Názory

Doughty a Mpanzu z Lutonu: Premier League je sen, našim cieľom je sa v nej udržať

V exkluzívnom dvojrozhovore pre CANAL+ Sport odpovedali na otázky analytika Viktora Freisingera hráči Lutonu Town Alfie Doughty a Pelly Ruddock Mpanzu. Rozprávali sa o úrovni Premier League, o kapitánovi Tomovi Lockyerovi, ale aj o rokoch v nižších súťažiach.

Doughty a Mpanzu: Našim cieľom je sa v Premier League udržať
Viktor Freisinger Viktor Freisinger 21. marca 2024, 13:45 Futbal

Alfie, osobne prežívate skvelú sezónu, aké ťažké pre vás ale boli prvé zápasy v Premier League?

AD: Boli náročné. Rozdiel medzi nižšou súťažou a Premier League je obrovský po fyzickej aj technickej stránke. Musíte sa v tom naučiť chodiť a myslím si, že to zatiaľ všetci zvládame. Osobne som ale so sezónou spokojný a myslím, že nie som sám. Náš rozbehnutý vlak nesmie zastaviť.

Pelly, v klube pôsobíte od roku 2013. Dokážete popísať, čo pre všetkých zamestnancov klubu aj ľudí z Lutonu znamená, že ich tím hrá najvyššiu anglickú súťaž?

PRM: Viete, je to skvelé. Verím, že poznáte náš príbeh. Vzali nám 30 bodov, často sme zostupovali. Pre mňa osobne je skvelé zažiť s Lutonom takmer amatérsky futbal a následne s ním stúpať do League Two, League One, Championship a teraz do Premier League. Radosť majú všetci z klubu aj domáci. Je to skvelé pre celú oblasť. Všetkých spája náš úspech. Všetci sú plní radosti a užívajú si, že môžu byť súčasťou Premier League. Je skvelé, že sme teraz tu a bude ešte lepšie, keď sa nám podarí zostať v lige aj budúcu sezónu. Snáď to dokážeme. Ale nech už sa stane čokoľvek, verím, že nás všetci z Lutonu budú aj naďalej podporovať.

Alfie, keby som vám pred sezónou povedal, že po 28 odohraných ligových zápasoch budete mať rovnaký počet asistencií ako Phil Foden alebo James Maddison, verili by ste tomu?

AD: Nie, to naozaj, naozaj nie! Je šialené, že sa to deje. Ale úprimne? Sezóna sa ešte nekončí a rád by som sa v tomto smere dostal do TOP päťky. To je môj cieľ. Možná ho zmením na TOP trojku, uvidíme (smiech). Ale chcem si tieto dobré čísla udržať. Teraz už nevidím dôvod, prečo by som nemohol. Je to vlastne dôvod, prečo som do Lutonu prišiel.

Po postupe do Premier League ste povedali, že sa cítite ako vo sne a nechcete sa prebudiť. Ak by ste mohli prežiť jeden moment z aktuálnej sezóny znovu, ktorý by to bol?

AD: Skutočne som si užil zápas v St. James` Parku. Bol to fakt skvelý duel. Ešte viac ma fascinoval štadión. Samozrejme, výsledok bol pre nás tiež veľmi dobrý, ale aréna Newcastlu je futbalové dedičstvo! Samozrejme nemôžem zabudnúť na všetky ostatné dobré výsledky. Výhra 4:0 v zápase s Brightonom bola skvelá. Ale St. James` Park je pre mňa najviac.

Pelly, a čo vaša najkrajšia spomienka v drese Lutonu. Dá s vôbec vybrať len jeden moment?

PRM: To je ťažké…

AD: Určite by to mal byť rok 2022. Alfie prichádza do Lutonu (smiech)…

PRM: Kámo, to už som úplne zabudol (smiech). Nedokážem povedať jednu vec, ale z aktuálnej sezóny asi naše prvé víťazstvo nad Evertonom. Šialený dážď, Tom Lockyer sa zapísal medzi strelcov rovnako ako Carlton Morris. Vyhrať prvýkrát na ihrisku súpera, navyše v Goodison Parku, štadióne s takým odkazom, bolo skvelé.

Rád by som sa Pellyho opýtal na Toma Lockyera. Poznáte sa s ním už štyri roky. Ako jeho opakovaný kolaps otriasol celým klubom?

