Názory

Odtajnené! Peniaze, slzy a sex. Osaka a jej príbeh v novej knihe

Japonská šampiónka Naomi Osaková sa slávne vracia na kurty. Jej podmanivý príbeh opráši čerstvo vydaný životopis. Ten opisuje, ako otec Leonard určoval pred zápasmi Noami a jej sestry, ktorá z nich vyhrá. Že ich tréningy boli prerušované policajnými zásahmi. Alebo prečo svetová jednotka prepustila trénera Saschu Bajina.

Peniaze, slzy a sex. Osaka a jej príbeh v novej knihe
Karel Knap Karel Knap 12. januára 2024, 09:00 Tenis

K verejným kurtom v Pembroke Pines na Floride boli opakovane posielané policajné hliadky. Privolávali ich správcovia a okoloidúci, ktorí boli zdesení spôsobom, ako zúrivo chlap viedol výcvik svojich dcér.

Bol to istý Leonard Francois, rodák z Haiti inšpirovaný slávnym Richardom Williamsom, ktorý nadával svojim deťom Mari a Naomi. Správal sa podobne ako jeho idol, ktorý kedysi prísne cepoval budúce tenisové kráľovné Venus a Serenu. Bez stáleho zamestnania, posadnutý myšlienkou vychovať šampiónky.

Aj tieto scény sú tiež opísané v novej knihe s názvom Her Journey to Finding Her Power and Her Voice“ od zámorského reportéra Bena Rothenberga. Vo svojej práci matka dievčat, Tamaki Osaka, vysvetľovala časté návštevy uniformovaných mužov v areáli rasovou diskrimináciou v USA. Niet však pochýb o tom, že jej manžel často používal dosť drsné metódy.

Zatiaľ čo pán Williams bol "len" dôvodne podozrievaný z určovania víťazky pri zápasoch Venus so Serenou, pán Francois v skutočnosti prikazoval Mari a Naomi, ako by sa ich hra mala skončiť. Staršia Mari hovorí, že vždy jednej z nich povedal, aby nechala tú druhú vyhrať. Údajne preto, aby sa nepohádali: "Nechcel počúvať, ako sa hašteríme na zadnom sedadle celú cestu domov." Na rozdiel od Naomi Mari neprerazila na vrchol. Jej najvyššie umiestnenie bolo 280. miesto. V hlavnej súťaži na turnaji WTA odohrala iba jeden zápas - na Miami Open 2019 podľahla Američanke Osuigwe 2:6, 4:6.

Bola to Naomi, ktorá sa stala svetovou jednotkou a nazbierala štyri grandslamové tituly. Azda jej najdôležitejší triumf však získala v júli 2014 na Stanforde, kde sa prebojovala cez kvalifikáciu a potom v prvom kole porazila Austrálčanku Stosurovú 4-6, 7-6, 7-5.

Všestnástich rokov získala odmenu 10 tisíc dolárov hrubého, ktorá pre rodinu v tej chvíli znamenala záchranu strechy nad hlavou. Prišla práve počas šesťtýždňového obdobia, kedy mala rodina opustiť byt, pretože si nemohla dovoliť nájom.

Tamaki Osaka pracovala v niekoľkých zamestnaniach, ale nedokázala pokryť všetky náklady spojené so začínajúcou kariérou svojich dievčat. Prielom Naomi zároveň prilákal sponzorov, a tak najhoršia kríza bolo prekonaná.

Keď Osaka vyhrala pohár v Indian Wells Cup v marci 2018 ako oslnivá kométa na WTA Tour, zarobila 1,34 milióna dolárov (pred zdanením) a umožnila svojej obetavej mame odísť do dôchodku. Ešte skôr sa rozhodovalo, či sľubné dievča bude reprezentovať svoje rodné Japonsko alebo USA, kde žila so svojimi príbuznými. Tamaki a Leonardo sa dušovali, že si vybrali Japonsko z úcty k svojim predkom. Rothenberg však zistil, že boli zásadne ovplyvnení ústretovosťou Japonskej tenisovej asociácie a ich ochotou prispieť na cestovné náklady.

"Ak by im americká asociácia ponúkla náležitú finančnú podporu a možno aj trénera, potriasli by si s ňou ruku," povedal Harold Solomon, bývalý tréner Naomi. Rovnako ako jej otecko vzhliadal k Richardovi Williamsovi, Naomi uctievala ikonickú Serenu Williamsovú. Tá však porážky so svojou obdivovateľkou niesla sakramentsky tvrdo.

Prvýkrát besnela, keď ju Osaka vyradila v prvom kole v Miami (6-3, 6-2). Ako sa píše Rothenbergerovej publikácii, odfrnkla z dvorca priamo na VIP parkovisko, kde nastúpila do svojho auta Lincoln Navigator ešte v spotených šatách.

Pri odchode z areálu presvišťala cez stopku a zrýchlila na 130 kilometrov domov do Palm Beach Gardens. Ešte "slávnejšia" je Serenina tiráda počas neúspešného finále US Open (2:6, 4:6). O pol roka neskôr, v septembri 2018, sa mladšia zo sestier Williamsových škaredo pohádala s rozhodcom na štadióne Ashe, spôsobila scénu na tlačovej konferencii a podľa nových zistení potom nahnevane hodila svoju striebornú trofej do koša v šatni. Keď sa sprchovala, ochranka ju vytiahla a jemne ju položila na lavičku blízko Sereninej skrinky. Američanka sa opäť rozzúrila a do ticha zakričala: "Ja. Nehrám. Kvôli! Druhému! Mieste!!" A opäť hodila lesklý podnos do koša.

Biografia Naomi Osakovej nie je autorizovaná, hoci okolie tenistky spolupracovalo s reportérom, ktorý inak prispieval napríklad do New York Times. Odhaľuje niekoľko doteraz neznámych alebo nepotvrdených príhod. Jedna z nich sa týka šokujúceho rozpadu profesionálneho vzťahu medzi Naomi a jej trénerom Saschom Bajinom, ktorý pracoval pre Serenu.

Všetko sa to stalo krátko po finále Australian Open 2019, v ktorom Japonka porazila Petru Kvitovú a vyšvihla sa na pozíciu svetovej jednotky. V skutočnosti už niekoľko týždňov víria pochybnosti o zdanlivo dobre fungujúcom partnerstve. Osaková ešte Melbourne zvolala stretnutie svojho tímu a spýtala sa Bajina na aféru, ktorú mal údajne s inou tenistkou.

Nemec predtým podozrivo ochotne dohadoval tréningy Naomi s dotyčnou hráčkou, ktorá bola v rebríčku WTA o dosť nižšie. Počas spomínanej konfrontácie poprel akýkoľvek techtle aj mechtle. Až na druhý deň sám prišiel a priznal sa. Osaka mu oznámila, že stratil jej dôveru. Následne sa rozplakala a prikázala svojmu agentovi, aby zavolal Bajinovi a povedal mu, že má padáka.

Autor: Karel Knap 12. januára 2024, 09:00 Tenis