Názory

Štandardky Arsenalu alebo Diabol spočíva v detaile

V novej rubrike "Taktická taktovka" bude analytik CANAL+ Sport Viktor Freisinger rozoberať konkrétne herné situácie. Dnes si vzal pod drobnohľad štandardné situácie Arsenalu.

Štandardky Arsenalu alebo Diabol spočíva v detaile
Viktor Freisinger Viktor Freisinger 16. februára 2024, 15:30 Futbal

Arsenal je v tejto sezóne najúspešnejším tímom Premier League v štandardkách. Zverenci Mikela Artetu sa po štandardke trafili už šestnásťkrát. Sám Mikel Arteta priznal, že sú pre jeho tím tento rok absolútne kľúčové. Aj preto som sa s naším systémom Piero detailne zameral práve na tento aspekt hry Gunners, ktorý ukážkovo predviedli v zápase proti Crystal Palace.

Arsenal zahrává rohový kop

Hráči Arsenalu úmyselne nechali voľný priestor na prednej tyči pred zahraním rohového kopu. Hneď traja strelci sa zoradili za sebou okolo pokutového územia a Kai Havertz mal za úlohu bežať z opačnej strany pokutového územia. Dôležitú úlohu zohral aj Ben White, ktorý svojou pozíciou bránil v pohybe brankárovi Hendersonovi.

William Saliba sa uvolňuje

Prvým hráčom Arsenalu, ktorý sa rozbehol ešte predtým ako sa Declan Rice pripravil na rohový kop, bol francúzsky stopér William Saliba.

William Saliba nábeh na prednú tyč

Dvadsaťtriročný obranca si úmyselne nabehol na prednú tyč. Zároveň svojim pohybom strhol stopéra Palace Marca Guéhiho, ktorý opustil nebezpečný priestor pred malým vápnom. Jediný pohyb mal viacero pozitívnych dôsledkov. Nielenže Saliba naviazal na seba súpera ale tiež vytvoril priestor pre svojich spoluhráčov na zadnej tyči.

Magalhaes a Havertz nábeh do volného priestoru

Gabriel Magalhaes aj Kai Havertz okamžite reagovali na Francúzov pohyb. Obaja si v správny čas nabehli do otvoreného priestoru, kam sa dostali vďaka dobrému odskočeniu od svojich strážcov.

Centr do vápna

Načasovanie nábehu zvládlo duo Magalhaes-Havertz vynikajúco. Každý hráč Arsenalu splnil svoju úlohu na jednotku. Bez presnej lopty do vápna by však bola všetka snaha márna. Preto si veľkú pochvalu zaslúži Declan Rice, ktorý poslal vynikajúcu loptu do pokutového územia.

Leandro Trossard

Zásadnú úlohu pri prvom góle Gunners zohral belgický záložník Leandro Trossard.

Trossard nábeh

Dvadsaťdeväťročný univerzál z hranice malého vápna nabehol priamo k Joachimovi Andersenovi, ku ktorému strhol aj ďalšieho obrancu. Na zadnej žrdi sa potom uvoľnil priestor pre nabiehajúceho Gabriela Magalhaesa.

Trossard blok

Nevysoký Belgičan tak predviedol, ako má vyzerať blok súpera pri štandardných situáciách. Trossard aj pri svojich 172 centimetroch zabránil obom oveľa vyšším súperom odhlavičkovať centrovanú loptu.

Gabriel uvoľnenie

Gabriel Magalhaes ťažil z vynikajúcej práce Trossarda, pretože tento blok otvoril dostatok voľného priestoru.

Magalhaes nábeh

Vďaka precízne načasovanému výskoku a kvalitnej hlavičkovej technike dotiahol Gabriel Magalhaes akciu, ktorú dobre začal Leandro Trossard.

Gabriel Magalhaes skóruje hlavou

Arsenal ukázal, že na takej vysokej úrovni, aká je v najvyššej anglickej súťaži, rozhodujú o úspechu a neúspechu pri štandardných situáciách aj tie najmenšie detaily.. A práve tie môžu pomôcť v boji o titul, na ktorý Gunners čakajú dlhých 20 rokov.

Autor: Viktor Freisinger 16. februára 2024, 15:30 Futbal