Názory

Premiéra je za nami, pupkáči idú domov! Expertky komentovanie WTA nadchlo

Aspoň prostredníctvom živých prenosov z turnajov WTA Tour sa šesť bývalých špičkových tenistiek vrátilo na známe miesta južnej pologule - Brisbane a Adelaide. Úspešné profesionálky na dôchodku sa rozhodli prevziať nové úlohy v tíme CANAL+ Sport.

Premiéra je za nami, expertky komentovanie WTA nadchlo
Karel Knap Karel Knap 23. januára 2024, 11:30 Tenis

Kvôli časovému rozdielu, ktorý oddeľuje našincov od protinožcov, si museli do práce privstať. Cítili štipku nervozity. Niekoľkokrát ich úplne ochromilo, keď sa počas živého vysielania náhle objavil zákerný zádrhel. Po úvodných šichtách v druhom zamestnaní sa však všetci nadšene usmievali.

"Premiéra sa skončila, pupkáči idú domov!" Andrea Sestini Hlaváčková veselo oznámila po semifinálovom zápase v Brisbane. V šatni sa stretla so svojou bývalou partnerkou vo štvorhre Luciou Hradeckou. Spája ich minulosť v páre H + H, súčasné zasnúbenie a požehnaný stav.

Hlaváčková nie je v mediálnom priemysle žiadnym nováčikom. V skupine šiestich expertiek ešte viac vyniká Klára Koukalová, už vybavená predchádzajúcimi skúsenosťami. Zvyšné štyri dámy – Hradeckú, Kristýnu Plíškovú, Luciu Šafářovú a Barboru Strýcovú – na začiatku januára v jednom z pražských štúdií čakal ostrý debut.

Hradecká sa bála, aby nezaspala. Štart smeny o štvrtej ráno ju trochu vystrašil: "Tí, ktorí ma poznajú, veľmi dobre vedia, že zvyčajne tak skoro toho veľa nenahovorím."

Strýcová priznala mierne znepokojenie: "Bola som trochu nervózna, ale úžasná Andrea mi pomohla. Boli sme priateľky od malička. Myslím si, že nám to celkom dobre vyšlo."

Šafářová poslala divákom nasledujúci odkaz: "Dúfam, že ste si začiatok sezóny na CANAL+ Sport užili rovnako, ako som si užila premiéru s Klárou. A dúfam, že nám odpustíte nejaké slovné brbty."

Rovnako ako sa im nepodarilo trafiť každú jednu strelu v danom zápase raketou na kurte, ani ich televízne výkony neboli úplne dokonalé. Nikto však nie je dokonalý, však? A skvelá šestka sa pohotovo a s noblesou vyrovnala s nečakanými ťažkosťami. "Mne odrazu do vysielania vstúpila veľmi hlasná reklama, o čom som vôbec nevedela," opisuje Koukalová vo videoodkaze divákom. "A tak som vám rozprávala a rozprávala a vy ste ma vôbec nepočuli.“

"Nám zase odrazu úplne vypadol obraz,“ pridáva Strýcová. "Nevedeli sme, čo sa deje, ale našťastie sa všetko čoskoro vyriešilo." "Ozvalo sa aj niekoľko brbtov. Nie sme roboti. Ale hej... Možno sa nám z nich podarí dať dokopy silvestrovskú šou," hovorí veselo Hradecká.

Ak sa vyskytli nejaké nevynútené chyby pri ich podaní, naše odborníčky ich bohato vynahradili jedinečnými postrehmi a autentickými zážitkami z miest, kde sami nedávno súperili o fiftíny a sety.

Vedia, akým smerom zvyčajne fúka vietor na ktorom kurte a ako to ovplyvňuje ich súperky. Pamätajú si, ako areál vyzerá mimo kamier. S mnohými aktívnymi tenistkami súperili, takže osobne poznali ich silné a slabé stránky.

Časť svojej budúcnosti vidia v sekundárnej kariére, podobne ako Martina Navrátilová alebo John McEnroe. Všímajú si taktické prvky a trendy. Preto sú schopné sprevádzať fanúšikov stretnutiami spôsobom, akým to dokáže len málokto. A zlepšujú ich zážitok zo sledovania.

Rovnako ako vo štvorhre na kurte sa dokážu navzájom podporovať v uzavretej kabíne pred obrazovkami. Koukalová a Hlaváčková sa prirodzene zhostili vodcovských úloh. Prvá z nich "šéfovala" Plíškovej a Šafářovej.

Tá zase poskytovala podporu svojim bývalým spoluhráčkam Hradeckej a Strýcovej. "Andy, na kurte si viac rozprávala ty, takže to nebudeme meniť, však?" zavtipkovala Hradecká počas predzápasového stretnutia s Hlaváčkovou.

Spoliehala sa na ňu aj Strýcová: "Ocitla som sa v situáciách, keď som nevedela, čo povedať. Tak som mlčala. A verila, že Andrea to zachráni."

Po sľubnom štarte v drese CANAL+ Sport sa všetci tešia na udalosti nasledujúcich týždňov a mesiacov. Napríklad Klára Koukalová sa pripravuje na výlet posádky na podujatie WTA Tour v Linzi. Lucie Šafářová sa predstaví ako odborníčka a reportérka na "tisícke" v Dubaji. Dobrodružstvo pokračuje. Tenisové osobnosti sa na to tešia. A vy?

Autor: Karel Knap 23. januára 2024, 11:30 Tenis