Názory

Dúbravka prezradil predzápasový rituál a hovorí: Užívam si každé stretnutie, cieľom Newcastlu je Európa

Slovenský reprezentant a brankár Newcastlu sa v rozhovore pre CANAL+ Sport rozrozprával o dobrej forme “Magpies” v Premier League, o častých zraneniach v tíme aj o tom, ako zvláda nabitý zápasový kalendár v závere sezóny.

Dúbravka: Užívam si každé stretnutie, cieľom je Európa
Jan Podmol Jan Podmol 12. apríla 2024, 09:30 Futbal

Martin, s Newcastlom ste uprostred náročného programu, tak ako sa cítite? Sú pre Vás anglické týždne ťažké, alebo už ste si na ne za tie roky na Ostrovoch zvykli?

Som veľmi rád, že hráme týmto spôsobom, kedy môžem tráviť väčšinu času v zápasovom móde. Snažím sa užívať si to a pevne verím, že nám forma, ktorú máme po reprezentačnej prestávke, vydrží čo najdlhšie.

Je toto obdobie z Vášho pohľadu viac o regenerácii ako o tréningu?

Ja si myslím, že je to hlavne o tom, aby hráč dobre zregeneroval a správne sa pripravil na ďalší zápas. Veľa priestoru na niečo iného tam nie je. Ja osobne už viem, ako v tomto móde fungovať, a aj vďaka našej účasti v Lige majstrov sme podobný program v aktuálnej sezóne zažívali často. Užívam si to a som rád, že môžem chytať.

Musím sa vrátiť k fantastickému obratu proti West Hamu, ktorý ste doma porazili 4:3. Čo sa Vám preháňalo hlavou v priebehu zápasu?

Bolo to ako na horskej dráhe, pretože sa pre nás zápas do nejakej 50. minúty nevyvíjal vôbec dobre. Nezachytili sme začiatok zápasu a bohužiaľ sa nám zranil kapitán Jamaal Lascelles, takže sme museli trochu improvizovať a zmeniť rozostavenie. Ale aj napriek tomu, že sme dostali tretí gól, tak sme sa nevzdali a dokázali sme ten zápas otočiť. Bolo to veľmi emotívne a tiež mentálne náročné, chalani si siahli až na dno svojich síl. Ale keď taký zápas zvládnete, tak vám to do ďalších súbojov dodá veľa síl a veľké sebavedomie. Takže bolo úžasné zápas otočiť a odraziť sa k lepším výkonom.

Čo sa vlastne stalo, že ste odrazu tak prepli a dokázali ste ten zápas otočiť na svoju stranu?

Myslím, že sa ukázala naša silná mentálna stránka. Za stavu 1:3 sme si povedali, že už nemáme čo stratiť a pôjdeme sa pobiť o čo najlepší výsledok. Nevzdali sme sa, bojovali sme a dali sme do toho srdce. Striedajúci hráči dodali mužstvu zase trochu iný charakter a bolo skvelé vidieť, že sme nesklopili hlavu a robili sme, čo sa dalo.

V tom zápase ste prišli o kapitána Lascellesa, neskôr sa zranili aj Tony Livramento a Miguel Almirón. Newcastle je túto sezónu na zranenia skoro až prekliaty. Ako to vnímate a čím si myslíte, že je to spôsobené?

Myslím si, že je to dané naším štýlom hry. Všetci hráči do toho idú na hranu svojich možností a zranenia sú proste súčasťou futbalu. Samozrejme, že nás ten rekordný počet zranených hráčov neteší, pretože v zápase nemáme toľko možností. Ale musíme to akceptovať a priestor dostávajú hráči, ktorí v uplynulých sezónach toľko šancí nedostávali. Je len na nich, či toho využijú. Ja som jedným z nich, takže sa snažím z toho vyťažiť maximum a užívam si každý zápas. Teraz je na nás, aby sme podávali čo najlepšie výkony a boli úspešní.

Ako veľmi je pre brankára náročné, keď sa pred ním každý zápas mení zloženie obrany?

Nie je to jednoduché, pretože chalani vždy potrebujú trochu času na to, aby si zvykli na zloženie a rozostavenie, v ktorom hráme. Niektorí hráči v sezóne nastúpili na viacerých postoch, ostatní teraz napríklad musia byť na pozíciách, na ktorých nikdy predtým nehrali. Takže to nie je jednoduché, ale nebudeme sa sťažovať, alebo sa na to vyhovárať. Taká je situácia a my na ňu musíme správne zareagovať, pretože sme stále v hre o Európu a chceme bojovať o čo najvyššie priečky.

Ako proti West Hamu, tak proti Evertonu ste v oslabenej zostave ukázali obrovskú vnútornú silu. Je to zásluhou manažéra alebo je to tým, akých vyspelých hráčov máte v mužstve?

Je to kombinácia oboch. Eddie Howe do tímu priniesol jasnú hernú filozofiu a štýl, ktorým chceme hrať. Všetci hráči sú navyše mentálne nastavení tak, že sa chcú vždy biť o čo najlepší výsledok. To sa nám podarilo proti West Hamu aj Evertonu, takže nám to dodalo veľkú dávku pozitívnej energie a sebavedomia.

Proti Evertonu ste čelil penalte Dominica Calverta-Lewina. Na loptu ste siahol, bolo to naozaj tesné, ale gólu ste nakoniec nezabránili. Ako sa brankár v takej situácii cíti?

Bolo to blízko, ale penalty sú vždy lotéria. Snažil som sa natiahnuť ruku, ale lopta ma trafila do zápästia, alebo lepšie povedané do miesta, kde končia rukavice. Kvôli tomu už som loptu nemohol nijak usmerniť, a tak som sa snažil ju aspoň čo najlepšie trafiť. Chýbalo mi trochu šťastia, aby sa lopta odrazila do brvna. Bola to škoda, ale strela bola veľmi prudká, a pravdepodobne preto skončila gólom.

Váš spoluhráč Alexander Isak dal v posledných troch zápasoch tri góly a má tiež jednu asistenciu. Čo z neho vo Vašich očiach robí tak výnimočného útočníka, a aká veľká výzva je mu čeliť každý deň na tréningu?

Je veľmi agilný a neustále v pohybe, takže je ťažké ho prečítať. Klame aj svojou postavou. Je dosť vysoký a navyše má skvelú techniku a vedenie lopty. Napriek tomu, že nie je typom robustného útočníka, tak dokáže pri strele vyvinúť veľkú silu. Jeho strely sú ťažko chytateľné. Sme veľmi radi, že ho máme v tíme, pretože je skutočne rozdielny. Dokáže rozhodovať zápasy a je schopný strhnúť ostatných hráčov. Vie prevziať zodpovednosť, čo dokazuje exekúciu penált, to nie je nič jednoduché. Snáď sa mu bude dariť aj naďalej.

Počul som, že pred zápasom máte zaujímavý rituál. Narážam na sprchovanie po rozcvičke, je to pravda?

Áno, je to tak. Vždy po rozcvičke chodím na dvadsať, tridsať sekúnd do studenej sprchy. Jednak som často špinavý, ale tiež ma studená voda poriadne nabudí. Vyplavia sa mi endorfíny a potrebujem to, aby som bol na zápas čo najlepšie pripravený. Je to taká moja tradícia.

Autor: Jan Podmol 12. apríla 2024, 09:30 Futbal