Názory

TOP 5 momentov 35. kola Premier League

Salah sa nezvyčajne rozohnil, Spurs mali v severolondýnskom derby čiastočne aj smolu a Onana sa nepoučil. O čom sa po 35. kole Premier League najviac hovorí?

TOP 5 momentov 35. kola Premier League
Jáchym Pivovar Jáchym Pivovar 29. apríla 2024, 15:15 Futbal

1. Rozohnený Salah

Sen o majstrovskej rozlúčke Jürgena Kloppa v Liverpoole sa rozpadá a s ním aj tradične pohodová nálada v kabíne „Reds”. Dokonale to ilustrovala sobotňajšia roztržka medzi nemeckým koučom a Mohamedom Salahom na London Stadium.

Hlavnou príčinou konfliktu bol takmer určite fakt, že hviezdny Egypťan začal proti West Hamu prekvapivo na lavičke. Nedá sa však povedať, že nezaslúžene. Salah bol v predchádzajúcich zápasoch len tieňom svojho obvyklého ja. Koniec koncov, Liverpool zaznamenal poslednú výhru práve bez svojho najlepšieho strelca v základnej zostave.

Kloppovi sa tak nemôžeme diviť. Možno to však so svojim dlhoročným obľúbencom mohol odkomunikovať lepšie. Z dojemného lúčenia po úspešnej ére klubu sa totiž pokojne môže stať nepríjemný rozchod dvoch jeho hlavných postáv.

2. Zostup Sheffieldu United

O jednej veci v tejto sezóne Premier League je už rozhodnuté. Sheffield United klesne. A nejde o nič prekvapivé. „Blades” boli v aktuálnom ročníku najvyššej anglickej súťaže jedným z najhorších tímov v histórii, inkasovali zatiaľ rekordných 97 gólov, k čomu v sobotu výrazne prispel Newcastle.

Hostia išli pritom už v piatej minúte do vedenia a zdalo sa, že rovnako ako v predchádzajúcom kole na Old Trafford, budú statočne bojovať o body. Potom ale prišla smršť a nakoniec jednoznačná porážka. Newcastle tak v dvoch posledných zápasoch proti Sheffieldu United zaznamenali celkom 13 gólov. A i táto hrozivá bilancia potvrdzuje, že „Blades” skrátka na Premier League neboli pripravení.

3. Smola Spurs

Severolondýnske derby opäť nesklamalo. Súboju odvekých rivalov nechýbalo nasadenie, góly, ale ani kontroverzia. Najväčší zmätok prinieslo zakopnutie Dejana Kulusevskiho vo vápne súpera, ktoré zapríčinil brániaci Leandro Trossard. Emócie ešte viac rozprúdil fakt, že hneď z následného brejku zvýšil na 2:0 pre Arsenal Bukayo Saka.

Kontakt Trossarda s nohou krídelníka Spurs bol celkom zrejmý a pravdepodobne aj zapríčinil jeho pád. Na druhú stranu, bolo to zakopnutie, ktoré vzišlo z toho, že belgický univerzál v službách Arsenalu iba pokračoval vo svojej dráhe behu. Frustráciu domácich fanúšikov každopádne chápem, brániaci hráč je aj v týchto prípadoch zodpovedný za svoje telo.

Pocit krivdy niektorých fanúšikov umocnil tiež fakt, že Tottenham v tejto sezóne Premier League kopal len jednu penaltu. Nakoniec sa v napínavom derby predsa len dočkal druhej, v závere znížil Heung-min Son. Na bod v možno najväčšom zápase sezóny však Spurs nedosiahli.

4. Zatrhnutý obrat Chelsea

S rozhodnutím rozhodcov mala cez víkend problém aj londýnska Chelsea. Tá proti Aston Villae predviedla obdivuhodný obrat, ktorý v záverečnom nastavení dokonal Axel Disasi. Víťazná hlavička francúzskeho obrancu však bola odvolaná pre faul jeho krajana Benoita Badiashileho.

„Také rozhodnutie škodí futbalu,” sťažoval si po zápase Mauricio Pochettino. Manažér hostí odmietal možný faul, rovnako ako jeho zverenci, ktorí sa po záverečnom hvizde zúrivo rozbehli smerom k rozhodcom.

Úprimne však dokážem pochopiť, čo VAR a nakoniec aj hlavného rozhodcu viedlo k neuznaniu gólu. Badiashile bol vo vápne skrátka príliš dôrazný, bez snahy hrať loptu, do obrancu Aston Villy navyše strčil zozadu. Rozhodne nešlo o súboj rameno na rameno, ktorý je vo futbale samozrejme povolený. A keby bol gól uznaný, pravdepodobne by sa po celom svete písalo o kontroverznom rozhodnutí v neprospech „Villans”.

5. Onanovo déjà vu

Chybami sa človek učí. Nie však André Onana. Kamerunský gólman proti Burnley opäť ukázal, že v niektorých herných situáciách nepôsobí úplne sebavedome, keď pri snahe vyboxovať center len naložil súperovi.

Takmer identický zákrok predviedol brankár Man United v úvodnom kole proti Wolves, kedy naskočil do Sašu Kalajdžiča. Vtedy z toho penalta nebola, čo následne asociácia rozhodcov PGMOL sama označila ako chybu. Poučili sa tak aspoň rozhodcovia. A nešikovnosť Onanu tentokrát potrestali pokutovým kopem.

Autor: Jáchym Pivovar 29. apríla 2024, 15:15 Futbal