Názory

TOP 5 momentov 1. kola Premier League

Úvodné kolo Premier League prinieslo množstvo radostných okamihov. Niektorým však šťastie na úvod sezóny neprialo. Svoje o tom vie manažér Wolves Gary O’Neil alebo hviezda Liverpoolu Mohamed Salah.

Top 5 momentov 1. kolo Premier League
Zdroj: ČTK
Jáchym Pivovar Jáchym Pivovar 17. augusta 2023, 11:30 Futbal

1. Priznaný zárez Vlkov v Manchesteri

Najkontroverznejší moment kola priniesol jeho samotný záver, teda zápas Manchesteru United s Wolves. Na svetelnej tabuli Old Trafford svietila už 96. minúta, keď pravý krídelník hostí, Pedro Neto, poslal do šestnástky súpera vydarený center na zadnú tyč. Za loptou sa hnala hneď dvojica hráčov Vlkov s cieľom dostať ju za chrbát Andrého Onanu a vyrovnať stav stretnutia. Debutujúca jednotka United na nič nečakala a snažil sa center vyboxovať, avšak namiesto lopty, ktorá sa už od hlavy Craiga Dawsona odrazila v ústrety nebu, Kamerunec skolil útočníka Wolves Sašu Kalajdžiča. Píšťalka rozhodcu však zostala na prekvapenie všetkých nemá a jeho rozhodnutie nezvrátil ani VAR. Chybné posúdenie situácie ihneď po zápase priznal Jon Moss zo združenia rozhodcov PGMOL a ospravedlnil sa aj manažérovi Garymu O’Neilovi. To však Vlkom možnosť cenného bodu nevráti…

2. Čierne kone zatiaľ nikto neskrotil

Hneď trom tímom sa na úvod sezóny podarilo svojho súpera poraziť rozdielom triedy. Okrem úradujúceho majstra Manchesteru City (výhra 3:0 proti Burnley) išlo tiež o Brighton (výhra 4:1 proti Lutonu Town), najlepší výsledok potom uhral Newcastle (výhra 5:1 proti Aston Ville). Čierne kone predchádzajúcej sezóny tak potvrdili, že postup do pohárovej Európy rozhodne nebola vec náhody a aj tento rok by mali bojovať o predné priečky. To isté by sa chcelo povedať aj o zverencoch Unaie Emeryho. Navzdory sľubnej aktivite na prestupovom trhu však Villans v St. James’ Parku pohoreli a navyše vinou zranení prišli o Tyronea Mingsa. V ďalších kolách už by ale účastník tohtoročného ročníka Európskej konferenčnej ligy mal ukázať svoju silu.

3. Rekordný strelecký zápis debutantov

V dueli Newcastlu s Aston Villou sa tiež trafili dvaja debutujúci hráči - Sandro Tonali a Moussa Diaby. Posila Magpies z AC Milán otvorila skóre hneď po šiestich minútach, keď preukázala dravosť v pokutovom území a improvizovaným volejom prekonala Emiliana Martíneza. Villans však už v 11. minúte vyrovnali a postaral sa o to práve niekdajší spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Leverkusenu Diaby, ktorý rozvlnil sieť súpera krásnym halfvolejom. Podľa Optu išlo tak o vôbec najkratšiu dobu, za ktorú sa dokázali dvaja debutanti v jednom zápase Premier League presadiť. Okrem dvoch spomínaných posíl skórovali pri svojej premiére v anglickej najvyššej súťaži hneď ďalší traja hráči. Konkrétne išlo o Axela Disasiho, Simona Adingru a Carltona Morrisa.

4. Nováčikovia si musia zvykať

Ani jednému z nováčikov sa nepodarilo vstúpiť do novej sezóny dobrým výsledkom. Vysoké prehry Burnley a Lutonu proti silným súperom už sme spomenuli. Najbližšie k bodu bol Sheffield United, ktorý doma prehral s Crystal Palace 0:1. Blízko remízy bol ale len na papieri, herne to zo strany Blades vôbec nebolo ono, čomu vlastne zodpovedá len jedna zaznamenaná strela na bránu súpera. Do budúceho kola tak majú novopečené celky Premier League rozhodne čo zlepšovať.

5. Nečakaný búrlivák

Striedajúci hráč nahnevane trhá svoju pásku okolo zápästia na ceste z ihriska. Každý odhodený zdrap potom sprevádza posmešný výkrik “olé” z domácich tribún. A že ich je. Málokto by čakal, že páchateľom je práve Mohamed Salah. Pritom zhruba o hodinu skôr sa 31ročný útočník usmieval od ucha k uchu potom, čo sa pohral s debutujúcim brankárom Chelsea Robertom Sánchezom a zdanlivo vlažnou strelou zvýšil stav stretnutia na 2:0. Pre Salaha išlo o dôležitý zásah, predĺžil totiž svoju gólovou šnúru v úvodných ligových kolách na neuveriteľných sedem zápasov a hlavne vytvoril nový rekord Premier League, keď sa v prvom zápase sezóny trafil už deviatykrát. Teda aspoň do chvíle kým zasiahol videorozhodca a odhalil tesný ofsajd Egypťana. Od tohto momentu sa priebeh duelu na Stamford Bridge vyrovnal, čo sa ešte pred polčasovou pauzou odrazilo aj na zmene skóre. Do ďalšej príležitosti sa navyše Salah už nedostal, a keď tak v 76. minúte musel z ihriska, diváci boli svedkami nečakane búrlivých emócií zo strany obľúbenca fanúšikov The Reds.

Autor: Jáchym Pivovar 17. augusta 2023, 11:30 Futbal