Názory

Zbohom, Harry...ďakujeme za všetko!

Premier League prichádza o jednu z najväčších ikon, o kapitána anglickej reprezentácie, uznávanú osobnosť. Tottenham Hotspur prichádza skoro o všetko. Ducha tímu, ktorý Kohútom dával nielen góly a asistencie, ale predovšetkým o človeka, ktorý vytváral klubovú identitu celej dekády.

Harry Kane prestupuje do Bayernu
Jiří Hošek Jiří Hošek 11. augusta 2023, 13:00 Futbal

18 rokov v Tottenhame, 435 profesionálnych štartov, 280 gólov a 64 asistencií. A žiadna relevantná trofej, dodávajú škodoradostne hejteri. Bavíme sa o Harrym Kaneovi, najlepšom hráčovi, ktorý kedy obliekal dres Spurs. Dejiny klubu sa začali písať v roku 1882, ale tie moderné sa bezpochyby budú deliť na éru pred Kaneom a po ňom.

Druhý najlepší strelec histórie Premier League odchádza pár hodín pred štartom nového ročníka najvyššej anglickej súťaže, čo je jedna z výhrad, ktorú má fanúšikovská obec Tottenhamu voči neobľúbenému prezidentovi klubu Danielovi Levymu. Už holý fakt, že milovaný odchovanec Harry, „one of our own“, ako hrdo spievali, z klubu odchádza, je všeobecne vnímané ako hrdelný futbalový zločin pána Levyho. Keby sme žili v ranom novoveku, obával by sa tento manažér dozaista defenestrácie...Nedá sa ale poprieť, že predať 30ročného hráča rok pred koncom zmluvy, ktorý má za sebou aj niekoľko vážnych zranení, za viac ako 100 miliónov do krajiny, ktorá nevyniká vysokými transférovými sumami, je skutočné umenie.

U mňa osobne sa v týchto hodinách mieša čistý smútok s tým, že prajem Harrymu Kaneovi, aby si splnil sny, aby to skúsil niekde inde, v európskom veľkoklube, kde je šanca niečo veľké vyhrať. Tottenhamu Harry nedlží vôbec nič, skôr naopak. Anglický útočník, ktorý v priebehu posledných rokov podstatne rozšíril portfólio svojich futbalových schopností, robil všetko preto, aby sa Spurs darilo a aby fanúšikovia Kohútov boli štastní. Tí dokážu aj so zavretými očami popísať detailne najkrajšie Harryho góly. A že ich bolo!

Kane mohol odísť z Tottenhamu už pred dvoma rokmi. V roku 2021 sa o neho zaujímal Pep Guardiola a Manchester City. Harry odísť chcel, dokonca bol ochotný trucovať. Daniel Levy, ale licitovaniu Citizens odolal a jeho hlavný klenot zostal v jeho šperkovnici. Harry Kane, ktorý by teraz už mohol byť na dostrel Shearerovho streleckého rekordu ale nezahorkol, tak ako aj v iných prípadoch ukázal, akou je veľkou osobnosťou. Aj naďalej odvádzal tie najlepšie služby pre svoj milovaný klub. Na ihrisku aj mimo neho. Teraz ale táto lovestory končí. Definitívne?

Nie je jasné, koľko rokov na tej najvyššej futbalovej úrovni má kapitán anglickej reprezentácie ešte pred sebou. Futbal píše krásne príbehy. Hollywood a fanúšikovia Tottenhamu by si moc priali, aby sa Kane za 2 či 3 roky vrátil späť do severného Londýna a zvrhol Alana Shearera zo streleckého piedestálu. Snáď už v tom čase budú Spurs patriť niekomu inému a Harry nebude musieť rokovať s pánom Levym. Ako to pregnantne sformuloval jeden z priaznivcov Tottenhamu. „Harry neodchádza preto, že klub nič nevyhral. Odchádza preto, že Spurs sa prestali snažiť niečo vyhrať.“

Autor: Jiří Hošek 11. augusta 2023, 13:00 Futbal