Názory

Shaw: Manchester United je najväčším klubom na svete, mladí hráči to tu majú ťažké

Reportér CANAL+ Sport Jan Podmol sa v týždni pred 24. kolom Premier League porozprával s obrancom Mancheteru United Lukom Shawom. Dvadsaťosemročný Angličan hovoril o návrate do víťazných koľají, prebudenom Rasmusovi Hojlundovi a prezradil, čo sa dialo v šatni United pred veľkolepým obratom s Aston Villa.

Rozhovor s Lukom Shawom
Zdroj: ČTK
Jan Podmol Jan Podmol 10. februára 2024, 06:00 Futbal

Manchester United vyhral posledné dva zápasy v Premier League a pridal postup do FA Cupu. Teší Vás, že ste sa vrátili na víťaznú vlnu?

Samozrejme, vždy je skvelé, keď tím vyhráva. Atmosféra v kabíne je pozitívna. Je však dôležité, aby sme v tom pokračovali, pretože s konzistentnosťou máme v tejto sezóne problémy.

To je to, čo som sa chcel opýtať. Dokážete poraziť tím z TOP 4, ale o týždeň neskôr ste schopní prehrať s tímom zo spodnej polovice tabuľky.

Presne ako hovoríte, práve preto som spomenul konzistentnosť výkonov. Pre nás je to aktuálne najdôležitejšia vec. Nie je možné, aby sme po skvelom výkone porazili Chelsea a o týždeň neskôr vybuchli proti Bournemouthu. V kabíne sa o tom veľa rozprávame a snažíme sa na tom pracovať. Myslím, že sa nám to teraz darí. Sme na správnej ceste a musíme v tom pokračovať.

A čo vám pomohlo? Bolo to len o tvrdej práci, alebo ste niečo zmenili?

Nič sme nezmenili, náš manažér taký nie je. Vie, ako chce hrať a máme jasný systém, s ktorým sa chceme prezentovať. V tomto smere sa nič nezmenilo. Myslím si, že je to oveľa viac o sústredení a sebadôvere. O tom, aby sme ku každému zápasu pristupovali zodpovedne.

Jedna vec sa však zmenila. Do zostavy sa vrátili dvaja kľúčoví hráči. Čo prinášajú Casemiro a Lisandro Martínez do vašej hry?

Veľkú sabadôveru a pokoj. V tíme máme veľa mladých chalanov a prítomnosť tak skúsených hráčov im na ihrisku veľmi pomáha.

Keď hovoríme o lídroch, ste najdlhšie slúžiacim hráčom v klube. Ako to vnímate a aká je Vaša pozícia v kabíne?

Postupom času sa moja úloha zmenila. S trénerom sa teraz veľa rozprávam a presne viem, čo odo mňa očakáva. V šatni sa všetci navzájom motivujeme, každého je veľa počuť. Ale je to aj o tom, aby sme išli príkladom aj na ihrisku. Presne toto manažér chce, aby som robil.

Vráťme sa k Lisandrovi Martínezovi. Proti West Hamu sa opäť zranil a vyzerá to tak, že bude mimo minimálne dva mesiace. Aká veľká strata je to pre United?

Veľká, Lisandro nám bude veľmi chýbať. Všetkým v klube je to veľmi ľúto, pretože sa vrátil po dlhej prestávke. Dlho drel, aby sa mohol vrátil, a teraz to musí celé podstúpiť znova. Je nám to veľmi ľúto, ale je na ostatných hráčoch, aby ukázali, že ho dokážu nahradiť.

Prejdime k niečomu pozitívnejšiemu. Rasmus Hojlund začal strieľať góly, keď skóroval v štyroch súťažných zápasoch za sebou. Aký vplyv má na vašu hru?

Je skvelé, že Rasmus začal strieľať góly. Môžeme sa spoľahnúť na útočníka, ktorý strieľa góly, čo nám dodáva ešte viac sebavedomia a viery, že môžeme naozaj vyhrať každý zápas. Všetci dúfame, že v tom bude pokračovať, a som si istý, že bude tvrdo pracovať na tom, aby to tak bolo. Rasmus je naozaj naštartovaný.

S Hojlundom máte jednu vec spoločnú. Rovnako ako on, aj Vy ste prišli do United vo veľmi mladom veku za veľkú sumu. Čím si v takomto prípade prechádza mladý hráč?

Manchester United je najväčší klub na svete, očakávania a tlak sú vysoké. Fanúšikovia počítajú s tým, že vyhráte každý zápas, čo je pre mladých hráčov naozaj ťažké. Ale myslím si, že čím dlhšie budú v tomto prostredí, tým lepšie sa s ním naučia pracovať. Pokiaľ ide o Rasmusa, potreboval nejaký čas na adaptáciu, čo je logické. Ale povedal by som, že teraz konečne začíname vidieť skutočného Raza.

V nedeľu vás čaká zápas proti Aston Ville, proti ktorej ste naposledy zaznamenali fantastický obrat. Myslím, že to bol jeden z najlepších návratov sezóny. Ako si naň spomínate?

V polčase sme prehrávali 2:0, ale nevzdali sme sa. Za všetkých v šatni bolo cítiť nádej a vieru, že so zápasom môžeme niečo urobiť. Myslím, že štýl hry Aston Villy nám dokonale vyhovuje, pretože hrajú s vysokou obrannou líniou a máme rýchlych hráčov, ktorí sú schopní za ňu perfektne nabiehať. Aj preto sme verili, že to otočíme, a to sa nám aj podarilo.

Čo očakávate od Aston Villy tentoraz?

Bude to ťažký zápas, pretože majú fantastický tím – majú skvelých hráčov a veľmi dobrého manažéra. Ale je to jednoduché, ak chceme dohnať prehru, ktorú máme a kvalifikovať sa do Ligy majstrov, musíme vyhrať.

Keď už hovoríme o Ville, musím spomenúť Ollieho Watkinsa, poznáte ho z národného tímu. V v posledných zápasoch sa mu tiež veľmi darilo. Aké je ho brániť a ako sa na neho pripravujete?

Je to skvelý hráč, má veľké sebavedomie, strieľa góly, premieňa penalty... Ale nikdy to nie je len o jednom hráčovi, Villa má v tíme veľa dobrých futbalistov, na ktorých si musíme dávať pozor. Ako som povedal, ako celok je úžasná. Nebudeme sa pripravovať len na jednotlivých hráčov, ale na celý tím.

Marcus Rashford bol v posledných zápasoch opäť ofenzívnou hrozbou pre Manchester. Čo na neho hovoríte?

Hráme na rovnakej strane ihriska a spolupracuje sa s ním skvelo. Máme dobrý vzťah a úprimne verím tomu, že ak si udrží sústredenie, ktoré teraz má, a bude robiť všetko správne, tak môže patriť medzi najlepších hráčov na svete.

Lukeu, to odo mňa bolo všetko. Veľmi pekne vám ďakujem za odpovede.

Ste vítaní, dávajte pozor.

Autor: Jan Podmol 10. februára 2024, 06:00 Futbal