Názory

Rozhovor: Oleksandr Zinčenko

Oleksandr Zinčenko patrí od minulej sezóny Premier League k oporám Arsenalu. Vyspovedali sme ukrajinského obrancu pred duelom s Crystal Palace. Ako Zinčenko spomína na svoje prvé stretnutie s Mikelom Artetom? A na ktorý štadión sa v sezóne skutočne neteší?

Rozhovor: Oleksandr Zinčenko
Viktor Freisinger Viktor Freisinger 24. januára 2024, 09:00 Futbal

Pri oslavách gólov Arsenalu ste veľmi emotívny. Je to niečo, čo Vás definuje?

Možno. Rozhodne nie som ten, kto bude sám seba v tomto smere hodnotiť. Snažím sa na ihrisku chovať prirodzene a len chcem ukázať fanúšikom svoju najlepšiu verziu.

Rád by som sa Vás opýtal na vašu úlohu invertovaného obrancu z inej perspektívy. Keď tím stratí loptu, máte ťažkú úlohu dostať sa rýchlo do svojej obrannej pozície. Ako náročná je pre vás táto rola v defenzívnej časti?

Je to niečo, čo sa snažíme trénovať skoro každý deň. Viete, táto časť hry je veľmi dôležitá. Ako ste povedali, preskupiť sa správne a včas do defenzívneho postavenia vyžaduje tréning. A to je niečo, v čom sa ako tím snažíme neustále zlepšovať.

Mohli by ste mi vysvetliť, ako tím ťaží z Vašej úlohy invertovaného obrancu pri kombinácii?

Úprimne? Prial by som si, aby tomu tiež rozumel. Viete, bolo by to na dlhú debatu. Ale snažím sa pomôcť tímu, ako len najlepšie môžem. Skratka, chcem vytvoriť výhodu v určitom priestore ihriska. Asi tak.

Ako ste s Fabianom Delphom reagovali, keď Vám prvýkrát Pepa Guardiola povedal, že by Vás chcel postaviť na pozíciu invertovaného obrancu?

Cítim sa sebavedomo, obzvlášť keď mám loptu pri nohe. Celý život som hral v zálohe, rozhodne nie len kvôli defenzívnej činnosti. Je to tak, že sa snažím neustále zlepšovať.

S Mikelom Artetom ste prežil skoro celú jeho trénerskú kariéru. V čom urobil najväčší pokrok od doby, kedy začínal ako asistent trénera v Manchesteri City?

Neviem, či som tá správna osoba na toto odpovedať. Vždy hovorím, že od svojho prvého dňa v City…od svojho prvého dňa spolupráce s Mikelom…som hneď vedel, že sa stane skvelým trénerom. Má všetko, aby to tak bolo. Jeho vízia, charakter… Má všetko!

Aký bol Mikel Arteta v úlohe asistenta trénera?

Veľmi ctižiadostivý. Vždy mi dával správne rady. Úplne na všetko. Bol veľmi dôležitý.

Čo Vám ako prvé povedal Mikel Arteta po príchode do Arsenalu?

Keď som prišiel, tím bol práve v Amerike. Podal mi ruku a povedal len: ,,Konečne!”

V minulej sezóne ste hrali veľmi priamočiary futbal s množstvom strelených gólov. V aktuálnom ročníku ste schopný viac kontrolovať zápasy ako v predchádzajúcej sezóne, ale nie ste tak efektívny. Prečo?

Všetci sme len ľudia. Každý z nás zažíva vzostupy a pády. Vo svojej kariére som si už niečím takým niekoľkokrát prešiel. Poznám túto pozíciu. Už viem, ako reagovať - začať od jednoduchých vecí a znovu sa pokúsiť byť tou najlepšou možnou verziou.

Vďaka vaším výkonom v minulej sezóne ste na seba ušili veľké očakávania. Aká náročná je tohtoročná sezóna pre Arsenal z hľadiska psychickej odolnosti a ako vnímate tlak, ktorý je na Vás v tejto sezóne vyvíjaný?

Myslím, že tlak vás ovplyvňuje vždy, keď sa snažíte dosiahnuť niečo veľké. Obzvlášť na tejto úrovni. Ak ste schopný taký tlak ovládnuť, zostať koncentrovaný aj keď sa niečo nepodarí…ak ste schopný toto ustáť, všetko bude nakoniec dobré.

Na ihrisku pôsobíte ako jeden z lídrov. Oceňujú mladí futbalisti v Arsenale Vaše rady?

Myslím, že dnes máme oveľa viac lídrov. Vlastne každý hráč sa môže tejto úlohy pohodlne zhostiť. Nemusíte byť líder len na ihrisku, ale aj mimo neho. A takých máme v tíme veľa.

Čo ste sa za dobu svojho pôsobenia v Arsenale najviac naučili?

Je ťažké vybrať jednu vec. Všeobecne by som povedal: snažiť sa ukázať svoje najlepšie ja každý deň. Zároveň je podstatné byť neustále sústredený.

Kto je podľa Vás najlepší hráč, s ktorým ste kedy hrali?

Aby som bol férový, musím povedať, že ide o ťažkú otázku. Ale asi David Silva. Je z iného sveta, kúzelník!

Do tímu prišiel Declan Rice. Máte pocit, že spojenie s ním na ihrisku už je na úrovni, s ktorou ste Vy sám spokojný?

Vždy je priestor pre zlepšovanie. Je to skvelý hráč, pre nás veľmi dôležitý. Je česť hrať po jeho boku.

Vidíte podobnosti medzi Martinom Odegaardom a Kevinom De Bruynem?

Podľa mňa to sú dva rozdielne typy hráčov. Hrajú na rovnakej pozícii, ale majú rozdielne kvality.

Na ktorý štadión Premier League sa v sezóne vyložene netešíte?

Asi do Goodison Parku.

Na konci rozhovoru som si pre Vás pripravil jednoduchý kvíz. Poviem Vám meno spoluhráča a poprosím Vás o bezprostrednú reakciu.

VF: BUKAYO SAKA, OZ: HVIEZDNY CHLAPEC

VF: WILLIAM SALIBA, OZ: ROLLS-ROYCE

VF: DAVID RAYA, OZ: Viete, smejem sa, pretože spolu často hráme menšie hry v autobuse, a on má vždy šťastie! Ale nemôžem povedať “šťastlivec/štístko”, pretože sa to nebude páčiť. Ale vo futbale by som povedal KVALITA.”
VF: KAI HAVERTZ, OZ: ŽIRAFA

VF: GABRIEL MARTINELLI, OZ: ELEKTRICKÝ
VF: MARTIN ODEGAARD, OZ: KÚZELNÝ
VF: OLEKSANDR ZINČENKO, OZ: VTIPNÝ

Autor: Viktor Freisinger 24. januára 2024, 09:00 Futbal