Názory

Chcem ďalší úspech v Európe a strieľať góly, hovorí Tomáš Souček

West Ham vstúpil do sezóny vo veľkom štýle a jedným zo strojcov úspešného štartu bol aj záložník Tomáš Souček. Český reprezentant sa v exkluzívnom rozhovore pre CANAL+ Sport rozrozpráva o nových spoluhráčoch v strede zálohy, gólových ambíciách aj o pôsobení v európskych súťažiach.

Rozhovor s Tomášom Součkom
Zdroj: ČTK
Jan Podmol Jan Podmol 1. novembra 2023, 12:00 Futbal

Tomáš, zdravím vás z Prahy. Ešte než sa dostaneme k futbalu, tak ma zaujíma jedna vec. Pomaly, ale isto sa blížia Vianoce, tak sa musím pýtať. Vedia už kuchári v tréningovom centre West Hamu typický český zemiakový šalát, alebo si na ňom ani tento rok nepochutíte?

Musím povedať, že od toho rozhovoru ubehli tri roky a každé Vianoce zatiaľ zemiakový šalát bol. Takže si myslím, že ho budú kuchári pripravovať aj na tie tohtoročné. Tá tradícia sa teda stále drží a je to vždy príjemné.

Tak to rád počujem, ale poďme k futbalu. Do sezóny ste vstúpili skvelo. V lige ste siedmy a prehrali ste len s Liverpoolom a Manchesterom City. Po dvoch zápasoch ste stopercentní aj v Európskej lige, takže úplný opak v porovnaní so vstupom do uplynulého ročníka. Čo to pre tím znamená a ako to môže ovplyvniť vývoj sezóny?

Sme radi, že sme do nej skočili dobre. V minulom ročníku sme nechytili štart Premier League, kde sme bojovali o záchranu až do posledných kôl. Ale v predchádzajúcich sezónach, kedy sme skončili siedmy a šiesty, sme začali podobne ako teraz a pokračovali sme v tom až do konca. Takže verím, že keď sme začali v lige aj v Európe takto dobre znova, tak to chytíme a budeme bojovať o horné priečky.

Všetci sme si zamilovali minuloročný úspech v Konferenčnej lige, takže máme v Európskej lige tie najvyššie ciele a chceme v nej dôjsť čo najďalej. A to isté v Premier League, kde budeme chcieť znovu bojovať o Európu. V tej hráme už tretiu sezónu za sebou, čo je podľa mňa rekord West Hamu. Takže prečo to neskúsiť aj ďalší rok? Dáme do toho všetko.

Novo nastupujete v záložnej trojke po boku Edsona Álvareza a Jamesa Warda-Prowesa. Z prvých zápasov to vyzerá, že ste si na seba rýchlo zvykli. Ako sa vám s nimi hrá?

Je to iné, pretože od úplného začiatku v West Hamu som hral s Declanom Ricom. Zažili sme toho spolu naozaj veľa. Ale zmeny k futbalu patria, a po jeho odchode do Arsenalu prišla nová konkurencia a zároveň noví spoluhráči s veľkou kvalitou. Teraz sme s Edsonom a Jamesom v trojici v strede a som rád, že nám to zatiaľ klape. Dúfam, že to bude časom ešte lepšie. Stále si na seba totiž zvykáme, ale myslím si, že už o sebe vieme veľa, a to sa prejavuje aj na ihrisku.

A rozumiete si aj mimo neho? Už vás James zlanáril na golf?

O golfe sme sa bavili, ale nie je to úplne moja šálka kávy. Ale áno, aj mimo ihriska sme spolu úplne v pohode. Bavíme sa o futbale, ale aj o rodinách. Klape nám to na ihrisku aj mimo neho, a to je základ, na ktorom chceme stavať.

S ich príchodom sa zmenila aj vaša pozícia na ihrisku. Pohybujete sa oveľa vyššie a máte ofenzívnejší úlohy. Ako vám táto rola pristane?

Je to aj vďaka tomu, že sme všetci traja dosť podobní. Každý z nás môže hrať ako na pozícii desiatky, tak na pozícii šestky alebo osmičky. Preto veľa rotujeme, a ja viem, že keď pôjdem do vápna, tak ma chalani zaistia. Rovnako inokedy môžem zostať vzadu ja a chlapci majú voľnosť. Myslím si, že toto je naša najväčšia výhoda. A to predovšetkým oproti uplynulým sezónam po boku Declana.

Museli ste sa kvôli tejto zmene niečo nové naučiť? Alebo už je to intuitívne a na ihrisku si idete podľa aktuálnej situácie?

Je to veľa o intuícii. Záleží na tom, v akej časti ihriska dostanem loptu, v akej sme práve pozícii. Ale rovnako tak je dôležité, aby sme sa zohrali s chlapcami. Je dôležité vedieť, kedy si mám skočiť pre loptu, a kam si spoluhráč v najrôznejších situáciách nabieha. A to isté aj naopak. Snažíme sa spolu zohrať a trénujeme to na skoro každom tréningu.

A zmena prináša ovocie. V lige ste dali 2 góly, jeden v Ligovom pohári, 1 v EL a trafili ste sa aj v reprezentácii. Čím to je, že ste pri takej gólovej chuti?