PRM: Bolo to ťažké. Je evidentné, že je to náš líder, náš kapitán. Vidieť ho padať k zemi v bezvedomí bolo extrémne náročné. Vždy bol pre tím veľmi dôležitý. V minulom ročníku sa dostal do jedenástky sezóny (neviem či tam nemá byť jedenástej sezóny). Všetci sme mu svojim spôsobom vďační. Pár týždňov po kolapse skutočne nebolo ľahkých, ale teraz už vieme, že má v sebe funkčný defibrilátor. Teraz už mu je dobre. Bol sa na nás pozrieť, keď sme hrali s Bournemouthom. Mimochodom, tento klub sa k nemu zachoval skvelo. Tom sa zotavuje veľmi dobre. Ako ja často hovorím, zdravie je zlaté. To, že je fit, je skvelé pre neho, pre nás aj pre všetkých, ktorí ho milujú. Je to vlastne člen rodiny. Je skvelé sledovať jeho úspešnú cestu späť.

Ako by ste popísali Toma Lockyera tromi slovami?

PRM: Bojovník, zlý účes a charizma!

AD: Golf, vtipálek, kapitán!

Alfie, proti akému krajnému záložníkovi sa vám najhoršie hralo?

PRM: Proti všetkým! (smiech)

AD: O tom mi hovor. Nebol to jeden, sú to skutočne všetci. Mo Salah, Rashford, Garnacho…Nejde len o krídelných hráčov, ale tiež o krajných bekov. Garnacho ale vynikal. Nikdy neviete, akým smerom práve pobeží. Ľavá, pravá, je mu to jedno. Je skvelý v oboch smeroch. Ale všetci spomínaní sú ťažkí súperi, to stopercentne.

Pelly, ako prvému hráčovi sa vám podarilo dôjsť s rovnakým klubom z amatérskej úrovne až do Premier League. Ako sa zmenila vaša príprava na zápasy a životospráva v priebehu rokov?

PRM: Viete, vlastne sa nič nezmenilo. Všetko zostáva rovnaké. Jasne, ak opustím Londýn, ľudia si ma občas všimnú. Ale môj životný štýl, ľudia okolo mňa aj ľudia okolo klubu, všetko je rovnaké. Totožná je aj príprava na zápasy. Nie je dôvod čokoľvek meniť.

Je to rovnaké aj z taktického pohľadu?

PRM: To nie. Taktika sa dosť zmenila. Musíte byť viac pripravenejší na pohyb súpera, na to, aké tendencie majú konkrétni hráči. Mali by ste tušiť či pôjde protihráč doprava, alebo doľava. Či zasekne loptu, alebo si ju preberie vonkajším nártom. Musíte vedieť prečítať protihráča, pretože ak vám utečie, nedokážete ho v Premier League dohoniť. Cieľom je byť o jeden krok napred a vedieť, proti komu hráte.

Alfie, aj vy ste sa dostali z amatérskeho futbalu do Premier League. Ak by ste mali zmieniť jednu ľudskú vlastnosť, ktorej ste sa celé roky držali, ktorá by to bola?

AD: Asi by ste nikdy nemali zabudnúť, odkiaľ ste. Obzvlášť by ste mali mať v hlave rodinu, a to čo pre vás znamená. Zároveň nebrať príliš vážne to, že vás ľudia poznávajú. V tom je to dnes úplne iné. V amatérskom futbale ste občas len tieňom, tu to tak nie je. Stále by ste ale mali byť milý a láskavý. Práve to vás často dovedie tam, kde ste chceli skutočne byť.

Zaujíma ma vaša kopacia technika pri štandardných situáciách. Je to schopnosť, v ktorej ste vyčnieval už pred aktuálnou sezónou?

AD: Rozhodne mi to skôr nešlo tak ako teraz. Táto sezóna je pre mňa zlomová. Myslím, že som sa dosť zlepšil. Súhlasíš, Pelly?

PRM: Rozhodne. Už centre zbytočne nepreťahuje. Nenapaľuje je to zároveň do prvého obrancu. Je to naozaj dobré, chlape.

Pelly, ako by ste popísal Alfieho pravú nohu?

PRM: Oh, oh. Úprimne? Nie je zlá, ako si ľudia myslia!

AD: Ľudia si myslia, že je zlá?

PRM: Áno, ale musíš si uvedomiť, že keď hráš ľavého beka a máš to na pravú nohu, musíš loptu krútiť na zadnú tyč do rohu. Páči sa mi to. Ale streľba pravou? To nie, naozaj nie! Ale prihrávky? Nie sú zlé!

AD: Opýtajte sa ma na ľavačku Pellyho!

PRM: Je skvelá, kámo! Mám ju ako Gareth Bale!

AD: Je len na opieranie. Ak by si ju nemal, nemohol by sa hýbať. Fakt.

Čo jeden na druhom najviac obdivujete?

AD: Je to tato nášho tímu! O všetkých sa stará. Je veľmi ochotný, ale možno je to tým, že starne. (úsměv)

PRM: Ehm…koľko mám času?

AD: Povedz niečo, prosím!

PRM: Mám rád Alfieho účes! (smích)

Autor: Viktor Freisinger 21. marca 2024, 13:45 Futbal