Názory

Manažér Eddie Howe: Mojim snom je s Newcastlom vyhrať trofej

Newcastle predvádza aj túto sezónu skvelé výkony a opäť bojuje o pohárové priečky. Jeho priaznivci si však na raketový vzostup svojho tímu rýchlo zvykli a čakajú od neho ešte viac. „Úspech prináša rôzne výzvy a my sa musíme s rastúcimi nárokmi fanúšikov vyrovnať,” hovorí manažér „Magpies” Eddie Howe v exkluzívnom rozhovore pre CANAL+ Sport, ktorý vznikol v stredu.

Rozhovor s manažérom Newcastlu Eddiem Howom
Karel Tvaroh Karel Tvaroh 3. decembra 2023, 07:30 Futbal

Vstupujete do svojho tretieho roka ako manažér Newcastlu. Aký je to pocit? Mali ste vôbec čas sa nad tým zamyslieť?

Veľa času som nemal. Keď to ale podáte takto, je to určite príjemný pocit. Rozhodne som sa nepozeral tak ďaleko do budúcnosti, keď som do klubu prišiel. Takže to, že tu stále som a svoju úlohu manažéra Newcastlu si užívam, je skvelá vec.

Klub sa za veľmi krátku dobu neuveriteľne transformoval, a to v dobrom. Poznali ste, ako chutí Liga majstrov, a dokonca ste porazili Paris St. Germain pomerom 4:1. Latka je nasadená naozaj vysoko, napriek tomu sa zdá, že fanúšikovia chcú ešte viac. Je pre vás stále ťažšie vyrovnávať sa s ich očakávaniami?

Myslím si, že je to prirodzené. Úspech prináša rôzne výzvy a my sa musíme s rastúcimi nárokmi fanúšikov vyrovnať. To platí aj pre budúcich pár týždňov, kedy nás čaká skutočne náročná séria zápasov. Hoci sa na to tešíme a dúfam, že budeme pokračovať v dobrých výsledkoch.

Chcem sa opýtať na nedávnu hádku Kierana Trippiera s jedným z fanúšikov Newcastlu po prehre v Bournemouth. Chceli by ste vašim priaznivcom v tomto ohľade niečo dôležité odkázať?

Nemyslím si, že išlo vyložene o zlú situáciu. Bola to skrátka výmena názorov dvoch ľudí, ktorým veľmi záleží na tomto klube. Kieran je vášnivý hráč, po zápase bol plný emócií rovnako ako zvyšok tímu, vrátane mňa. Veľmi nám záleží na tom, čo robíme a danému fanúšikovi tiež veľmi záleží na našom klube. Myslím si, že medzi nami a priaznivcami Newcastlu panuje vzájomný rešpekt. Bol to náročný deň, ale podobné okamihy nás snáď len posilnia.

Vy ste Kierana Trippiera počas svojej trénerskej kariéry podpísali už dvakrát. Napriek tomu, neprekonal v Newcastli vaše očakávania?

On moje očakávania prekonal v oboch prípadoch. Keď k nám ešte ako mladík prišiel do Burnley, nevedeli sme poriadne, čo od neho čakať a aký dobrý môže byť. Bol ale úplne fantastický. Do Newcastlu sme ho potom priviedli v dobe, kedy sme bojovali o udržanie. Na začiatku ho trápilo zranenie, ale od okamihu, kedy sa uzdravil, boli jeho výkony znamenité. Je pre nás veľmi dôležitým hráčom, skutočný katalyzátor nášho úspechu.

Veľmi dôležitým hráčom je aj pre mňa, pretože ho mám vo svojom tíme Fantasy Premier League (FPL) . Mimochodom, viete o tom, že on sám FPL hrá? Na sociálnych sieťach sa o tom veľa hovorí.

Nie, to som vôbec netušil. Ja sa od sveta Fantasy Premier League držím trochu ďalej. Je to pre mňa asi dobré, aspoň to potom neovplyvňuje moje rozhodnutia.

Je to pre vás rozhodne dobré, FPL totiž prináša každý týždeň nové sklamania. Koho by ste mi ale z vášho tímu, okrem Kierana Trippiera, odporúčali? Hovoril som si, že by som dal šancu Antonymu Gordonovi.

Od voľby Antonyho vás rozhodne odhovárať nebudem. Myslím si, že má za sebou zatiaľ vynikajúcu časť sezóny. Je to nesmierne talentovaný hráč, ktorý je na tom veľmi dobre fyzicky a začal dávať góly, čo prospieva jemu aj nám.

Aká dôležitá pre vás bola reprezentačná pauza? Museli ste k nej pristúpiť o dosť inak, ako je normálne zvykom? Predsa len, veľa hráčov prvého tímu ste predovšetkým vinou zranení k dispozícii nemali.

Áno, pracovali sme so skutočne malou skupinkou hráčov. Myslím, že ich bolo asi osem, možno deväť. Hoci sme spokojní s prácou, ktorú sme odviedli.

Počul som, že ste s kolegami vtipkovali o tom, kto by mohol na ihrisku zaskočiť v prípade, keby sa zdravotná situácia v kádri ešte zhoršila. Zapojili ste sa aj vy na tréningu viac do hry?

Ja by som vo svojom aktuálnom fyzickom stave rozhodne nebol ten prvý, ktorý by bol povolaný (smeje sa). Ale nie, našťastie tá situácia zatiaľ nie je až taká zlá.

Ako už ste spomínali, nasledujúce obdobie bude pre Newcastle veľmi náročné. Pred začiatkom zimného prestupového okna odohráte ešte 11 zápasov (rozhovor prebehol minulú stredu, pozn. red.). Ako momentálny nedostatok zdravých hráčov v kádri ovplyvní vašu prestupovú aktivitu?

Je ešte príliš skoro na to, čokoľvek povedať. Máme stále november, zostáva nám ešte veľa zápasov a čakáme na množstvo hráčov, kým sa zotavia. Väčšina z nich by sa mala vrátiť práve v januári, takže rozhodnutia o prestupoch budeme robiť asi až koncom decembra, kedy sformulujeme naše plány a zvážime možnosti.

Dostali sme od našich divákov veľa otázok na vášho asistenta Jasona Tindalla. Môžete bližšie popísať, aký dôležitý pre vás je a aký máte medzi sebou vzťah?

Mad Dog (prezývka Tindalla)...je proste svoj. Najskôr, je to skvelý človek, veľmi podmanivý. Osobnostne sa nachádzame na opačných póloch, dosť sa líšime. Myslím si ale, že práve preto to medzi nami tak dobre funguje. Je to pohoďák, vie byť veľmi pokojný a zároveň dokáže tím aj skvele nabudiť. Svojou povahou priťahuje pozitívne veci. Hlavne je to samozrejme výborný tréner. Myslím si, že zo seba navzájom dostávame to najlepšie. Prežili sme spolu nespočetne nezabudnuteľných chvíľ a som mu moc vďačný za všetku prácu, ktorú pre nás robí.

Otázka na záver: Aký je váš sen s Newcastlom?

Mojim snom je vyhrať s Newcastlom trofej. Je to niečo, na čo klub dlhú dobu čaká a bol to môj sen v podstate od prvého dňa, čo som tu. Budeme aj naďalej pokračovať v práci, aby sme to docielili.

Autor: Karel Tvaroh 3. decembra 2023, 07:30 Futbal