Názory

Datazóna prináša nový rozmer sledovania Premier League

Vyžívate sa vo futbalových dátach? Premier League prichádza s revolučnou diváckou novinkou s názvom DATAZÓNA a CANAL+ Sport Vám ju od novej sezóny (každé kolo) exkluzívne ponúkne!

Datazóna - stream plný futbalových dát
Martin Minha Martin Minha 13. augusta 2023, 13:00 Futbal

Presing

Sledovanie dát v priamom prenose zahŕňa aj obrannú činnosť. Kto je najviac pressujúcim hráčom tímu a ako úspešné vypichnutie lopty pomohlo strelenému gólu? DATAZÓNA počíta úspešné aj neúspešné defenzívne zákroky a pri útočných akciách si všíma napríklad aj zlé postavenie obrancov.

Prihrávky

Unikátne prenosy plné štatistik ponúknu aj počet úspešných prihrávok, konkrétne pasy navyše rozdelia do jednotlivých kategórií. Ktorý hráč volí skôr dlhé pasy do strán a kto si uprednostňuje krátke prihrávky v strede ihriska?

Zvykajme si aj na nové pojmy. Napríklad úspešná progresívna prihrávka je tá, ktorá loptu priblíži o 25 % smerom k súperovej bránke. Teda v prípade, že ju spoluhráč úspešne spracuje. Aj komentátori CANAL+ Sport občas použijú slovné spojenie “obranca bol vyradený z hry”. Ale ktorí hráči v Premier League vedia skutočne súpera vyradiť z hry?

DATAZÓNA v priebehu zápasu počíta koľko futbalistov súperovho tímu konkrétny hráč skutočne vyradil z hry. Ide o počet brániacich hráčov, ktorí nezachytili gólovú prihrávku.

Ďalšou kategóriou sú tiež presné prienikové prihrávky medzi obrancami, pretože po niektorých padajú dôležité góly. Dátový analytici si tiež všímajú presné postavenie hráčov. Využíva tím správne medzipriestory? Dokáže šikovnými prihrávkami ohroziť a svoje šance využiť?

DATAZÓNA pracuje aj s radarom hráčov, ktorý uvidíte vždy v pravom dolnom rohu svojej obrazovky. Vďaka tomu môžete presne sledovať, aké rozostavenie tím využíva pri bránení aj pri útoku.

Ďalšou inováciou v rámci DATAZÓNY je meranie rýchlosti strely hráčov. Je jedno či strelecký pokus skončí v bráne súpera alebo nie, v priebehu sezóny zistíte, ktorý futbalista má v Premier League skutočne najsilnejšiu strelu.

Užite si DATAZÓNU každé kolo anglickej Premier League - začíname v nedeľu 13. augusta o 17:30 šlágrom prvého kola medzi Chelsea a Liverpoolom na programe CANAL+ Sport 3.

Autor: Martin Minha 13. augusta 2023, 13:00 Futbal