Názory

Nezdržovať, neodvrávať. Čo prinesú zmeny pravidiel v nadchádzajúcej sezóne?

Nový ročník Premier League, nový poriadok na ihrisku. Zmeny pravidel sa dotknú nielen samotných aktérov zápasov, ale aj fanúšikov na štadiónoch, či u televíznych obrazoviek. Prečítajte si, čo bude v tejto sezóne inak.

Úprava pravidiel v Premier League
Jan Podmol Jan Podmol 10. augusta 2023, 12:00 Futbal

Pred štartom ligových súťaží prišlo zo strany Rady medzinárodnej futbalovej asociáce (IFAB) k upresneniu znenia niekoľkých futbalových pravidiel. Tie automaticky prevzala aj PGMOL, ktorá v Anglicku zastrešuje rozhodcov v profesionálnych súťažiach. Zmeny sa tak dotknú aj Premier League, ktorá je výkladnou skriňou ostrovného futbalu. A toto sú najdôležitejšie novinky.

Dlhší nadstavený čas

Každý futbalový nadšenec si určite veľmi rýchlo spomenie na dlhé nadstavenia na konci oboch polčasov na minuloročných MS v Katare. Šesťminútová porcia hracieho času navyše ku každému polčasu nebola výnimkou, skôr naopak. Nový trend zarezonoval medzi hráčmi, fanúšikmi aj expertami.

A na podobné prídavky si budeme musieť zvyknúť aj v Premier League. V predošlej sezóne najlepšej ligy sveta bola totiž podľa spoločnosti Opta lopta v hre priemerne len 54 minút a 46 sekúnd. Najmenej za posledných jedenásť sezón. Rozhodcovia v anglických profesionálnych súťažiach teraz musia pri rozhodovaní o nadstavenom čase dôslednejšie zohľadňovať nielen zbytočné zdržovanie, ale aj ošetrovanie hráčov, či gólové oslavy.

Predstavte si, že hráči Crystal Palace v minulom ročníku oslavovali strelený gól priemerne 84,8 sekundy. V tejto štatistike sú tak absolútnymi víťazmi.

Jedným z dôvodov nového prístupu posudzovania sú aj odohraté zápasy v druhej anglickej lige či finále FA Community Shield. V prvom kole Championship prekročila väčšina zápasov hranicu desiatich nadstavených minút a v zápase Arsenalu s Manchestrom City o prvú trofej sezóny ich bolo až jedenásť.

V relácii Premier Club sa k tejto téme vyjadril aj bývalý hráč Manchestru United a tvár televízie Canal+Sport Karel Poborský. „Na majstrovstvách sveta sme sa všetci divili, ale vlastne nám to ani nevadilo. Keď sa bude v zápasoch stále niečo diať, tak takáto zmena môže byť prospešná. Vo finále Community Shield to bolo úplne v pohode,“ povedal Poborský.

S ním ale určite nesúhlasí stopér červených diablov Raphael Varane, ktorého rozhodnutie PGMOL rozzúrilo. „Ako manažéri, tak aj my hráči už niekoľko rokov zdôrazňujeme, že počas sezóny hráme príliš veľa zápasov. Je to nebezpečné z hľadiska fyzického aj mentálneho stavu hráčov.

Dlhú dobu sa v spojitosti s Premier League hovorilo o tzv. Fergie time. V ňom sa tím nadýchol k záverečnému tlaku, z ktorého často padol gól. Zásahy v záverečných minutách padali pravidelne vo všetkých anglických profesionálnych súťažiach. Udržať čisté konto v Premier League bolo ťažké a s väčšou porciou nadstavenia to bude ešte náročnejšie.

Zdržovanie

Beží posledná minúta zápasu a brankár vedúceho tímu sa pripravuje na odkop od brány. O žrď si oklepe najskôr jednu kopačku, potom urobí to isté aj s druhou. Trikrát zatlieska rukavicami, rozbehne sa a …Stop! Nevyšiel mu krok, takže celý proces opakuje znova. Fanúšikovia súpera šalejú, ale čas nezadržateľne plynie.

