Názory

Klaní v Ríme, brána do histórie

Veľkolepé tenisové dostaveníčko vo „Večnom meste“ každý rok priťahuje pozornosť miliónov fanúšikov z rôznych kútov sveta. České hráčky by tento rok na Italian Open rady nadviazali na minulé úspechy. CANAL+ Sport sa ich chystá sledovať z bezprostrednej blízkosti.

Klaní v Ríme, brána do histórie
Karel Knap Karel Knap 3. mája 2024, 14:00 Tenis

Nádherne upravené antukové kurty v skvostných antických kulisách. Ztepilé pínie a už celkom mocne hrejúce jarné slnko. Vášniví fanúšikovia, ktorí dokážu veľmi hlasno vyjadriť nadšenie aj nevôľu. Športový areál Foro Italico čoskoro znova priláka špičkové tenistky a tenisty. Spojený podnik WTA a ATP s bohatou tradíciou sa koná od 6. do 19. mája.

Jeho ženskú časť môžete sledovať na CANAL+ Sport v priamych prenosoch. Najzaujímavejšie zápasy vo vysielaní odprevadí živé štúdiá s expertkami Klárou Koukalovou a Luciou Šafářovou. K rozhovorom dostanú pozvánku ich krajanky aj tie najžiarivejšie hviezdy. Očakávame vskutku náramný a napínavý pohľad.

Napríklad taká Karolína Plíšková postúpila do finále rímskeho turnaja trikrát za sebou. V rokoch 2019-21 zakaždým prekráčala pavúkom až do posledného zápasu, v prvom prípade dokonca dosiahla až na trofej, keď zdolala Britku Johannu Kontu. Podobne si viedla Regina Maršíková v roku 1978. O titul sa tam pod českou vlajkou stretli, hoci neúspešne, aj Martina Navrátilová, Hana Mandlíková či Renáta Tomanová.

Teraz by na parádne ťaženie svojich predchodkýň mohli nadviazať súčasné vyslankyne. Snáď zdravotný stav a ďalšie okolnosti nezmarí štart Markéte Vondroušovej, Barbore Krejčíkovej alebo Linde Noskovej.

História Italian Open sa tiahne od jari 1930, kedy bola akcia prvýkrát usporiadaná v Miláne. Ovládli ju Lilia Álvaréz a Bill Tilden. Časom sa presunula do hlavného mesta, kde sa usídlila natrvalo. Zoznam šampiónok môže slúžiť ako učebnica dejepisu.

Nechýbajú na ňom Billie Jean King, Chris Evert, Steff Graf, Gabriel Sabatini, Kim Clijsters, Serena Williams, Martin Hingis ani Maria Šarapova. Nielen ony museli pri dlhých výmenách na najpomalšom povrchu prejaviť obrovskú dávku šikovnosti a vytrvalosti.

V posledných piatich ročníkoch na listinu víťaziek pribudli mená už spomínanej Karolíny Plíškovej, Simony Halep, Igy Šwiatek (2x) a Jelene Rybakiny.

Napríklad Šwiatek tú predvlani natiahla svoju skvelú šnúru 28 výhier na WTA Tour a po ceremoniáli a prevzatí ušatého pohára s pokrievkou rozpustilo vyhlásila: „Budem oslavovať s množstvom tiramisu. Bez akýchkoľvek výčitiek.“

Tiež znamenité jedlo k talianskej zastávke patrí. Nielen preto v Ríme žiadna z celebrít nechce schádzať ani tento rok. Dámy už budú zvoľna ladiť formu na antukový grandslam v Paríži, pred ktorým stihnú nanajvýš už len generálku v Štrasburgu.

Šafářová aj Koukalová, obe vážené komentátorky CANAL+ Sport, samy vo Foru Italicu podstúpili množstvo bitiek. Teraz sa chystajú podeliť sa s divákmi o haldu jedinečných poznatkov a príhod. Rozoberú prednosti aj slabiny súperiek usilujúcich sa o vstup do histórie.

Všetky potrebné a aktuálne informácie na vysielanie môžete kedykoľvek nájsť na internetovej stránke www.canalplussport.sk a na našich sociálnych sieťach.

Autor: Karel Knap 3. mája 2024, 14:00 Tenis