Názory

Pochettino: Máme jasnú stratégiu a predstavu, ako sa stať lepším celkom

Chelsea Mauricia Pochettina je pod paľbou kritiky. Dobré výkony proti top tímom striedajú straty s outsidermi. Čo je podľa argentínskeho manažéra príčinnou výkonnostných výkyvov jeho mužstva? Aj na to odpovedal v exkluzívnom rozhovore pre CANAL+ Sport.

Pochettino: Máme jasnú stratégiu a predstavu
Karel Tvaroh Karel Tvaroh 16. apríla 2024, 11:48 Futbal

Mauricio, v Premier League pôsobíte dohromady už viac ako desať rokov. Ako sa Vám to počúva?

Ako sa cítim? Dnes celkom slušne. Ale vážne, na každodennej báze to určite nevnímam nijak špeciálne. Môžem však povedať, že som pochopiteľne veľmi vďačný za to, že som mohol byť už viac ako desať rokov členom tak prestížnej a náročnej súťaže, akou je súčasná Premier League. Som skutočne rád, že si ma vážia aj miestni fanúšikovia. Je to samozrejme aj obrovská zodpovednosť. Musíte odviesť najlepšiu možnú prácu, nič iné sa od vás ani nečaká. Prostredie Premier League patrí medzi to najnáročnejšie, ale aj to ma robí šťastným.

Keby ste mali k dispozícii stroj času a vydali sa sám za sebou do januára v roku 2013, kedy ste manažérsky preberal Southampton, čo by ste si poradili?

To nie je vôbec jednoduché. Musím sa zamyslieť, takto odrazu ma totiž nič trefné nenapadá. Všeobecne patrím medzi tých, ktorí neustále hľadajú priestor pre zlepšenie. Som svojim najväčším kritikom, to bezpochyby. Neustále si analyzujem vlastné kroky, aby sme sa mohli posúvať dopredu. Ale napriek tomu je kľúčové, aby nezabúdal na skutočnosť, že by nikdy nemal ľutovať svojich predchádzajúcich životných ťahov a rozhodnutí. Aj preto je vlastne celkom náročné, aby ste si predstavili, že sa vydám o desať rokov späť a snažiť sa sám sebe čokoľvek poradiť. Pokúsim sa napriek tomu nájsť odpoveď. Poradil by som si nasledovne: Buď šťastný. Nepreháňaj to s premýšľaním. Problémy boli a budú, ale toto je futbal a ty v ňom vždy dokážeš nájsť riešenie. Vždy mi pomáhalo, keď som sa dokázal upokojiť a uvedomiť si, že s chladnou hlavou fungujem najlepšie.

Rád by som s Vami prebral aj blížiaci sa odchod Jürgena Kloppa. Rozumiete jeho rozhodnutiu? Mali ste možnosť s ním o tom hovoriť?

Aj keď sme sa v sezóne stretli už trikrát, nestihli sme riešiť nič iné ako futbal. Myslím si, že je pre veľa ľudí zvonku celkom zložité, aby si plne uvedomili, aká náročná práca je trénovať taký veľkoklub. Potom vás to môže trochu zomlieť. Jedného dňa sa budete potrebovať nadýchnuť, zmeniť prostredie a nabrať novú energiu. Pravdepodobne sa do tejto fázy dostal a je správne, že si to tak sám vyhodnotil. Pre Premier League je to ale pochopiteľne veľká strata. Bude nám všetkým chýbať.

Aj Pep Guardiola pomerne razantne nadviazal na Kloppove slová, keď opakovane hovoril, ako je pre manažérov pôsobiacich v Anglicku náročné nájsť si čas na relaxáciu. Súhlasíte s tým?

Práca v Premier League je skutočne 24/7. Nikdy ten kolotoč nekončí. A vy sa tiež prirodzene nemôžete len tak zastaviť. Každý deň sa chystáte na ďalší zápas. Aj keď máte napríklad voľnú nedeľu, nie je jednoduché len tak prepnúť a zvoľniť. Ale pracujem na tom. Keď sa cítim príliš vyčerpane, plánujem si svoj voľný čas trochu inak. Prispôsobím sa tomu. Snažím sa, aby sme sa aspoň na chvíľu odpútal od svojho každodenného prostredia a prišiel trochu na iné myšlienky. Ale naozaj netvrdím, že je to jednoduché. Naopak. Dobíjanie bateriek patrí k tým najťažším aspektom tejto práce.

Keď sa presunieme k Vašej práci v Chelsea, v aktuálnej sezóne to musíte vnímať ako veľkú výzvu. Hoci máte veľa skúseností z Premier League, táto práca je trochu iná, odlišná od tých predchádzajúcich. Nemýlim sa?

Samozrejme, že ide o výnimočný projekt. Snažíme sa tu vybudovať tím plný mladých talentovaných futbalistov. A také projekty vyžadujú pomerne veľa trpezlivosti. Nie každý to chápe.

Chelsea je v aktuálnej sezóne pomerne dosť kritizovaná. Či už ide o deravú obranu, prílišnú závislosť na kreativite Colea Palmera, alebo nepresvedčivé individuálne výkony mnohých posíl. Na druhú stranu ste museli čeliť aj nepriazni osudu v prípade konštantne vysokého počtu zranených hráčov. Ste stále v hre o FA Cup, v ligovom pohári ste vo finále nestačili na Liverpool až po 120 minútach. Ako by ste v polovici apríla zhodnotili doterajšiu sezónu?

V prvom rade by som chcel povedať, že máme veľmi kvalitný káder, ale od letnej prípravy nás zrážali spomínané zranenia. Stále máme pred sebou veľa dôležitých zápasov, ale akonáhle skončí sezóna, pustíme sa s realizačným tímom do hlbokej analýzy. Ako hlavnú príčinu toho, že sa nám zatiaľ nedarí podľa predstáv, by som ale skutočne označil dlhodobo početnú maródku. Nie je snáď týždňa, kedy by sme na nej nemali minimálne osem hráčov. A to aj pri solídnej šírke nášho kádra je jednoducho poriadny problém. Preto máme problémy podávať pravidelné kvalitné výkony. Preto sa občas nevyhneme herným výkyvom. Je jednoduché to zvonka kritizovať, ale oveľa ťažšie to zvnútra analyzovať. Sme Chelsea a nebudeme to mať nikdy jednoduché, ale sú tu objektívne dôvody, ktoré nám našu prácu výrazne sťažujú.

Aby sme skončili pozitívne, aký zápas by ste vypichol za ten najvydarenejší v rámci aktuálnej sezóny?

Myslím si, že sme odohrali výborné zápasy predovšetkým proti Arsenalu a Manchesteru City. Predviedli sme aj ďalšie skvelé výkony, ale tieto zápasy by som zatiaľ hodnotil ako najlepšie z hľadiska toho, ako hráči plnili úlohy, ktoré po nich vyžadujeme. Na druhú stranu je potom o to väčšia škoda, že trpíme na výkonnostnými výkyvmi. S tak mladým kádrom je to ale podľa mňa nevyhnutné. Budeme na tom pracovať, aby sme stabilizovali našu hru a mohli sa pravidelne rovnať tým najlepším. Veď práve také výsledky podporené dobrými výkony sú tým najlepším možným prísľubom do budúcnosti. Máme kabínu plnú konkurencieschopných hráčov. Máme jasnú stratégiu a predstavu, ako sa stať ešte lepším celkom.

Autor: Karel Tvaroh 16. apríla 2024, 11:48 Futbal