Názory

Bukayo Saka: Arsenal pre mňa znamená všetko

Najväčší ofenzívny klenot Arsenalu Bukayo Saka poskytol v tréningovom centre Colney analytikovi CANAL+ Sport Viktorovi Fresingerovi exkluzívny rozhovor, v ktorom sa rozhovoril o svojom vzťahu ku klubu zo severného Londýna, o Mikelovi Artetovi aj o vrcholiacom boji o titul v Premier League.

Bukayo Saka: Arsenal pre mňa znamená všetko
Viktor Freisinger Viktor Freisinger 3. mája 2024, 16:40 Futbal

Bukayo, je mi veľkou cťou, že tu s vami môžem sedieť a dúfam, že sa máte dobre. V tejto sezóne ma veľmi zaujal váš chorál. Ako na vás pôsobí, páči sa vám?

Jasne, je skvelé mať vlastnú pesničku. Za seba aj ostatných chlapcov ďakujem fanúšikom za ich fantastickú podporu. Milujeme to.

A aký je Váš najobľúbenejší arsenalský chorál? Je to nápev od Kaia Havertza?

Ten sa mi veľmi páči! A samozrejme aj ten Salibov.

Ako sa spätne pozeráte na svoju cestu z akadémie do prvého tímu Arsenalu?

Som v klube už dlho, viac ako štrnásť rokov. Ale nemyslím si, že by sa v mojom nastavení čokoľvek zásadne menilo, celú cestu som si veľmi užil. Bola vážne skvelá.

A dokážete popísať, čo pre vás Arsenal znamená?

Úplne všetko.

Kto bol vašim idolom z bývalých hráčov Kanonierov?

Samozrejme ich pár bolo. Keď som bol v akadémii a chodil som sa pozerať na zápasy, boli pre mňa najväčšími hviezdami Alexis Sánchez a Mesut Özil.

Prečo práve Alexis Sánchez?

Podľa mňa to je top hráč. Hovoril som o ňom v niekoľkých rozhovoroch. Vždy sa snažil dať tímu to najlepšie, dopredu, dozadu, dával góly, pripravoval ich a vyhrával zápasy. Proste úžasný hráč.

Ale teraz ste vzorom pre státisíce mladých futbalistov práve Vy. Aký to je pocit?

Je pekné byť v tejto pozícii. Užívam si to a snažím sa byť sám sebou.

Myslím, že môžete ovplyvniť množstvo vyrastajúcich futbalistov, cítite kvôli tomu väčšiu zodpovednosť?

Ani nie, ako som povedal, chcem zostať sám sebou a možno si z toho ostatní niečo vezmú.

Rád by som sa opýtal na Mikela Artetu. Ste v Arsenale od doby, kedy nastúpil do pozície hlavného manažéra. V akých aspektoch sa ako tréner od štartu najviac zlepšil?

Myslím, že bol vždy skvelým trénerom. Od prvej chvíle, čo prišiel, má víziu, ktorú nám jasne vysvetlil. A teraz má postavený svoj vlastný tím, priviedol si sem svojich hráčov. A ako môžeš vidieť, bojujeme o titul v Premier League. Myslím, že tu odviedol veľký kus práce.

A prezradíte aké ľudské hodnoty sú podľa Mikela vo futbale najdôležitejšie?

Povedal by som, že sú to pokora, disciplína a bojovnosť. Myslím, že tieto tri slová vystihujú to, čo od tímu chce.

Severolondýnské derby je tu (rozhovor vznikol pred zápasom so Spurs). Máte nejaký obľúbený gól Arsenalu do siete Tottenhamu?

Povedal by som, že asi ten môj prvý gól v North London derby na Emirates, ten bol špeciálny. Ešte by som určite spomenul Lacazettov gól vo vidieckom zápase, vtedy som sedel na lavičke. To bolo neuveriteľné. A potom asi gól Tomáša Rosického.

Čo na ten gól českého záložníka hovoríte?

Neuveriteľný gól, taký sa často nevidí. Tá kvalita, technika v útoku a navyše v severolondýnskom derby, to pre neho muselo byť vážne špeciálne. A som si istý, že keby ste sa ho opýtali, aj pre neho to bude pravdepodobne jeden z najlepších gólov.

A aké pocity ste prežívali po tvojom prvom góle v severolondýnskom derby. Ako ste sa cítili?

To je dosť ťažké popísať. Bol to vážne veľký zápas. Viem, čo to znamená pre fanúšikov Arsenalu. Hrať proti Tottenhamu, vyhrať a navyše dať gól, to bolo niečo. Veľmi dobre si ten deň pamätám. Bolo skvelé sa trafiť a ešte aj vyhrať.

Mám pre vás jednu zákernú otázku. Chystáte zase urobiť tu slávnu šípkovú oslavu, alebo máte pripravené niečo iné?

Nie nie, nemám nič pripravené. Sústredím sa na zápas.

V predchádzajúcom zápase ste s Tottenhamom remizovali 2:2. Čo Vám tento zápas ukázal?

Majú naozaj kvalitný tím, dokážu využiť akékoľvek chyby v obrane. Vieme, akých dobrých hráčov majú. Ale veľmi dobre poznáme naše silné stránky. Veríme, že zvládneme zvíťaziť.

Inšpirovali ste sa nejak výkonom Newcastlu, ktorý Spurs porazili 4:0?

Samozrejme som to videl, ale musím povedať, že som si toho veľa neodniesol. Každý súper je iný, vždy sa hrá o niečo iné a aj zápasy sa líšia. Toto je severolondýnske derby na ich štadióne. Bude to vyzerať úplne inak. My sa budeme sústrediť na to, čo vieme najlepšie. Ideme tam vyhrať.

Aj napriek tomu, že všetci poznajú váš štýl hry. Ste veľmi úspešný a vytvárate si veľa gólových šancí. Čím to je? Ste proste tak rýchly s loptou?

To je proste moja hra. Snažím sa byť kreatívny a dávať góly, keď to ide. A samozrejme urobiť to najlepšie pre spoluhráčov. Občas sa to podarí, občas nie. Mám skvelých spoluhráčov, ktorí vedia byť pre súpera tiež hrozbou.

Čo odlišuje súčasný Arsenal od ostatných klubov?

Je to tým, že sme tím. Veľa sme spolu aj mimo ihriska. Ako rodina. A tento rok máme obrovský hlad po úspechu. To je to, čo nás ženie dopredu.

Mohli by ste mi popísať váš tím tromi slovami?

Za mňa rodina, cieľavedomosť a kvalita.

Prečo myslíš, že by mal práve Arsenal tento rok vyhrať titul?

Pretože veríme, že na to máme kvalitu. A proste si za tím ideme.

Autor: Viktor Freisinger 3. mája 2024, 16:40 Futbal