Pravda, už v minulej sezóne boli rozhodcovia v tomto ohľade prísnejší. Emiliano Martinez z Aston Villy, alebo evertonská jednotka Jordan Pickford, dvaja najväčší zdržiavači, boli niekoľkokrát prekvapení rýchlosťou, s ktorou hlavný rozhodca vytasil žltú kartu.

Po novom by však mali byť muži s píšťalkou ešte dôslednejší. Nebude totiž záležať na tom, či brankár zdržuje v prvej, alebo v poslednej minúte. To isté by malo platiť aj pre hráčov zahrávajúcich štandardné situácie, alebo autové vhadzovania.

Protesty

Ešte donedávna bolo zvykom, že sa po akomkoľvek odpískaní zbehlo okolo rozhodcu klbko hráčov, ktorí ho presviedčali o opaku. Tí najväčší drzáci protestovali v tesnej blízkosti jeho tváre. Vedenie Premier League síce proti tomuto nedúhu už niekoľko rokov bojuje, ale až teraz nasadilo do hry ešte ťažší kaliber.

Pokiaľ sa do diskusie s rozhodcom pustia viacerí hráči z oboch tímov, uvidí každý další protestujúci futbalista okamžite žltú kartu. Prísnejšie sa budú trestať aj protesty jednotlivcov.

Tréneri v technickej zóne

Podobne budú rozhodcovia pristupovať k prejavom nespokojnosti zo strany manažérov aj zvyšku realizačního tímu. Na vlastnej koži sa o tom presvedčil vo finále FA Community Shield aj manažer Arsenalu Mikel Arteta. Španielsky stratég sa často nechá strhnúť k emočným výlevom, takže bude zaujímave sledovať, koľko žltých kariet v sezóne nazbiera.

„Páčilo sa mi, že sám Arteta po finále vo Wembley priznal, že si na to bude musieť zvyknúť,“ poznamenal v Premier Clube moderátor a komentátor televízie Canal+Sport Martin Minha. „Myslím si, že toto pravidlo vymysleli práve kvôli nemu,““ dodat trefne Poborský.

Od začiatku sezóny by mali rozhodcovia bazírovať na dodržiavaní pravidiel, ktoré hovoria o tom, že sa v technickej zóne môže pohybovať iba jeden člen realizačného tímu. To sa bude týkať hlavne asistenta Newcastleu Jasona Tindalla, ktorý bol v minulom ročníku až neobvykle často videný po boku manažéra Eddieho Howea. Vďaka tomu sa stal hviezdou sociálnych sieti, lenže tento rok sa bude musieť uspokojiť s miestom na lavičke.

Púšťanie súbojov na „hrane“

A ešte jeden návrat k MS v Katare. Na turnaji sa do hry vrátila tvrdosť a rozhodcovia automaticky nepískali každý kontakt v súbojoch. A aj to by sa už tento rok malo do zápasov v Premier League premietnuť. Do súťaže by sa mal vrátiť aspekt, ktorý ju dlhé roky definoval.

V podobnom duchu by sa mali rozhodcovia rozhodovať aj v situáciach, keď dôjde ku kontaktu posledného brániaceho hráča s útočiacim súperom. Doteraz platila jednoduchá rovnica: kontakt = červená karta. Teraz by však mali brať rozhodcovia do úvahy aj to, či išlo o úmyselné prerušenie útoku. Takéto verdikty však môžu priniesť mnohé kontroverzie.

Všetky spomínané zmeny by tak mali prispieť k ešte väčšej atraktivite Premier League, ktorú môžete v Česku a na Slovensku sledovať exkluzívne na stanici Canal+Sport. Začíname už 11. augusta!

Autor: Jan Podmol 10. augusta 2023, 12:00 Futbal