Názory

Sladká sedemnástka. Plíšková sa nevzdala a má ďalšiu trofej

Nie, turnaj v Kluži nepatrí k najslávnejším akciám na WTA Tour. Tenistka Karolína Plíšková na ňom minulý týždeň nezdolala žiadnu hviezdu. Po transylvánskom ťažení aj tak žiarila šťastím. Dosiahla na titul, ktorý pre ňu má vzhľadom k okolnostiam zvláštny význam.

Sladká sedemnástka. Plíšková sa nevzdala a má ďalšiu trofej
Karel Knap Karel Knap 13. februára 2024, 10:30 Tenis

Zarobené už má na niekoľko životov dopredu. Ako jediná Češka v tomto tisícročí sa vyšvihla na pozíciu svetové jednotky. Pokojne by mohla s raketou seknúť, venovať sa rodine a záľubám. Ibaže ona stále predvádza svoju profesionálnu oddanosť a nezlomnosť. Ďalej sa trmáca po planéte s túžbou „trafiť“ nejakú veľkú cenu, ideálne jednu zo štyroch najvzácnejších.

Navzdory búrlivo rútiacemu času a rastúcemu veku. Navzdory pádu v rebríčku, na ktorom sa v januári ocitla najnižšie za desať rokov. Navzdory zdĺhavým problémom s ľavou rukou, ktorú má na každý zápas zabandážovanú. Navzdory pokušeniam, ktoré ponúka život rentiérky.

Keď si tak krásne rozumie so synovcom Adamkom, ako rozpráva expertka CANAL+ Sport a jej dvojča Kristýna. V tridsaťjednotke by sa pokojne mohla rozhodnúť pre prestup na materskú „kariéru“.

Skutočne jej všetka ta námaha a bolesť zavinená otravným zranením stojí za ten pocit po vyhranom súboji?

Stojí!

„Cítim sa skvele, pretože som na ďalší titul čakala niekoľko rokov,“ preniesla v Rumunsku. Presne 1491 dní uplynulo od jej šestnásteho triumfu v Brisbane. Sedemnástka pre ňu bola zvlášť sladká.

Vo vrelej atmosfére v hale v Kluži nestratila ani set. Výborne podávala, hnala nebohé súperky agresívnym štýlom, akoby zázrakom omladla. Pri pózovaní fotografom si pohár rozjarene oprela o pásku siete. Zatiaľ čo arénou duneli tradičné oslavné šlágre We Are The Champions a Simply The Best, ona pozvala z tribúny na dvorec prítomných členov svojho tímu.

Kvôli takým chvíľam ešte podstupuje všetku námahu.

„Tenis ma stále baví. Ďalej verím, že môžem vyhrať grandslam. Špička je vyrovnaná a otvorená. Pozrite sa na Markétu Vondroušovú. Kto by čakal, že práve ona vyhrá zrovna na tráve?“ pripomenula víťazstvo US Open na Wimbledone.

Minulá sezóna sa jej po nádejnom štarte zvrtla. Od májového súboja v Ríme až do tohtoročného januára mala dosť škaredú bilanciu 5:14. Samozrejme ju porážky mrzeli. Hoci môže na kurte vyzerať vyrovnane a pokojne, v jej mysli často zúri nervozita. Svoju prácu miluje, na výsledkoch jej záleží. V tomto ohľade klame telom.

Inak sa však obvykle nepretvaruje. Nehrá divadielko na tlačovkách. Hovorí veľmi rýchle a spravidla dosť úprimne. Sama sebe je najdrsnejšou kritičkou. Neprahne po lacnej popularite, takže niekedy môže pôsobiť povýšene. Akonáhle však zo seba strasie športový stres, stáva sa zábavnou spoločníčkou bez okázalých manierov.

V nedeľu jej story po temných mesiacoch prešla ku krajšej kapitole. „Titul pre ňu znamená veľmi veľa,“ povedala jej sestra Kristýna. „Aj keď nie je najväčší v kariére, aj keď to nie je ten, po ktorom túži. Snáď jej pomôže vyhrať väčšie turnaje. Držím jej palce, rada by som tiež niekedy komentovala nejaký jej zápas.“

Bývalé špičkové tenistky Klára Koukalová a Lucia Šafářová, ďalšie odborníčky CANAL+ Sport sa zhodujú vo pohľadu na krajanku a dobrú známu. „Cesta na menší podnik do Kluže sa ukázala ako správne voľba,“ povedala Koukalová. „Kája presne potrebovala podobné zápasy. Vyhrať a zase si začať veriť. Potom môže porážať aj tie top hráčky. Verím, že by jej tento úspech mohol nakopnúť k veľkým výsledkom.“

„V poslednej dobe nemala šťastie na žreby. Pritom nehrala zle,“ tvrdí Šafářová. „V Rumunsku jej sedeli podmienky – hala a rýchly povrch. Skvelo jej fungoval servis. Dostala sa do pohody, čo sa ukázalo vo finále. Nie je jednoduché čeliť domácej hráčke a jej fanúšikom.“

Možno by ste to do Plíškovej, ktorú sprevádza image ľadovej kráľovnej, najskôr nepovedali, stále v nej buble vášeň a túžba po víťazstvách a prestížnych pohároch. Nevzdala sa ani v najhlbších splínoch. Šťastná sedemnástka pre ňu nemusí znamenať konečnú.

Autor: Karel Knap 13. februára 2024, 10:30 Tenis