Názory

Dyche: Zápas s Chelsea vnímam ako absolútne dno, od ktorého sa musíme odraziť

Sean Dyche je známy ako anglický manažér starej školy, k čomu nepochybne prispieva jeho preslávený chraplák. Mimo ihrisko je však lodivod Evertonu milý chlapík, ktorý si rád zavtipkuje aj v ťaživých situáciách, čo potvrdil v exkluzívnom rozhovore pre CANAL+ Sport.

Dyche: Zápas s Chelsea vnímam ako absolútne dno
Karel Tvaroh Karel Tvaroh 20. apríla 2024, 15:00 Futbal

Možno vás to prekvapí, v Česku a na Slovensku ste pomerne slávnym manažérom. Preslávili ste sa pochopiteľne vďaka vášmu trénerskému štýlu, ale aj jedným virálnym videom, keď ste vypochodovali na zasnežený trávnik v Burnley na Turf Moor v roku 2021 pred duelom s Tottenhamom. Kamery vás zachytili iba v košeli, ale zato so širokým úsmevom na tvári. Čo sa vám vtedy naháňalo hlavou, že ste boli taký veselý?

Stal sa z toho až trochu mýtický príbeh. Médiá zo mňa urobili ešte väčšieho tvrďáka. Vonku bolo pod nulou, všetci mali čo možno najteplejšie oblečenie a ja som tam stál naozaj len chvíľku. Asi dve minúty maximálne. Lenže to už nikomu nevysvetlíte, vznikol z toho príbeh, že som sa tam prechádzal 25 minút v košeli s úsmevom na tvári. Každopádne v tom čase sa riešilo, či sa stretnutie nemá pre nepriaznivé podmienky odložiť. Prešľapoval som v tuneli, všeobecne som dosť horkokrvný, takže mi bolo celkom fuk, že mám na sebe len košeľu. Ten úsmev počas skromnej inšpekcie ihriska patril faktu, že si nikto okolo mňa neuvedomoval, že sme v Burnley. Ľudia, veď sme v Burnley, čo si myslíte, že sa asi stane? Že sa situácia zázračne zlepší? Na to zabudnite, že by sa napríklad oteplilo. Ale je vážne vtipné, že to video obletelo svet. Veľa ľudí mi potom posielalo najrôznejšie memes.

Je pravda, že sa z toho stal virálny hit. Ten okamih predsa len trochu symbolizuje váš životný prístup. Ako je pre vás osobne dôležité, aby ste zvládli v nepriazni osudu zachovať pokoj a ideálne ten úsmev na tvári?

Veľmi dôležité. Snažím sa o to celú svoju kariéru. Nie je to ľahké. Obzvlášť v našej aktuálnej situácii. Everton je veľký klub, ktorý sa momentálne stretáva s mnohými vážnymi problémami. Atmosféra okolo klubu je už dlhodobo veľmi negatívna, tlak sa prirodzene stupňuje. Mojou prioritou je to celé zmeniť. Je jasné, že najlepší a najrýchlejší spôsob, ako sa z toho dostať, je jednoduchý. Musíme začať vyhrávať kľúčové zápasy. Jedine tak poriadne utlmíme ten nežiaduci hluk okolo nás. Lenže to potom nesmieme predvádzať také výkony ako v pondelok na ihrisku Chelsea. Ten zápas vnímam ako absolútne dno, od ktorého sa musíme okamžite odraziť. Takto to totiž naozaj ďalej nejde.

V Premier League ste v kalendárnom roku vyhrali iba raz, doma s Burnley 1:0…

Ďakujem za pripomenutie.

Ospravedlňujem sa, teraz som vás asi vypočul. Kvôli internetovému prenosu máme mierne oneskorenie...

Robím si srandu, máte pravdu. Len vás doberám.

Chcel som tým skôr dokresliť, akú ťažkú sezónu musíte prežívať. Predsa len tých dôvodov na radosť máte naozaj málo a napriek tomu nestrácate vieru. Tak aké sú vaše konkrétne dôvody, ktoré vám dodávajú guráž, že to zvládnete a že sa udržíte medzi elitou?

Počas sezóny sme sami sebe veľakrát dokázali, že na to máme. Máme skutočne silný tím. Aktuálny ročník nás v mnohých ohľadoch absolútne ničím nešetrí a my na každý direkt zatiaľ dokázali zareagovať dôstojne. Je potrebné si uvedomiť, že túto sezónu kulminujú problémy Evertonu, ktoré my z kabíny ťažko ovplyvníme. Čo je mimo našej kontroly musíme vykompenzovať výkony na ihrisku. Ale je to nesmierne zložité, pochopiteľne. Keď vás tak rozsiahle problémy ovplyvnia v tabuľke, ťažko sa na to reaguje s ľahkosťou. Napriek tomu nestrácam vieru v tento klub, v seba, v našich hráčov, v realizačný tím. Everton je skutočne veľký futbalový klub, ktorý si zaslúži vrátiť sa späť tam, kam patrí. A je to naozaj beh na dlhú trať. Z minulosti vieme, že to nebude o zbesilom míňaní. Krátkodobé riešenia musia nahradiť dlhodobejšie koncepcie.

V rámci trestu za finančné priestupky ste prišli priebežne o osem bodov. Keby ste ich mali, nikto by si vás dnes asi ani nespájal s bojom o záchranu. Záleží veľa na uhle pohľadu, nemýlim sa?

Keby sa nám vrátili tie body, tak by sme sa mohli baviť o progrese. Lenže takto to vyzerá, že sme sa v ničom neposunuli, pretože máme iba pár bodov na zostupové pásmo. Lenže to je teraz nepodstatné. Nemá zmysel špekulovať. Hráči sú tu rovnakí, rovnako ochotní bojovať za Everton a ani ja svoj prístup rozhodne nezmením. Kľúčové je, aby sme sa postavili čelom k zostávajúcim zápasom a vyťažili z nich maximum. Je pred nami veľa práce.