Som za to rád a vždy musím zaklopať (klope si na zuby). Prvý gól som dal v Európe a za ten mesiac mi padlo snáď päť gólov vrátane nároďákov. Mám z toho radosť a dúfam, že budem v tomto tempe pokračovať. Ale nie je to len o góloch. V nároďáku aj vo West Hame som nadšený z výhry, dobre odbránenej situácie, vyhraného súboja aj dobrej prihrávky. Ale samozrejme som rád aj za góly, ešte keď pomôžu k víťazstvu. Cítim sa uvoľnene a v tejto sezóne tiež dosť namotivovane. Hráme o veľa, v tíme došlo k niekoľkým zmenám. Ako k hráčskym, tak k trénerským, takže ten impulz je skutočne dobrý. Dúfam, že to ukážeme aj na ihrisku.

Naznačili ste trénerské zmeny. V rozhovore pro CANAL+ Sport o nich hovoril aj váš kolega Vladimír Coufal, ktorý si pochvaľoval predovšetkým spoluprácu s Johnnym Heitingom. Dotklo sa to nejak aj vás? Bavíte sa s niekým novým o svojej pozícii?

Je to tak. Konkrétne Johnny Heitinga mi tiež dáva plno rád, pretože má veľa skúseností ako hráč, ale aj ako tréner. Počas tréningov má veľké slovo, rozhoduje aj o našom štýle hry, a s trénerom Moyesom spolupracujú veľmi dobre. Je to ten nový impulz, o ktorom som hovoril. Všetci v tíme máme opäť veľkú chuť niečo dokázať, čo chceme ukázať na ihrisku.

V sezóne 2020/21 ste strelili desať ligových gólov. Myslíte si, že to môžete tento rok prekonať? Myslím, že máte parádne našliapnuté.

Desať ligových gólov je veľké číslo, ale vždy sa to dá prekonať. Teoreticky sa to dá stihnúť aj za pár zápasov. Vo všetkých súťažiach som dal za West Ham štyri góly, tak dúfam, že to porastie. Sme ešte len v novembri, tak snáď aj tu v reprezentácii ešte nejaký gól dám. Dúfam, že svoj osobný rekord dokážem vyrovnať, alebo aj prekonať. Ale vždy je najdôležitejšie sústrediť sa na ďalší krok. Takže teraz idem po piatom góle, potom po šiestom. Na konci sezóny sa potom uvidí, kde sa to číslo zastaví.

Divákov CANAL+ Sport zaujala hlavne vaša oslava trefy proti Newcastlu. V minulosti to bola vždy nejaká pästička do vzduchu, pumpička alebo plácanie so spoluhráčmi. Teraz ste ale predviedli vrtuľník, tak čo vás k tomu inšpirovalo.

Už dlho predtým som rozmýšľal, ako by som mal oslavovať góly. Spojil som to s tým, čo som prežíval. Je v tom symbol, ktorý úplne nechcem spomínať. Raz ho možno prezradím, ale je to symbol toho, ako som teraz namotivovaný a ako si chcem užívať futbal. Rovnakú oslavu som urobil aj za národný tím po góle proti Faerským ostrovom. Futbal si užívam, čo to ide, ako zápasy, tak aj tréningy a stále si žijem svoj sen. A to je aj v tej oslave.

Prezradíte nám, čo chystáte pri ďalšom góle, alebo zostanete pri vrtuľníku?

Ak dám v blízkej dobe nejaký ďalší gól, tak sa budem držať toho istého. Páči sa mi, mám v ňom tú symboliku, a budem sa toho držať.

Ešte k Vláďovi Coufalovi. Na svojom konte má 97 zápasov v Premier League, takže sa blíži k stovke. Ako vnímate jeho rolu a to, že sa mu rovnako ako celému tímu darí? Predsa len, keď ste do West Hamu obaja prichádzali, tak vám veľa ľudí neverilo.

Som za neho rád a je skvelé, že o chvíľu dosiahne na stovku. Je to veľké číslo, od Premier League dostane upomienkovú medailu, takže je to veľká česť. Dokáže niečo, po čom všetci túžia a môže byť vzorom pre mnohých mladých hráčov. Som rád za to, ako do toho vstúpil od začiatku, a že mi pomohol v tom, čo som tu pred jeho príchodom začal. Sme si veľmi blízki a som rád za to, ako sa mu darí. Dúfam, že v tom bude pokračovať.

V jednom z našich predchádzajúcich rozhovorov ste sa priznali, že Fantasy Premier League nehráte, ale teraz ste sa rozstrieľali a body pridáva aj Vláďa, tak stále vás to nepresvedčilo?

Fantasy som hrával, ale potom som sa bál, že by to mohol byť problém, tak som radšej prestal. Teraz sú všade nejaké stávkové aféry, tak som sa toho radšej vzdal (smeje sa). Ale Fantasy sa mi páči! Má to náboj medzi ľuďmi, ktorí to hrajú, a každý víkend sa o tom môžu baviť. Asi by nebolo ideálne teraz začínať, pretože by som strácal veľa bodov. Pár ľudí mi hovorí, že ma majú vo svojom tíme, tak im odpovedám, že si to vážim a urobím pre nich maximum, aby som nejaké body pridal. Keď mi to niekto povie, tak som vždy rád. Fantasy sa mi ako hra páči.

Tak držím palce, nech je tých bodov vo Fantasy aj v reále čo najviac. Nech sa vám darí a ďakujem za rozhovor.

Autor: Jan Podmol 1. novembra 2023, 12:00 Futbal