Názory

TOP 5 momentov 29. kola Premier League

Muniz vystrelil svoje meno do nových výšin, Burnley podržala bývalá jednotka a góly West Hamu rozhodcovia neuznali správne. Dvadsiate deviate kolo Premier League prinieslo iba štyri zápasy, ale o zaujímavé momenty nás nepripravilo.

TOP 5 momentov 29. kola Premier League
Jáchym Pivovar Jáchym Pivovar 18. marca 2024, 17:30 Futbal

1. Strelec Muniz

Rodrigo Muniz, v súčasnosti jeden z najproduktívnejších útočníkov v Premier League. Ešte pred niekoľkými týždňami poznalo tohto hráča Fulhamu pravdepodobne len málo ľudí mimo fanúšikov londýnského klubu. Brazílsky útočník na seba upozornil, keď sedemkrát skóroval v posledných siedmich kolách a rýchlo sa stal na Craven Cottage útočníkom číslo jeden.

Potvrdilo sa to aj v sobotňajšom malom londýnskom derby proti Tottenhamu. Muniz dvomi gólmi uzemnil rozbehnutého súpera s veľkou motiváciou zabezpečiť si miesto v prvej štvorke. Vynikajúca forma dvadsaťdvaročného forvarda úplne vyradila z hry rovnako starého Armanda Broju, ktorého si Fulham priviedol na krátkodobé hosťovanie z Chelsea. „Cottagers“ teraz dokonca musia zaplatiť svojim slávnejším susedom štyri milióny libier za to, že dostatočne nevyužili útočníka Blues. Vzhľadom k forme Munize je to ale toľko bolieť nebude.

2. Vykúpenie Fofany

Ďalší mladý útočník patriaci do Chelsea - David Datro Fofana - zažíva oveľa úspešnejšie hosťovanie. Reprezentant Pobrežia Slonoviny svojou štvrtou ligovou trefou rozhodol sobotňajší zápas Burnley proti Brentfordu, keď šikovne zdvihol loptu a hravo prekonal Marka Flekkena.

Sebavedomie v zakončení dvadsaťjedenročnému Fofanovi neschádzalo. A to napriek tomu, že v rovnakom zápase zamuroval hneď dve veľké príležitosti. Zvlášť tá prvá stála za to, keď obratný útočník z bezprostrednej blízkosti netrafil prázdnu bránu. Podobnú tútovku mimochodom cez víkend za Tottenham spálil Timo Werner. Fofana sa však na rozdiel od Wernera trefy dočkal, rovnako ako dôležitého triumfu svojho tímu.

3. Stávka na skúsenosť

Veľkú úlohu pri výhre Burnley zohral aj domáci brankár Arijanet Murič. Brentford si napriek tomu, že hral od deviatej minúty v oslabení, vytvoril niekoľko sľubných príležitostí. Kosovský brankár však väčšinu z nich dokázal spacifikovať a zaznamenal tak viac ako úspešný debut v Premier League.

V minulej sezóne bol rodák zo Švajčiarska neochvejnou jednotkou Vincenta Kompanyho. Postupom do Premier League však "Clarets" priviedli veľkú brankársku nádej Jamesa Trafforda, ktorý nahradil o štyri roky staršieho Muriča. Teraz to však vyzerá tak, že Kompany zvyšok sezóny vsadí na skúsenejšieho z odchovancov Manchestru City v nádeji udržať sa medzi elitou.

4. Verný služobník Berry

Žiadny fanúšik nezažil v tejto sezóne toľko dramatických zápasov ako priaznivci Lutonu. Tentoraz gól na konci neurobil domácich "Hatters" smutnými, ako v predchádzajúcom zápase na Kenilworth Road. Postaral sa o neho totiž ich dlhoročný stredopoliar, Luke Berry.

Stal sa prvým hráčom v histórii, ktorý strelil gól za Luton v štyroch ligových súťažiach. Okrem toho Berry začal svoju profesionálnu kariéru v piatej lige a skóroval vo všetkých piatich najvyšších stupňoch anglického futbalu. "Luke a Pelly (Ruddock Mpanzu) stelesňujú tento klub," povedal po zápase domáci manažér Rob Edwards. "To je to, čo nás robí jedinečnými a núti nás držať spolu ešte viac." Osobne dúfam, že táto spolupatričnosť vydrží skromnému klubu a možno mu dokonca pomôže na ceste za záchranou.

5. Góly rukou sa nepočítajú

"Ak si VAR myslí, že je to správne, potom je to správne. Myslím si, že 'futbaloví ľudia' to vidia inak." Manažér West Hamu David Moyes nebol spokojný s dvoma gólmi svojho tímu po remíze proti Aston Ville. Kto by bol? Pravdou však je, že strela Michaila Antonia aj gól Tomáša Součka v záverečnej časti boli odvolané správne.

Góly rukou sa jednoducho nepočítajú. Ani keď je blízko tela, ako v prípade Antoniovho gólu. V prípade Součka bola hra hornou končatinou ešte výraznejšia, keď kapitán českej reprezentácie v páde dotlačil loptu možno aj za pomoci ležiaceho Jarroda Bowena za čiaru. Záber z kamery za bránou bol absolútne presvedčivý. Lopta sa odrazila od Součkovho predlaktia.

Zarážajúce je, že videorozhodcovia sa väčšinu času sústredili na úplne iné zábery. Nakoniec však dospeli k správnemu záveru. Trvalo im to päť minút a tridsaťsedem sekúnd, čo je najdlhší čas kontroly systémom VAR v histórii Premier League.

Autor: Jáchym Pivovar 18. marca 2024, 17:30 Futbal