Názory

Coufal: Tréner Hašek? Nemá so mnou žiadny problém

Prežíva svoju štvrtú sezónu v Anglicku a netají sa tým, že je to pre neho v každom smere divoká. "Je to ako jazda na horskej dráhe, hore a dole," povedal obranca West Hamu United Vladimir Coufal v rozhovore pre Canal+ Sport.

Coufal: Tréner Hašek? Nemá so mnou žiadny problém
Karel Häring Karel Häring 5. marca 2024, 13:45 Futbal

Začnime otázkou mimo Premier League. Český národný tím má od januára nového trénera Ivana Hašeka. Mali ste možnosť sa s ním už stretnúť a prediskutovať vašu situáciu po novembrovom prehrešku?

Bol sa tu pozrieť na zápas proti Brentfordu. Po zápase sme si sadli. Musím povedať, že to bol veľmi príjemný rozhovor, pán Hašek je veľký sympaťák. Všetko je v pohode, teším sa na spoločné zážitky a zápasy. Dúfam, že sa nám podarí dosiahnuť dobrý výsledok na EURO, ale hlavným cieľom bude, aby sme sa po dlhšom čase kvalifikovali na majstrovstvá sveta.

Znamená to, že s vami Ivan Hašek počíta?

Bude to závisieť od môjho výkonu a herného vyťaženia, ale myslím si, že so mnou nemá žiadny problém.

A hovorili ste o novembrovej udalosti?

Všetko je uzavreté.

Táto sezóna vyzerá ako pre vás osobne, tak aj pre West Ham dosť divoká, je to ako hojdačka. Ako by ste to zhrnuli?

Presne tak, ako ste to povedali. Hojdačka, horská dráha, hore a dole. Máme nerovnomerné výsledky, sme strašne nekonzistentní. Zahráme niekoľko skvelých zápasov, v ktorých sme schopní poraziť Manchester United alebo Arsenal po dobrých výkonoch, ale potom nie sme schopní postúpiť cez Bristol City v FA Cupe. Tým nechcem znižovať ich kvalitu, ale je to druhá liga a mali by sme si s tým vedieť poradiť. A v novom roku sme prvýkrát vyhrali až koncom februára. Nehrali sme dobre, neladilo nám to. Sme nekonzistentní, musíme to nejako vyriešiť, aby sme mohli hrať vyrovnané zápasy s každým a mať stabilnejšie výsledky. A nie tak, že nevyhráme osem zápasov a potom v šiestich zvíťazíme.

West Ham v posledných dvoch kolách zabral, ale ako si vysvetľujete neúspešný štart do roku 2024?

Vôbec neviem. Akoby sme stratili sebavedomie, báli sme sa hrať. Úplne zbytočne. Potom prišli nejaké zranenia, stratili sme kľúčových hráčov a nejako to proste nelepilo. Na šťastie sa vyhovárať nebudem, pretože sme nehrali dobre. Šťastie bude na vašej strane, keď hráte dobre, alebo ste na to pripravení. Dúfam, že sme sa z toho teraz spamätali a budeme lepší. Ale ak sa pýtate na konkrétne dôvody, tak vôbec neviem, pretože sme robili všetko stále rovnako. Netuším, prečo to na nás tak zrazu prišlo. Myslím, že sme stále mysleli na Vianoce a premýšľali sme o darčekoch. (úsmev)

Pred zápasom proti Brentfordu sa do zostavy vrátil Lucas Paquetá. Ako veľmi vám chýbal brazílsky záložník?

Je to výnimočný hráč. Dokonca by som povedal, že je jedným z dvoch alebo troch najlepších futbalistov, s ktorými som kedy hral. Jeho riešenia na ihrisku sú nepredvídateľné. Veci, ktoré dokáže urobiť, sú niekedy ťažko pochopiteľné. Nesmierne nám chýbal. Je ťažké to vysvetliť, ale myslím si, že každý z nás sa cíti na ihrisku komfortnejšie a sebavedomejšie na lopte, keď je tam aj on. Niektorí hráči majú jednoducho taký vplyv na tím. Je pre nás veľmi dôležité, že Lucas je späť a dúfam, že do konca sezóny bude v poriadku.

Môžete to rozviesť? Ako to ovplyvní vašu hru?

Museli by ste tu byť s nami a zažiť to. Keď ho vidíte na tréningu, čo všetko je schopný urobiť, aké riešenie zvoliť, ako nestráca lopty. Jeho efektom je, že každý z nás sa chce priblížiť k jeho levelu, vyrovnať sa mu. Zrazu je to rivalita a on nevedomky zvyšuje úroveň tréningu alebo zápasu. Každý chce byť čo najbližšie k jeho úrovni, tím si siaha na svoj strop. Ak chápete, čo tým myslím. Každý chce len ukázať, že vie tiež hrať futbal.

Ako hodnotíte sezónu z hľadiska individuálnej hernej stránky? Máte na konte šesť asistencií, chýba vám jediná na vyrovnanie svojho maxima z prvej sezóny.

Z osobného hľadiska to hodnotím dobre. Samozrejme, stále som nestrelil gól, ale to je už obohraná pesnička. Čo sa týka počtu asistencií, určite ich mohlo byť viac. Aj proti Brentfordu som ich mohol mať viac ako len jednu. Ale zatiaľ som spokojný, som na šiestich. Mám svoj cieľ, stať sa najlepším Čechom v Premier League z hľadiska asistencií (Coufal ich má 18, nejlepší Patrik Berger 31 – pozn. Red.). Zatiaľ som spokojný, moje výkony sú konzistentnejšie v porovnaní s tímovými. Samozrejme, v niektorých zápasoch som tiež nehral veľmi dobre. Som závislý na tíme, nie som hráč, ktorý je schopný hrať skvele a ťahať tím zo svojej pozície. To je trochu nereálne. Teraz, vďaka Bohu, sa to zdvihlo a dúfam, že sme sa nejakým spôsobom odrazili späť na víťaznú vlnu.

Pre vás bol začiatok roka divokejší aj preto, že sa diskutovalo o vašej zmluve. Klub uplatnil opciu, ale objavili sa informácie, že ste neboli spokojní s podmienkami, za ktorých sa predĺžila. Môžete to potvrdiť?

S klubom sme boli dohodnutí, že opcia sa nebude uplatňovať a namiesto toho bude podpísaná nová zmluva. Nakoniec ju však klub uplatnil. Teraz hovoríme o novej zmluve, dostal som nejaký návrh, ktorý je to pre mňa a našu stranu neakceptovateľný. Zatiaľ mám zmluvu od tohto leta ešte na ďalší rok. Uvidíme, čo príde v lete.

Je teda možné, že ak príde zaujímavá ponuka z iného klubu, odídete?

Mojou prioritou je zostať vo West Hame. Moja rodina aj ja sme v Londýne šťastní. Zvykol som si na klub, presun s deťmi by nebol najjednoduchší. Niky tu hrá futbal, má tu svoju školu. Natátla už teraz tiež. Ako som povedal, mojou prioritou je zostať v klube, ale uvidíme, ako sa to podarí vyriešiť so zmluvou.

Autor: Karel Häring 5. marca 2024, 13:45 Futbal