Názory

Strašiak obhajoba. Ktoré Češky môžu stúpať po rebríčku WTA?

Nepočítaj body. Kašli na ranking a sústreď sa na hru. Nestresuj sa kvôli obhajobám z vlaňajška. Tieto dobre mienené rady sa celkom ľahko vyslovia. Ale pre tenistky je koľkokrát oveľa náročnejšie sa nimi riadiť.

Strašiak obhajoba. Ktoré Češky môžu stúpať po rebríčku WTA?
Karel Knap Karel Knap 8. januára 2024, 09:30 Tenis

Tréner Emil Miške v septembri v New Yorku ešte vstrebával sklamanie z porážky Karolíny Muchovej v semifinále US Open s Coco Gauff. V prítmí hráčskej záhrady na Flushing Meadows sa však už aj tak pozeral dopredu. "Od Dauha a Dubaja v budúcej sezóne prídu ešte väčšie obhajoby a s nimi porastie na Káju tlak. Na druhú stranu, naposledy vypadla hneď v prvom kole Wimbledonu, čo je pre rok 2024 taká naša bodová rezerva. Našťastie sa Kája nebojí, nepremýšľa toľko o číslach."

Jasne, všetky tie múdrosti o koncentrácii na budúci tréning a na nasledujúcu výmenu znejú až veľmi rozumne. Ibaže ako môže človek úplne zabudnúť na rebríček, okolo ktorého sa na WTA Tour skoro všetko točí?

Zostavuje sa podľa výsledkov v uplynulých dvanástich mesiacoch, takže sa do neho čerstvo získané body prihadzujú a tie najstaršie sa škrtajú. Po vypršaní platnosti nejakej zvlášť výdatnej porcie, hrozí povážlivý pokles v poradí WTA, podľa ktorého sa tenistky prihlasujú na podujatia rôznych kategórií a podľa ktorých sú v nich nasadzované.

Čím nižšie trčíte, tým menšiu máte nádej nastúpiť na prestížnych turnajoch, na ktorých sa rozdávajú najštedrejšie odmeny a počty bodov. Navyše si vás po opustení špičky prestávajú všímať aj sponzori.

Skúste sa v takej situácii nenervovať!

"Na obhajoby si každý musí zvyknúť, aj keď na ne nejde nemyslieť," hovorí Kristýna Plíšková, expertka CANAL+ Sport. "Ja som sa strašne bála už dva mesiace dopredu, keď mi malo vypadnúť väčšie množstvo bodov," priznáva naša komentátorka Klára Suchoň Koukalová. "Stále som počítala, čo kde musím uhrať, aby som ich nahradila."

Ešte väčšou silou drtili tieto úvahy Andreu Sestini Hlaváčkovú, ďalšiu členku nášho odborného tímu: "Nezvládala som to dobre. Nechala som sa pohltiť. Dokonca by som povedala, že na nich stroskotala moja singlová kariéra."

Fanúšikovia obvykle ani len netušia, s akými výzvami dievčatá a dámy na okruhu musia bojovať. Nepríjemné myšlienky sú dotieravé a ťažko sa odháňajú. Zvlášť prvé takéto skúsenosti často nemilosrdne zalomcujú s krehkou dušou, trhajú sebadôveru na kúsky.

V súčasnosti s nimi súperia dve nádejné Lindy - Fruhvirtová a Nosková. Medzi ženami sa často musia zmieriť s porážkami, na čo nie sú zvyknuté. Úspechy, ktoré ich na rebríčku vyniesli do výšin, sa po roku bez pardónu mažú. "Práve na Lindu Fruhvirtovou som zvedavá, na Australian Open vlani postúpila do osemfinále," pripomína Lucia Šafářová, ktorá tiež patrí medzi tváre CANAL+ Sport. "Aj keby sa jej ale v Melbourne nedarilo, na ďalších akciách stratu určite doženie."

Ako obrana proti napätiu sa dá použiť pozitívne myslenie... No, a tu mi to naposledy išlo. Podmienky mi sedia. Tak prečo by som tu zase nezahrala dobre?

Spoľahlivo funguje vyrovnanosť výkonov. Kto prospieva priebežne, nemusí sa stresovať kvôli jednej – aj keď zásadnej - obhajobe. Zaujímavý recept spomína Plíšková: "Najlepšie je nazbierať čo najviac bodov na jeseň. Potom je vstup do ďalšej sezóny viac v pohode. Nie každá to hneď v Austrálii trafí."

Ktorá z elitných Češiek má teda zo septembra, októbra a novembra pekne našliapnuté? Koho v januári, februári a marci nečakajú bolestivé škrty?

WTA body za prvé tri mesiace 2023

Z priloženej tabuľky nadchádzajúcich odpisov sa ponúkajú dve mená - Maria Bouzková a Kateřina Siniaková. "Maruška stále robí pokroky, tá by nás mohla potešiť," hovorí Šafářová o krajanke, ktorá s novou trénerskou dvojicou Conchita Martinez, David Vydra skutočne svižne vkročila do súbojov v Aucklande.

"Ja by som už rada videla nejaký magický rok od Katky Siniakovej. Svojho žolíka dávam jej," hlási Hlaváčková. Jej terajšia parťáčka za mikrofónom Lucia Hradecká logicky reaguje s úsmevom: "Krištáľovú guľu mám v oprave a z prvých zápasov toho moc vyčítať nejde."

Určite záleží na načasovaní formy, šťastí a hlavne na zdraví, ako ukazuje príklad Muchovej, ktorá bojuje od US Open s boľavým zápästím. Keby bola fit, mohla by čoskoro zaútočiť na Top 5. Snáď sa na kurty čo nevidieť vráti a pozíciu medzi hviezdami si upevní. V úvodnej fáze sezóny - u protinožcov, na Blízkom východe a na turnajoch Sunshine Double (Indian Wells, Miami) - padá najviac bodov Barbore Krejčíkovej a Karolíně Plíškovej, ktorá zvlášť potrebuje zabrať, aby sa nevytratila z elitnej päťdesiatky.

Čím viac by sa však katastrofickými scenármi zaoberala, tým zviazanejšie ruky a nohy by mala na dvorci. Okrem toho aj Krejčíková v rozhovore pre CANAL+ Sport pred odletom na turnaj v Adelaide preniesla: "Sú veci, ktoré neovplyvním. Proste urobím, čo bude v mojich silách. Aby sm mala z tenisu radosť a bola šťastná."

Ak spojí v hlave podobné naladenie s patričnou motiváciou, hernou pohodou a zdravím, dajú sa očakávať znamenité výkony. Obhajoba - neobhajoba.

WTA body 2024
Autor: Karel Knap 8. januára 2024, 09:30 Tenis