Názory

Démon Aljona. Drsniačka Ostapenko zblízka. V Linzi kraľovala.

Štve množstvo divákov aj veľa súperiek. Asi žiadna s ňou nechce trénovať. Po porážkach sa občas chová namyslene. Musí sa však nechať, že lotyšská tenisová hviezda Jelena Ostapenko s raketou dokáže divy. Presvedčili sme sa o tom na vlastné oči v Linzi.

Démon Aljona. Drsniačka Ostapenko zblízka. V Linzi kraľovala
Karel Knap Karel Knap 6. februára 2024, 20:00 Tenis

Po schodoch do štúdia CANAL+ Sport v Linzi Design Centre vyhopkala zvesela. Po štvrťfinálovom víťazstve nad Jodie Burrage z Veľkej Británie sa usmievala, po tvári sa jej ešte liali kropaje potu. V naživo vysielanom rozhovore prívetivo odpovedala rozvitými vetami.

Na prvý pohľad by v nej málokto hľadal dračicu, ktorá sa na dvorci hocikedy chová ako šialená. Servírujúce rivalky rozptyľuje nepríjemným škrípaním topánok, keď sa pripravuje na return. Hoci elektronický systém, ktorý stráži čiary, nepripúšťa chyby, Ostapenko často žiada zobrazenie dopadu loptičky, akoby ešte chcela verdikt zvrátiť.

Sem tam žena, ktorá odmalička vzhliada k vládkyni všetkých tenistiek Serene Williams, nezvládne porážku. Ignoruje gratulácie pri sieti a ešte vedie neúctivé reči o svojej súperke. Napríklad predminulý rok vo Wimbledone premárnila dva mečbaly v partii s Nemkou Tatianou Mariou a potom o nej hovorila, že vlastne len mala šťastie.

Po vyradení od Austrálčanky Ajly Tomljanovic zase kyslo poznamenala, že by ju určite zdolala, keby mohla predviesť aspoň päťdesiatpercentný výkon.

A ak ide o tie tréningy… Jej ukrutná paľba nesedí v príprave skoro žiadnej tenistke. Dánka Caroline Wozniacki počas materskej dovolenke pri komentovaní jedného súboja, v ktorom Ostapenko účinkovala, sucho preniesla: „Skúsila som to s ňou raz. A rozhodla som sa, že už to nikdy nechcem zopakovať.“

V Rige narodená dcéra bývalého futbalistu Jevgenijsa a tenistky Jeleny v zápale súbojov zúrivo gestikuluje, nadáva a kričí. Neovláda príboj vášní, ktoré v nej vrú. Pripomína tak trochu Barboru Strýcovú či Katarínu Siniakovú, v civile milé dámy.

Doma jej hovoria Aljona, aj keď jej oficiálne krstné meno je Jelena. Potom, čo odloží raketu, rada si číta detektívky od Agathy Christie. Keď má o trošičku viac voľného času, venuje sa spoločenským tancom, ktoré boli jej veľkou záľubou odmalička. Pri nich si mimochodom pilovala prácu nôh, ktorú potrebuje vo svojej profesii.

Sama si s kritikou príliš hlavu neláme: „So mnou na kurte nikdy nie je nuda, čo sa podľa mňa divákom páči. Jasne, niekedy to preženiem. Ale ja som od prírody emotívna bytosť, takže nie je jednoduché nájsť nejakú rovnováhu.“

Povesť protivky sa s kráľovnou Roland Garros 2017 vlečie dlhšiu dobu. No nie nezaslúžene. Zároveň je napríklad uznať, že svoje remeslo ovláda vskutku brilantne. A planie v nej duša divokej bojovníčky.

Do Linzi priletela z Austrálie až v stredu, strápená „jet lagom“. Nechala si od rakúskych usporiadateľov udeliť voľnú kartu a najskôr aj zaplatiť slušné štartovné. Kdekoho napadlo, že sa za daných okolností v turnaji nepretrhne.

Ibaže ona sa hneď v prvom súboji vo štvrtok neskoro večer skoro dve a pol hodiny morila s Dánkou Clarou Tauson. Utiekla jej z mečbalu a premohla ji 3:6, 6:4, 7:6.

„Veľkým umením je vyhrať zápas, v ktorom sa vám veľmi nedarí. Táto schopnosť je typická pre skutočné šampiónky. Pri našej práci, pri všetkom tom putovaní po svete a rôznych akciách sa málokedy cítite stopercentne dobre,“ vysvetľovala v štúdiu CANAL+ Sport po spomínanom triumfe nad Angličankou Burridge 6:1, 6:2.

Svoje ťaženie v aréne v Linzi potom navzdory únave dotiahla až k titulu. V semifinále si poradila s Anastasiou Pavljučenkovou z Ruska 6:2, 6:3 a v stretnutí o trofej nádherne ozdobenou Swarowskeho krištáľmi zdolala ďalšiu Rusku Jekaterinu Alexandrovu 6:2, 6:3.

Potvrdila, že sa jej v meste neďaleko česko-rakúskych hraníc páči. A že má skvelú formu. „S každým stretnutím som sa zlepšovala,“ pochvaľovala si na záverečnej tlačovke. „Je úžasné, že som tu po Adelaide získala už druhý tohtoročný pohár. K tomu mám titul z deblu v Brisbane a finálovú účasť vo štvorhre na Australian Open, čo je skrátka paráda.“

„Mám zo svojej hry radosť, cítim sa na kurtoch vyzretejšie a sebavedomejšie, čo ma ešte viac motivuje, aby som sa na rebríčku vrátila do Top 10.“

Singlová bilancia dvadsaťšesťročnej Lotyšky v tejto sezóne pôsobí impozantne: 13-2. V poradí WTA sa po jazde v Linzi posunula na jedenástu pozíciu. Démon Aljona však ukazuje, že má namierené ešte vyššie.

Autor: Karel Knap 6. februára 2024, 20:00 Tenis