozor, v žiadnom prípade nepohŕdame slovenčinou a jej pravidlami. Uvedomujeme si jej tradície a zmysel prechyľovania vo vetnej stavbe.

Je nám jasné, že naša voľba nie je stopercentne správna, a že nebude znieť pekne každému divákovi. Za čo sa úprimne ospravedlňujeme. Každá reč sa však vyvíja a my sa, keď ide o mená cudziniek, nachádzame v trochu neprehľadnej dobe. Rovnako ako samotné tenistky ich hodláme vo vhodných prípadoch skloňovať. Takže vám napríklad priamy prenos z Indian Wells uvedieme nasledovne: "V budúcich okamihoch uvidíte partiu medzi Pegulou a Svitolinou."

Pravdepodobne narazíme na sporné prípady, občas sa niekto z komentátorov pozabudne a v zápale hry mu vykĺzne napríklad: "Fantastický prehodenie od Rybakinovej!" V zásade sa však chceme držať jednej úrovne, s úctou voči dámam s raketou a prostrediu, v ktorom sa pohybujú.

Autor: Karel Knap 18. decembra 2023, 14:30 Tenis