Povedali by ste, že v určitom slova zmysle pre vás konfrontácia s toľkými prekážkami naraz môže predstavovať aj prezlečenú príležitosť, aby ste Everton vymotali z bludného kruhu?

To rozhodne. Je to veľká motivácia, aby sme sa postavili osudu a zvládli zostávajúce zápasy, ktoré o mnohom rozhodnú. Stojíme na prahu veľkej skúšky, ktorá odhalí pravý charakter nás všetkých. Máme príležitosť zmeniť aspoň čiastočne ten nelichotivý naratív okolo klubu. Zbaviť sa aspoň trochu negativity a prefarbiť to tu na pozitívnejšiu notu.

Pri pohľade na metriku očakávaných gólov si hovorím, ako veľmi vás znepokojuje, že je v nej Everton suverénne najhorší v lige. Aby som to upresnil, v tejto sezóne ste mali na základe vypracovaných šancí vsítiť o 21 gólov viac. To už sa bavíme o poriadnej porcii gólov. Čisto hypoteticky, keby ste dali aspoň polovicu, určite by ste v tabuľke poskočili o pár miest vyššie. Radšej vás ani nebudem trápiť metrikou očakávaných bodov. Avšak, v oboch prípadoch sa bavíme o hernom progrese. Kreativita nie je problém. Ale čo tá koncovka?

Dátovej analýze sa dnes pochopiteľne nevyhnete. Využívame ich, ako to len ide. Na druhú stranu, nepatrím medzi dátové fanatiky. Nepreceňujem ich význam, pretože je na to futbal až veľmi komplexný šport. Svojmu tímu potrebujem veriť na základe toho, čo cítim, čo vidím a samozrejme aj na základe dát, ale ako hovorím, ide mi o komplexitu celej veci. Je potrebné, aby sme si naďalej vytvárali sľubné príležitosti. Musíme sa k nim ale začať stavať s iným prístupom. Okrem jesenného zápasu s Aston Villou a pondelňajšou hrôzou s Chelsea, si trúfnem povedať, že v defenzíve odvádzame perfektnú prácu. Ale naozaj ma trápi naša neschopnosť v koncovke. V nasledujúcich zápasoch to musíme radikálne zmeniť.

Čo sa týka zápasu s Chelsea, mali ste obrovskú šancu za stavu 0:0. Pochopiteľne, keby ste šli do vedenia, mohli sme sa dnes o pondelkovom večeri baviť úplne inak. Vybavujem si vašu tlačovú konferenciu po zápase na Old Trafforde, kedy ste s Manchestrom United prehrali 0:2. Bol to z vašej strany sľubný výkon, vypracovali ste si viac šancí z hry ako favorizovaný súper, ale niečo vám tam chýbalo. Spomínali ste, že vašim hráčom chýba ochota sa vo vápne o ten gól trochu pobiť, obetovať sa a riskovať, že schytajú nejaký ten šrám od cesty. Je to podľa vás akýsi leitmotív neúspešného dobývania boxov súpera vo vašom podaní?

Je to jeden z faktorov. Ale vnímam to tak, že ide zakaždým o akýsi koktail všetkého možného. Je potrebné, aby hráči mali hlad po góloch, ale musia si pred bránkou zachovať pokoj a rozvahu. Inak veľa gólov nikdy nedáme. Nejde si načrtnúť univerzálny kľúč k produktivite, tak to jednoducho nefunguje. Každý gól je svojim spôsobom unikátny. Ale niečo ich predsa len spája. Potrebujete si veriť, že ho dáte. Je pravda, že v tejto sezóne sme sa niekoľkokrát potrestali nedôrazom vo vápne súpera, ale určite nie je pravidlom, že vás strieľanie gólov musí bolieť. Pre mňa je kľúčové, aby sme si za góly šli neohrozene, sebavedomejšie. To mi v niektorých zápasoch jednoducho chýba. V zásade vidím len dva smery. Buď to jednoducho urveme na silu, alebo si musíme zachovať maximálny pokoj a rozvahu.

Už sme to tiež trochu načali. Čaká vás hneď niekoľko duelov s priamymi konkurentmi v boji o záchranu v lige. Ešte z pôsobenia v Burnley máte bohaté skúsenosti s takýmito konfrontáciami. Čo podľa vás rozhodne v prospech Evertonu?

Musíme predviesť zodpovedajúce výkony. Potrebujeme sa vrátiť ku koreňom stabilnej výkonnosti. Týždeň čo týždeň. V tejto fáze súťaže rozhoduje každý detail. Každý moment má potenciál rozhodnúť o vašom ďalšom osude. Musíme predvádzať stabilne dobré výkony, nepoľaviť ani na minútu.

Z nasledujúcich piatich zápasov sa predstavíte hneď štyrikrát na domácej pôde. Ako dôležitým faktorom bude Goodison Park vo finálovej rovinke?

Bezpochyby to chceme využiť. O fanúšikov sa môžeme dlhodobo oprieť. Sú senzačné. Nestráca vieru a my im to chceme vrátiť na ihrisku. Samozrejme, že sa nemôžeme spoliehať iba na atmosféru. Fanúšikovia to za nás na pľaci neuválčia. Musíme sa chytiť góly, vytvoriť spoločne čo najlepšiu atmosféru. Zároveň ju musíme dokázať kontrolovať. Jedine tak budeme zase úspešní.

Autor: Karel Tvaroh 20. apríla 2024, 15:00 Futbal